CIN2, HSIL, krooniline aktiivne tservitsiit 22.07.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tervist,

Olen 30.a rase naine (esimene rasedus, 10 nädalat, aborte pole teinud, suguhaigusi ei ole olnud).
Arstile pean helistama jrgm esmaspäeval kuid biopsia tulemused juba valmis.
Alates 2022 aastast CIN 2 HSIL, kasutasin papilocare geeli ja viimased 2 biopsiat näidanud et mul CIN1 LSIL.
Kuna olen rase, olen teinud testid (klomüdiad jne) - kõik negatiivne ja korras. Samuti tehtud PAP testi, mis oli minu jaoks väga valus, peale testi valutas kõht terve nädal ja oli mingi ebamugavus ka, seksi ajal oli valus ka.
Eelmisel nädalal oleme teinud kolposkoopiat ja arst soovitas teha biopsiat ka, tulemuseks - CIN2 HSIL ja krooniline aktiivne tservitsiit.
Kust võiks see tservitsiit tulla ja mida tuleb sellega teha juhul kui olen rase? Kui ohtlik see on lapse jaoks?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Olete peale suguelu algust nakatunud sugulisel teel HPV ( inimese papilloomi viirusega). See on ajas põhjustanud emakakaelas rakumuutused ja teil on praegu keskmise astme vähieelne seisund. Tupp ei ole steriilne keskkond, seal on palju erinevaid baktereid, mis moodustavad teie tupe mikrofloora. See võib aeg ajalt olla tasakaalust väljas ja soodustada emakakaelas põletikku. Rasedusaegsed hormonaalsed muutused mõjutavad tupes mikrofloora tasakaalu ja teatud määral emakakaela kohevamaks muutumist.
Antud juhul ei pea te otseselt mingit ravi tegema, teie HPV kandlus ja CIN 2, krooniline tservitsiit ei mõjuta raseduse kulgu, ei ohusta loodet ning ei mõjuta sünnitamise viisi. Emakakaela uus kontroll on vajalik teha umbes 2-3 kuud peale sünnitust. Vahel on vajalik korrata kolposkoopiat ja otsustada emakakaela ravivajaduse suhtes. Sageli võivad muutused sünnitusjärgselt ise taanduda. Oluline on normaalse mikrofloora toetus õige intiimpesuvahendi valikuga, tasakaalustatud toitumisega ja vajadusel pre-või probiootikumidega tupeküünalde kasutamisega.