Suuõõne ja neeluvähi seos emakakaelavähi tekitajaga? 06.08.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Soovisin end vaktsineerida suuõõne ja neeluvähi vastu. Hetkel kasutatav vaktsiin mida pakutakse on nimetusega Gardasil. Nimetatud vaktsiini infolehe andmete aluse ei paku kaitset suuõõne ja neeluvähi võimalike viiruslike tekitajate vastu. Vähemalt infolehe andmete alusel oli see nii. Teemat edasi uurides selgus aga kliinik.ee andmete alusel, aga et HPV viirustüüp 16, mille eest Gardasil kaisteb, on suuõõne ja neeluvähi tekitajate hulgas siiski olemas. Kas saaksite teemat täpsemalt komenteerida? kus on tõde? On Gardasili kasutamine meeste puhul mõistlik või mitte. Võin Gardasili infolehe saata, teema on ju oluline, suuõõne ja neeluvähi leviku kasv on tähelepanuväärne. Tänan!

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

HPV kõrge riski tüved on eelkõige seotud emakakaela vähiga. Kuid HPV võib põhjustada ka teistes paikmetes pahaloomulist kasvajat ning see on seotud seksuaalkäitumisega ( oraal-ja anaalseks). HPV levib sugulisel teel. Suuõõne ja neeluvähi korral võib põhjuseid olla oluliselt rohkem ( suitsetamine, alkoholi liigtarvitamine, huuletubakas jm.), sellepärast ei saa öelda, et HPV vaktsiin neid vähkkasvajaid suures osas saaks ennetada erinevalt emakakaelaga seoses. Kõige suurem kasu saadakse vaktsineerimisel enne suguelu algust või väga noores eas( enne 27 eluaastat). Keegi ei keela teil seda vaktsiini teha, kuid teie vanuses võib kasutegur olla kahjuks väga vähene.