Kas olen rase? 17.09.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Kirjutan seoses murega, mis mul on tekkinud. Olin reedel, 13.09, kaitsmata vahekorras ja samuti laupäeval ning pühapäeval. Pühapäeval algasid mul aga päevad. Minu partner luges kuskilt, et ma ei pea SOS-pilli võtma, kui päevad on alanud 8 päeva jooksul peale kaitsmata vahekorda.

Minu mure on, et seekord on minu päevad mitte tavalised – nad on valulikumad kui eelmine kord ja menstruatsiooni vedelikku ei tule välja nii palju kui tavaliselt.

Mida peaksin tegema? Kas peaksin minema arsti juurde või tegema rasedustesti? Või on tõenäosus suur, et olen rase?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Te ei pea praegu SOS pilli võtma, kuna teil algas menstruatsioon. Kombineeritud valuvaigisti võtmine võis vereeritust muuta ning see on normaalne. Tsüklist tsüklisse võib päevadega seotud valulikkus ja vereeritus olla erinev. Kui veritsus on ainult määrivalt, siis on soovitav teha igaks juhuks rasedustest. Kui veritsus on keskmine, siis on teil tavapärasest valulikum menstruatsioon ja valuvaigistit võib korduvalt kasutada.
Kui teil lähiajal raseduse plaani ei ole, siis on soovitav proovida mingit varianti rasedusvastastest pillidest. Lisaks rasedusvastasele toimele leevendavad need menstruatsiooniga seotud valusid ja vähendavad vereeritust.