Ühe kehapoole kerge tuimus 26.09.24 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Kolm aastat tagasi tekkis paremasse silma imelik tunne ja silma kohal olev lihas tõmbas kergelt pingesse nii, et kulm oli kergelt tõstetud. See oli üsna häiriv, eriti autosõidu ajal. Mulle tundus et seda juhtus rohkem kui oli istuvas asendis. Isegi oli kerget turset ja seda turset tekkis rohkem kui tegin kaelale venitusharjutusi. Valu ei olnud üldse. Nüüdseks mulle tundub, et selle silma laug pigem vajub rohkem silma peale kui teine pool. Eriti kui olen väsinud. Mu perearst ütles, et tegu kolmiknärvi neuralgiaga ja ma peaksin käima massaažis. See ei aidanud. Aasta aega tagasi tekkis ühes käes tuimus ja nõrkus ja värvimuutus välimises kolmes sõrmes (nagu puuduks vereringe jq oli külmem). Mulle tundus ka, et teatud asendis autos olles oli kergelt tundetu ka parem jalg, aga asendit muutes jälle vasak jalg (pilema istumise tagajäre) Töö on pöhiliselt autos istumine. Tehti MRT, selgis, et on kaela radikulopaatia (5-6 lüli). Uuring näitas närvi ärritust, mitte kahjustust. Naiteks pärast pikka tööpäeva viskasin jalad pikutades kõrgemale aga olles sellises asendis, tekkis jalas tundetus ja lasin jala kohe madalamale ja tahtsin seda liigutada, mille tagajärjel tunne kadus. Praegusel hetkel on juhtunud mitmed korrad viimase kuu jooksul, et on tundetus tekkinud pingutuse tagajärjel (saun, kaevamine, kivide tassimine) ja sellega on kaasnenud ka nõrk enesetunne ja paar korda iiveldus. Iiveldust on olnud ka muude sümpomiteta. Tuimus möödub 1-2 päevaga. Tehti vereproov trombide välistamiseks, oli korras. Mäletan, et neuroloog ytles, et kolmiknärv tuleb ajust ja et radikulopaatia seletab ainult käe tuimust. Kõige alguseks oli mul tegelikult südamepekslemine, mille jooksutrennile. Siis olid d-dimeeride tase mätgatavalt tõusnud ja tehti kopsukompuuter, kuid see midagi ei näidanud. Uuriti ka südamerütmi ja vereröhku holteriga, aga see ka midagi ei näidanud. Öeldi et on vagus närvi ärritus. Kuid nyyd, kui see tuimus tekib ühes kehapooles, siis selle alguses tekib ka nagu mõttesegadus ja tunne nagu oleks raske ennast väljendada. Vb tingitud tundega kaasnevast ärevusest. Perearst arvab, et see kõik on tingitud kaelast aga tahaksin välistada, et mul mingit aju verevarustuse häiret ei ole vôi mingit kaelaarteri laienemist või mida iganes, mis võib pingutuse tagajärjel vagus närvi ärritada. Olen veidi mures ja tahaksin kõik tõsisema välistada. Veresuhkur on korras. On tekkinud hirm edasiste füüsiliste pingutuste ees. Pärnu neuroloog aga soovitas mitte tegeleda kontaktspordialadega ja ütles, et edaspidi läheb tunne ainult paremaks. Mida mulle soovitaksite?

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Seda tuleks küsida arstilt kes on teinud läbivaatuse ja tutvunud uuringute tulemustega.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika