valus neelamine 13.04.21 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere

Mul on toidu neelamisel rinnus valu, rinna keskel umbes õlgade kõrgusel. Valu ei ole iga neelamise ajal, aga on tunda siiski igapäevaselt. Valu hakkas 2 a tagasi kevadel. Esialgu kahtlustati refluksi, võtsin mõned kuud maohappevähendajaid, erilist tulemust ei olnud. Pool aastat hiljem (2019 a sügisel) pöördusin uuesti arstile, siis tehti gastroskoopia, midagi ei leitud. Veel saadeti nina-kõrva-kurguarstile, kes uuris ka kõri, ja ka seal polevat midagi. Valukoht jääb allapoole seda piiri, kuhu kõrva-nina-kurguarst oma aparaadiga pääses. Siis soovitas perearst vaimse tervise õde, sinna ma aga ei läinud, kuna tegu pole kindlasti vaimse tervise probleemiga. Mingit muud selgitust ma sellele perearstilt ei saanud. Valu pole küll tugev, kuid igapäevane ja paneb siiski mõtlema. Kas võiksin perearstilt veel mingit uuringut küsida? Kas võib olla siiski refluks, kuigi ma ise kõrvetisi ei tunne? Toitumine on tervislik, kaal normaalne. Millega võib olla tegu?
Tänan vastuse eest!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Esmalt vabandan, minust mitteolenevatel põhjustel jõudis teade Teie küsimusest minuni suure hilinemisega.
Teid on uuritud põhjalikult, puuduvad somaatilise haiguse leid. Nii võib avalduda psühhosomaatikasse kuuluv vaevus, ingl k globus sensation. Seda peakski edasi täpsustama ja ravima. Koostöö Teie, perearsti, psühholoogi ja psühhiaatri vahel. Tuleb üle saada valehäbist, kui meedikute mõte liigub psühhosomaatilise vaevuse suunas.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi