tere! 02.03.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

olen 19 a vana üliõpilane, olin eelmisel suvel veel väga positiivse mõttemaailmaga ja lõbus poiss, kuid alates septembrist kui tartusse õppima asusin ,hakkasid tekkima tervise hädad ja nüüd olen langend masendusse täielikult:(.. novembri kuus tekkis peas ebamugav tunne, olin pidevalt uimane ja hakaksin sisendama endale et äkki mul mingi ajukasvaja jne....ja siis kartsin et kui asi nii edasi jätkub lähen lolliks peast, käiisn pea uuringtel 2 kuud tagasi , pea pilt oli täiesti korras! siis läks enesetunne paremaks vahepeal,kuid nüüd jälle pidev kurb tunne ja ei leia kuskilt midagi positiivset , tunnen hirmu et kas saan samasuguseks positiivseks tagasi nagu eelmine suvi ja eelnevad ajad olen olnud:(... ja nimelt mainin ära ka et lähen alatasa väga hilja magama kuskil 3 paiku , ei mäletagi millas viimati kell 12 magama läksin,,, ja veel on mul kurgumandlid ja ninaga mingid probleemid aprillis lõikusele ,, on võimalik kuidagi sellisest masendusest lahti saada, oleksin informatsiooni eest ülimalt tänulik!:)

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Meie praegune koolisüsteem kurnab noori üleliigselt, on valesti aktsentueeritud. See avaldub kõigis noortes teatud määral, eriti tublidel aga veidi enam. Koolisüsteemi/ülikooli põhivead minu vaatevinklist, psühhiaatri praksisest tulenevalt:
1) ei õpetata õppimist. Kuidas õppida?! Treeningus õpime, et kuidas trenni teha, aga koolis/ülikoolis ei. Mis on oluline, mis lisandid, millised faktid olulised, milline mõttemudel vaja omandada. (faktid ilma mõtlemisoskuseta ei ole suurt väärt);
2) kehaline ja vaimne koormus on tasakaalustamata. Terves kehas terve mälu, terves kehas terve vaim. Keha on vundament ja vajab seetõttu esma-tähelepanu.
3) Õpiainete õppimisel ei ole esmatähtis õpiprogramm. Esmatähtis on Isiksuse arendamine, kujundamine - selle programmi kaudu. Huvi. Soov. 5M-i.
4) Kooli/ülikooli abil kujundame end kahe valdkonna "kärumeesteks" - eriala, kutseala (milles andekas ja mis meeldib) kärumeheks ja Lapsekäru spetsialistiks. Koolitamine peab nendes valdkondades TUGEVAMAKS tegema, karastama (mitte nõrgendama, vaevama).
Pange ööpäevane rütm paika, andke endale vajalikku puhkust (puhanult jõuab ju rohkem), võtke õppimist rohkem mänguliselt.
Mina sain õigema õppimise selgeks alles kolmandal kursusel, enne seda oli sõjaväega seoses ka akadeemiline - ja see õpipaus tuli minule suuresti kasuks.
Vajadusel aitab psühhiaater neid mõtteid korrastada, eluviisi muuta.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Kvetiapiin

Tere

Võtan kvetiapiini (25mg) iga õhtu unetuse jaoks. Hiljuti elus toimunud sündmused on põhjustanud mingil määral depressiooni ning ärevust. Tunnen, et kvetiapiin mõjub rahustavalt ärevuse ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kvetiapiin - hea rohi. Vaja ka harjutusi teha.

Vajame psüühika tasandi harjutusi (pingetest vabanemine, psüühika tugevdamine, psühhokliima paremaks muutmine, psühhohügieen).
Vajame ...

Loe edasi

Enesediagnoosimine.

Tere.
Mul on koguaeg meeletud hirmud iga haiguse ees, mida kuulen et kellegil on või internettist näen. Kui silma lööb näiteks valu mõtlen ma kohe kõik võimalikke silmahaiguste peale. Kui peaksin ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

ärge endale ega teistele diagnoose pange – see on ikkagi psühhiaatri teadmisi ning arstipraktika kogemusi vajav valdkond, Tänapäeval on elupuhune õppimine esiplaanil, tervis peab seda rõõmsalt ilmutama. ...

Loe edasi

Alventa võtmise lõpetamine

Tere

Mul on küsimus ravimi Alventa 37.5mg lõpetamisega. Olen rohtudega tarvitanud umbes 7 kuud. Raviarst ütles,et nüüd võiks ravi lõpetada, päevapealt.
Olen proovinud ravimit mitte võtta, ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Samm-sammult annust iga nädal veerandi võrra vähendada 1-ne nädal jääb 3/4, teine nädala 1/2, kolmas nädala jääb 1/4.
Vajalikud on harjutused. tabletid -1/1, harjutuse võim treenides 9/10.

Loe edasi

Madal enesehinnang

Tere

Olen hädas oma vaimse maailmaga. Minu vanemad on olnud terve elu päris toksilised ja mul on olnud päris palju allasurumist ja oma tunnetega mitte arvestamist. Päris palju on olnud nende ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

1. Harjutuste, vaimse-kehalise trenniga tuleb liigne stress maandda, siis saab ka paarisuhteid, ühisosa määratleda, suurendada. Siis suhtesihid paika panna.
2. Enneti Palve (esimene samm).
Olen ...

Loe edasi

Käitumishäired või mitte

Tere,
Olen 23 aastane noormees ja orientatsiooni poolest homoseksuaal. Minu probleem seisneb selles, et nt linnas käies võin ma pikalt jääda vaatama mehi kes minu jaoks kenad on, või nt ujulas riietus-/pesuruumis ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Sundmõtted ehk obsessiivsed mõtted tulevad soovimatult, vastu tahet, situatsioonist
sõltumata. Sellega kaasnevad kehalised-vaimsed-sotsiaalsed ebameeldivushäired.
Haiguskriitika on olemas – ...

Loe edasi

Depressioon

Tere olen juba aasta ravinud depressiooni ja algul oligi elu täiesti paigas ja kõik hea,aga viimane kuu on tunne et rohud ehk siis escitalopram võtan 20 mg ei aita ei suuda jälle midagi teha ja kurvameelsus ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

AD ravim annab 1/10 paranemise võimalusi, harjutused - 9/10.
Kui on probleeme - olge rõõmsad, on mida parandada, kõrvaldada, tugevdada.
Tegutsege - kehaline paranemne parandab psüühikat. ...

Loe edasi

Ärevushäire?

Tere!

Mul on elus üldiselt kõik väga hästi, aga poolteist aastat tagasi haigestus mulle väga lähedane inimene. Peale seda tekkis mul see, et ma ei naudi enam neid asju mis vanasti. Shoppamist, ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Ärevusnäire (vanasti öeldi ja mõeldi, et neurootik.
NB Kõik stressi maandavad võtted on kasuks, kõik depressiooni kõrvaldavad võtted-harjutused on kasuks.
Tervisepäevik - mida positiivset ...

Loe edasi

Lõhkine hing

Kuidas leppida sellega, et pean oma abikaasa saatma hooldekodusse (Parkinson, dementsus)?
Oleme koos olnud nelikümmend kaheksa aastat.
Viimasel paaril aastal sirutan aina sagedamini käe veiniklaasi ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Eakas inimene, uue tasandi füüsilised ja psüühilised võimed, ka haigustest Parkinson tervitab ka dementsusega. Seega dementsust kaks.
Hooldekodus järelvalve-abi 24h, kodused võimalused ei taga - ...

Loe edasi

Surma sisulised luuletused

Tere. Mul on mure oma 17a poja pärast, kes kirjutab surma sisuga luuletusi. Luuletusi on ta kirjutama hakanud hiljuti ja praeguseks hetkeks on neid juba 5.
Ta oli Kaitseliidu malevas, sai tuttavaks ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Soovitav on psühhiaatri jutul käia - selgub mis nende luuletusta põhjustajaks on.
Kehaline aktiivsus on oluline, piisav uneaeg samuti.
Tervislikud eluviisid. Iga tera tervise varasalve - ...

Loe edasi

Esperal 500mg

Tere
Võtan iga hommiku pool tableti esperal
Küsiksin kas esperal 500mg võib mõjutada vererõhku. See mängib ülesse-alla.
Vererõhu tabletid on mul juba aastakese peal!

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kõik mõjutab kõike. Erineva haiguste ravi tabletid võtta mitte korraga, vaid paari tunnise vahega,
Arstimine tabletiga Esperal on abivahend, põhivahend on uus eluviis, tervislik eluviis.
Head ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: