Küsimus ärevushäirete kohta 02.11.04 / Psühhiaatria
Külastaja küsib:
Tere,
kannatan ärevuse all umbes kaks aastat- püüdnud nii iseseisvalt kui ka psühhiaatrite abil probleemile lahendust leida. Hetkel olen aga kummalise dilemma ees- nimelt kas ärevus võib mõjutada ka kehatemperatuuri?
Olen täheldanud viimastel kuudel, et tööpäeva lõunaks kehatemeratuur tõuseb tavaliselt vahemikus 36.9 kuni 37.2. enamasti 37. Kuna paljud arstid on öelnud, et selline kehatemperatuur võib olla mitmete haiguste indikaatoriks nt. südamelihase põletik jms. siis olen püüdnud füüsilist tegevust (sh treeningud- treener ütles, et palavikuga ei tohi trenni tulla) tagasi hoida ja ausalt öeldes ei ole ka jõudu midagi teha. Samas pärast väikest puhkust kehatemperatuur taas "normaliseerub".
Mida peaksin tegema- kas võiksin usaldada täielikult, et "mõtlen ise selle palaviku välja" või peaksin tegema lisaks psühhiaatri külastamisele ka mingeid uuringuid- nt. koormustest vms?
Kas kusagil Eestis pakutakse ka n.ö. kompleksset teenust- et uuritakse südame/keha üldist vastupidavust koormusele ning samas ka psühhiaatria alast nõustamist?
Tänan ette vastuse eest,
Marko, 26 a.
Arst vastas:
dr Jüri Ennet
Psühhiaater
Erapsühhiaater
Kuidas on enesetunne? Ei tarvitse seda temperatuuri nii tihti mõõta! Kehatemperatuur tõuseb saunas, tõuseb sporti tehes, tõuseb suvel palavaga, tõuseb napsuvennal napsitades... võib tõusta ja tõuseb ka vaimu-sfääri tulemusel. Kui perersti uuringud korras, siis trenni (mõõdukalt) teha, veeprotseduurid ja kareda rätiga ülehöörumised, saun ja jahe dušš, jne., et temperatuuri-retseptoreid trennida.
Kui need ärevusehäired ikkagi "kuklasse puhuvad", siis psühhiaatri poolt soovitatud antidepressante võiks võtta.
Meie tervishoiu dirigent on perearst, sealt info hankimine ja uuringud nagu ratta kodarad suunduvad eriarsti poole ja sealt jällegi peretohtri juurde tagasi.
Koolipoisina tegin ka hoolega trenni ja sai siis ka pulsisagedust mõõdetud. Mõõtsime ja mõõtsime (koos naabripoistega) ja peaaegu haigeks end siis mõõtsime - pulss lainetas, meie hirmul. NB! Me ei teadnud midagi respiratoorsest arütmiast ja seetõttu tegimegi enda jaoks valed järeldused.
Seega:
- ärge mõõtke nii sageli,
- lähtuge rohkem enesetundest, seega ka jõukohane kehaline aktiivsus
- perearst suunab vajadusel spetsialisti juurde
- korralik puhkus ja tervislikud eluviisid
Saate enesetunde korda!
Meeldiivat harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet
Nõuanded teemal: Psühhiaatria
Depressioon
Vaevab depressioon,unehäired ja ärevushäired.Olen 42 a mees. Küsimus oleks see et kas on mõnI AD mis potentsile halvasti ei mõjuks? Näiteks Mirtasapiin?
Vastas dr Jüri Ennet
Nimetatud ravim on väga hea, temal on mitmeid häid omadusi:
mõju hea AD -na,
mõjub hea rahustina, hea ärevushäirete ravimina,
mõjub hea energiat suurendava ravimina,
mõjub hea ...
sotsiaalfoobia
Tere! Palun abi. Sooviks teada,et kas tegemist on sotsiaalfoobiaga ja kuidas seda ise ravida saaks. Töötasin kohvikus ettekandjana. Minu töö jäi seal lühikeseks kuna ei tundnud ennast hästi. Alati kui ...
Vastas dr Jüri Ennet
Esiteks, vaata varesemaid soovitusi ärevushäirete kohta. Neid soovitusi-harjutusi siis ka teha.
Teiseks, psühhiaatri jutule - on olemas head rohud ja nende abil saab paremini ja kiiremini nendest ...
Ärevushäire
Tere, mul nimelt selline probleem, 3 aastat tagasi diagnoosis perearst mul ärevushäire.
See väljendub selliselt, et ei julge ühistranspordiga sõita ja vahest väldin suuremaid poode, tekib suu kuivus, ...
Vastas dr Jüri Ennet
Ärevushäirete kohta olen eelnevalt korduvalt soovitusi andnud - vt eelnevaid ja tegutse.
Antidepressante on palju ja iga rohi ei peagi igaühele see parim olema (muidu oleks ju ainult üks rohi kogu ...
Paanikahäired
Olen paanika ja ärevushäirete all kannatanud juba mitu aastat. Lõpuks pöördusin psühhiaatri poole. Diagnoos , mõõdukas depressioon paanika ja ärevushäiretega. Kirjutati rohud venlafaxin 0.75 ja ketipinor ...
Vastas dr Jüri Ennet
Ärevushäirete kohta on soovitusi eelnevalt hulgi. Ilma rohuta ei saa, ilma harjutusteta ka ei saa, ilma "uute prillideta" ka ei saa. Seega raviprintsiip - ristkülik diagonaaliga ja nn uued prillid. s.o. ...
Loe edasiAgorafoobia.
Ma olen mitu aastat ravinud oma foobiaid, jõudsime selgusele, et põhjus on selles, et umbes 8 aastaselt emaga kolisime lahku. Ma saan temaga hästi läbi ja käin külas.
Aga .. mina ravimeid ...
Vastas dr Jüri Ennet
Õpiteooria järgi tuleb õppida uut moodi tunnetama (aru saama), tundma (emotsioonid) ja tegutsema. Võiks võrrelda ka karastamisega: mulle meeldib end karastada, see situatsioon annab mulle selleks võimaluse ...
Loe edasiküsimus xanaxi kohta
nimelt hakkasin ma kaks nädalat tagasi sööma Citaleci 10mg.Arst ütles et hea on kui sööksin kaks nädalat juurde veel xanaxit.Nüüd siis on kaks nädalat läbi ja peaks hakkama xanaxist loobuma,kas õigem on ...
Vastas dr Jüri Ennet
Minge välja jalutama, suhelge sõpradega, tehke oma lemmiktegemisi! Hingelähedane tegemine olgu esikohal. Xanaxit võtke vajadusel. Kui saate ilma olla, siis ei võta.
Mis Teil elu eesmärgiks, kuhu ...
küsimus
Mull on suur mure , nimelt mul suur kartus surma ees ja see on mind juba paar kuud vaevanud .Ise olen alles 25 a.naine.Aasta tagasi ravisin paanikahäireid tepresantidega.Ei tea kas ma hakan vist hulluks ...
Vastas dr Jüri Ennet
Sundhirme e foobiaid on meil piiavalt palju ja nende sisu mitmekesine - kõik mida Ilmamaal oskate ette kujutada. Ka surma suhtes.
Vt. minu varasemaid soovitusi foobiate ja ärevushäirete kohta. Kui ...
Kognitiiv-käitumuslik teraapia
Kui tulemusrikas on kognitiiv-käitumuslik teraapia ärevushäirete ravis?
Vastas dr Jüri Ennet
See on üks osa, teatud etapil oluline osa ravimisel. Annab häid tulemusi ka ärevushäirete puhul.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet
Ärevushäirete uuringute osakond
Mul on selline küsimus, kas TÜ Kliinikumi Psühhiaatriakliinikus eksisteerib veel eraldi une- ja ärevushäirete uuringute osakond?
Vastas dr Jüri Ennet
Uuringuid tehakse Tartus, ravi nii Tartus kui ka Tallinnas.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet
antidepressandid ärevushäire majandamisel
Kas suhteliselt uuem antidepressant bupropion (Zyban, Wellbutrin SR) võiks olla sobivaks, vähemate ebasoovitavate kõrvalmõjudega alternatiiviks enamlevinud sertraliinile (Zoloft) ja mirtrasapiinile (Remeron) ...
Vastas dr Jüri Ennet
Olete õigustatult huvitatud nn alternatiivsetest võimalustest ja seda nii arstirohtude kui ka muude ravivõimaluste osas.Zyban on eelkõige meie praeguses praksises kasutusel suitsetamisprobleemide ravimisel.Zoloft ...
Loe edasiVaata kõiki nõustamisi