bipolaarne psüühhikahäire 18.02.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 23.a. neiu ema. Neli aastat tagasi hakkas teda kimbutama tohutu väsimus, apaatia jne. Sellele järgnes väga aktiivne periood mille lõppfaas möödus Paldiski mnt. haiglas, diagnoosiks bipolaarne psüühikahäire. Järgmine periood saabus 6 kuu järel Taas haigla(seekord palus ta ise sinna minekut) Viimane periood algas nov. keskel. Kuu aega oli neiu kodus ja näis, et mania hakkab mööduma, kuid siis lisandusis nn. hääled peas, nende käsul jooksis ta kodunt ära, hääletas ja õnneks saatis autojuht ta koheselt haiglasse, sest ta ütles kohe, et on haige jne. Eelviimase ja viimase perioodi vahe oleks kohe 2 a. täis saanud. Vahepeal on käined erinevates kohtades tööl. Tööülesannete täitmisel väga tubli, kuid ei jõua õigeks ajaks ja lõpuks peab jälle uut töökohta otsima. Viimane mania oli suht raske-ajataju kadu, keskendumisvõime kadu, asjade ostmine, peitmine, lõhkumine jne. Hästi valju muusika, õnneks tunde kestvad naeruhood jne. Kui haiglasse jõudis, tekkis viha ja agressiivsus. Ravimitest on kasutanud cipraleksi, zolofti. Viimase vaheperioodi jooksul serogueli ja depakine. Depakini lubas arst juunis ära jätta kuna kurtis, et ei ärka ja ei jõua tööle. Haiglas hakkas nüüd tarvitama abilyfi ja liitiumi. Haiglast sai koju 12.jaanuaril. Mida päev edasi, seda jõuetumaks ta muutus. õhitegevus on magamine. Uimasus, kerged värinad ja tõmblused, kõnnak kummaline jne.
Iga päev püüame koos jalutamas käia(30-40 min.) Eile käis arsti juures ja küsis oma endisi ravimeid tagasi Liitiumi asemel dekakine.Kuidas aidata?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Bipolaarne häire tuntud juba sadakond aastat (1896.a.) ja seotud Tartus töötanud ja õpetanud maailmakuulsa mehega - psühhiaater Emil Kraepelin´iga. Siis nimetati seda MDP-ks (maniakaal-depressiivne psühhoos). Psühhootiline faas vajab (on soovitav) haiglaravi. Rohud on tänapäeval head ja ka ülalnimetatud rohud on v.head. Mõned psühhoosi-vastased rohud võivad anda (ei pruugi) kõrvalnähte: väsimus, värinad, kontsentreerumise raskused jne. Siis vajalik rohu annusega "mängida", leida sobilikum annus või vajadusel ravimit muuta. Otsustab raviarst-psühhiaater.
Lisaks ikkagi mõned soovitused:
a) Keskkonnatingimused (kodu, töö, olme) on suure tähtsusega ja sealne rahu oluline. Muuta keskkkonda või siis suhtumist sellesse - võtta elu näitemänguliselt, mitte kohe südamesse.
b) Uni ja puhkamine v. olulised. Töö- ja puhkerežiim oma kontrolli alla. See tähtis.
c) Sisemine rahu, seega - psühhoregulatsioon. Alustada minu harjutusest (Palve-Meditatsioon, kus alul sirutus-painutus ja LÕÕGASTUS. Hiljem tuleb kujutlus ja ka sisendus juurde).
d) Päevik, et neid bi-polaarseid perioode ette teada, rohtude ja eluviisiga ennetada, vältida või siis vähendada.
Nagu riigimajandus Eestis vajab erinevatel perioodidel erinevat valitsemist (mida kahjuks alati ei tehta), nii ka organism ja psüühika. Iga tera tervise tugevamaks muutmise varasalve tuleb kasuks. Teadmisest üksi on vähe, muutmine on oluline, tegutsemine.
Koostöö psühhiaatriga ja omapoolsed tegemised.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Bipolaarne häire

Kas saate soovitada psühhiaaterit, kes omab kogemust bipolaarse häirega inimeste ravimist

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Paremini sobib koostöö omavanuste spetsialistidega - parasjagu praktilisi kogemusi, mõistab ka selle vanusrühma sotsiaalseid probleeme.
Hea arst - kohtumisel on tunne, et tunneme teineteist juba ...

Loe edasi

Tsüklotüümia

Tere, mul diagnoositi hiljuti tsüklotüümia ja öeldi, et on võimalus, et sellest võib areneda bipolaarne meeleoluhäire II. Kuidas ma seda ennetada saan, või kas saab?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kes diagnoosis?
Kuidas rohud mõjuvad?
Mis toimub ilma rohuta?
Millised on eluviisid: tervislikud või mitte?
Kas uni-puhkus piisav? jne
Õpetussõnad.
Vajalik on ...

Loe edasi

Bipolaarne,depressioonis ja ärevus

Tere!
Mu küsimus oleks et milliseid käsimüügis ravimeid bipolaarsuse abiks/kontrolli all hoitmiseks soovitaksite, milliseid depressiooni puhul ja milliseid ärevuse ja rahutuse puhul?

Suured ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kulla Inimene! Neid häireid las diagnoosib ikka psühhiaater ja psühhiaater määrab siis ka vajaliku ravi.
Meeleolu langeust ja kõrgenemist on igal normaalsel inimesel periooditi ja see ei ole veel ...

Loe edasi

bipolaarne häire

Tere.Minu 30-aastasel tütrel on diagnoositud bipolaarne häire.Haigus ilmnes juba põhikoolieas,vaatamata sellele on tal omandatud magistrikraad.Hiljuti vahetas ta töökohta,mille tagajärjel on stress väga ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

See toimub haiglas ja lühiaegse narkoosi tingimustes. Enne seda tehakse vajalik psüühiline ja kehaline terviseuuring.
Regulaarne tabletiravi (nii raviks kui ka preventsiooniks) kindlasti.
Koostöö ...

Loe edasi

Bipolaarne meeleoluhäire ja alkoholism

Tere, mida teha, kui mehel on bipolaarne meeleoluhäire ja maania ning hüpomaania perioodil (mis on väga- väga pikad ja peaaegu lõppematud) tarvitab rohkelt alkoholi? Joobes ka agressiivne. Kas on sellel ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Bipolaarse häire puhul on ju need selged-helged perioodid, siis alustada alkoholi probleemi raviga. Aga alko-vastast ravi saab ja tuleb teha ka bipolaarse psühhoosi puhul. Tehke raviplaan koos raviarstiga. ...

Loe edasi

bipolaarne häire

lugesin, et bipolaarne häire on ravitav. Mul on väike kahtlus, et mul võib see olla, ma ei ole teatud hetkedel küll täiesti eufoorias, aga meeleolud vahelduvad nii tihti, et raske on endaga hakkama saada. ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Seda häiret diagnoosib psühhiaater. Seda häiret suht vähe. Tavalisi meeleolu-kõikumisi on küllaltki palju ja see ei kuulu hoopiski bipolaarsete häirete rubriiki. Igal inimesel on teataval määral meeleolu ...

Loe edasi

bipolaarne häire

tere,
minu elukaaslasel diagnoositi 2005 bipolaarne häire ning ta viidi politsei ja kiirabiga vastu tahtmist haiglasse, kus ta veetid 2,5 kuud. nüüd on ta jälle 5 osakonnas , kuid seekord saadi ta ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Koostöös psühhiaatriga saate õiged rohud temale. Varasemad juhud annavad ettenägemisvõimet-kogemust alguse, suuna, sügavuse, kestvusejms. kohta.
Kuna hoogude ajal haiguskriitika häiritud, siis rohu ...

Loe edasi

ravim ja pisipere

Kui mees kasutab Orfirili maania (bipolaarne) ravina, kas siis tasuks kuni ravi lõppemiseni rasestumisest hoiduda? Soov oleks pisipere luua.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Mis annused, kaua jne???
Pidage nõu raviarstiga.
Üldprintsiip - võimalusel ilma ravimeid kasutamata.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet

Loe edasi

Nõelravi

Tere! Soovin saada vastust küsimusele, kas bipolaarse meeleoluhäire raviks saaks abi nõelravist. Kuna sugulasel see haigus avastati ja arst ütles, et ainus ravivorm on tabletiravi, siis tekkiski küsimus, ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Bipolaarne meeleoluhäire on tsükliline.
Teatud perioodil on seega rohi olulisim. Kõik muud võtted-vahendid on ka omajagu head ja kasulikud, ka nõelravi.
Raviarst ütleb, mida ja millal.
Loe edasi

mis see on?

Bipolaarne meeleoluhäire ? lugesin sellest. kas seda diagnoositakse ka eestis ? millise arsti juurde pean minema kui on kahtlused? elan järvamaal .

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Üliõpilasena ka lugesime-õppisime uusi haigusi ja panime endale kohe "diagnoosi".
Seisundit las hindab ikkagi tohter.
Bipolaarsete meeleoluhäirete küsimustega tegeleb psühhiaater ja ta diagnoosib, ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: