Kas psüühikahäire diagnoos on igavene? 11.08.13 / Psühhiaatria
Külastaja küsib:
Tekkis huvi liituda kaitseliiduga, aga kui ma psühhiaatri juurde jõudsin, siis tiriti mul arvutist välja aastaid tagasi antud Aspergeri diagnoos. Siis ma võisin küll nii öelda "vaimne fuckup" olla, aga praeguseks on asjad tundmatuseni muutunud. No see selleks, ilmselgelt ei ole mul aega enda tervet elulugu kirjeldada. Aga see selleks.
Et asjas kindel olla, kas mul see sündroom ikka on, uurisin asja kohta netist. Ma saan aru, et mina ei pruugi olla võimeline ütlema, mis haigused, kiiksud ja kõõksud mul on, või kust mul roostetab. Kuid kui ma selle kohta lugesin, sain aru, et miski väga selgelt ei klapi. Seal on ikka selliseid sümptomeid, mis mul ainult silmad risti ajavad ja tähed taevast silme ette toovad. Aga see selleks.
Et asjas ikka veidike veel kindlam olla, tegin mõned online testid sellel saidil http://aspergerstest.net/. Selle järgi ei ole mul kalduvustki aspergerile. Sain iga kord 10 punkti või vähem (mis tähendabki just seda) ja ma ise üritasin veel tagasihoidlik olla ;) Mul ei olnud plaaniski süsteemi tüssata "parema skoori nimel" muuseas. Aga see selleks, sest ega need online testid ei näita vist midagi. Pealegi, arst peab ikka asja ise uurima.
Ja ma saan ju aru küll, et ka kõige hullemad "hullud" karjuvad, et "nemad on terved, nemad on terved!" ja ei aktsepteeri isegi ideed sellest, et neil võiks mõni kruvi paigast ära olla. Kuid küsimus on selles, et kas see diagnoos on igavene ja muutmatu nagu vanajumala sõna mõnes püharaamatus? Netis oli juttu küll mingitest uuringutest, kus räägiti et autistlikud häired ei ole alati püsivad ja et nendest võib nn. terveneda. Kuigi see pidavat äärmiselt haruldane juhus olema. Aga see ka selleks.
Kui reaalselt mõelda, siis variante ei ole tegelikult palju - mul kas on lapsepõlves tehtud valediagnoos ja mul pole kunagi seda nähtust olnud. Või olen ma ise "puuga pikki pead saanud" ja elan teab mis luuludes. Paljud eitavad kõikvõimalikke haigusi, alkoholismi ja üldse kõikvõimalikke probleeme ju ka. Eitamisvõimalust ma ise ei eita, ütleme nii. Või siis kolmas variant - mul kunagi oli see sündroom, aga ma sain nii-öelda terveks. Aga see selleks.
Ütleme, et tegemist on tõesti "haruldase tervenemisega" või siis lapsepõlves külge poogitud valediagnoosiga. Mis sel puhul saab ette võtta? Ja muuseas, psühhiaatril on asjast (vabandust väljenduse pärast) jumalast pohhui. Tema näitab arvutiekraanile ja kaagutab edasi, et näe ekraanil on olemas, järelikult nii ongi. Tema on sama paindlik nagu Damaskuse raud. On see siis kivisse raiutud või mitte? Tahaks sellele paragraffile nii-öelda punkti panna juba ja eluga edasi minna.
Ja väga naljakas on lugeda, kuidas AS sündroomiga inimesed irooniat ei mõista ja kõiki metafoorilisi nalju ja mõisteid sõna otseses mõttes tõlgendavad :D
Loodan, et miskit ikka saab teha. Ette tänades, kui saab.
Arst vastas:
dr Jüri Ennet
Psühhiaater
Erapsühhiaater
Inimene elab olevikus! Kui igapäeva tööde ja tegemistega toime tulete, siis on ju OK! Kui Olevikus ja Lihtminevikus psühhootiliste seisundite tõttu haiglaravi (psühhiaatrilist ravi) vajanud ei ole, siis on ju OK!
Kui lapsepõlves on kahtlustatud ja mõeldud Aspergeri sündroomi peale, siis on hea, et Teie vanemad on hoolitsenud ja jälginud vaimse arengu kulgemist.
Tähtis ei ole diagnoos (tolle aja mõistes võis midagi ka selle kategooria alla mahtuda), tähtis on reaalne psüühika funktsioneerimine ja igapäevaeluga toimetulek, toimetulek olevikus, s.o. tänapäeval.
Asperger-autistlik inimene ei tule sotsiaalse suhtlemisega toime, temal ei ole ja ei teki sellist mõtetki, et osaleda Kaitseliidu tegemistes!
Asperger on oma olemuselt n.ö. autistlik psühhopaat (probleemiks endale ja probleemiks teistele). Teie kirjast seda antagonistlikku vastuolu-problemaatilisust ei kajastu. Jne.
NB! Küsimus ei ole lapsepõlve Aspergeri dgn. kasutamises (sinna alla mahub väga vähesest palju paljuni), tähtis on see, et milline on inimese psüühiline tegevus ja elu-oluga toimetulek nüüd, käesolevalt.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet
Nõuanded teemal: Psühhiaatria
Psüühikahäire diagnoos
Kui kahtlen, et mulle määrati ekslikult vale psüühikäire diagnoos, siis kelle poolde tuleks pöörduda, et diagnoosi läbivaadata ja vajadusel korraldada uuringut?
Vastas dr Jüri Ennet
Kui diagnoosi pannud psühhiaatriga asjalikku-usalduslikku kontakti on, siis temaga koostöö.
Kui see variant ei sobi, siis kellegi teise psühhiaatri poole pöörduda.
Küsimus ei ole diagnoosis ...
Kas ADHD on raskekujuline psüühikahäire?
Kas ADHD on raskekujuline psüühikahäire?
Vastas dr Jüri Ennet
Iga psüühikahäire on selle omanikule nö raskekujuline.
Tänapäeval on palju vajalikke ravimeid ja harjutusi, et selle häire sümptomeid leevendada, kõrvaldada.
Diagnoosi las paneb ikkagi psühhiaater, ...
Psüühikahäire
Tere
Olen teillt varem ka küsinud aga probleem on selles et varem tarvitasin uimasteid, mida ma enam ei tee aga nüüd on vahel niimoodi olnud et tekib paanikahoog , süda hakkab kloppima ja muutun ...
Vastas dr Jüri Ennet
Vt varasemad soovitused ärevushäirete puhul. leia endale sobilikud harjutused ja harjuta!
Mõõdukas kehaline aktiivsus,
harjutused,
Enneti Palve esimene samm.
Ärevushäirete üks ...
Antipsühhootikumid ja lapse saamine
Tere
Mul on selline küsimus, et mu mees kasutab Rispolepti ja Mirzateni aga meil oleks soov saada last. Kas neid rohte kasutades ei juhtu midagi/mõjuta last vs lapse saamist?
Vastas dr Jüri Ennet
Miks ta neid ravimeid võtab? Milline häire või vajadus? Sellest tuleneb järgmine samm ja tegevused.
Rispolepti saab kasutada üldise rahustina, pingetre maandajana ja seetõttu ei psuugi psüühikahäiret.haigust ...
sooviksin teada
Kuhu ja kelle vastuvõtule peaks pöörduma pci diagnoosiga täiskasvanu? Kas pci psüühikahäire või kesknärvisüsteemi haigus? Kas pci diagnoosiga täiskasvanutele on võimalik teha ka peaaju uuringuid?
Vastas dr Jüri Ennet
Perearst, neuroloog, psühhiaater - selline on tohtrite rada.
Vajalikud uuringud määrab arst ja need ka tehakse.
Kannalikkust!
Jüri O.-M. Ennet
Paranoia
Ma tunnen, et ma olen paranoiline....mitte et ma kedagi ohustaksin v oleksin ohustanud, aga ma kujutan ette, et mu naisel on keegi teine....Oskate öelda, kas ma peaksin pöörduma psühholoogi v psühhiaatri ...
Vastas dr Jüri Ennet
Millele tugineb see kahtlustus? Mida abikaasa selles küsimuses räägib?
Paranoia on reaalsusele mittevastav mõtlemine, on ravitav psühhiaatri juures. Reaalse elu suhteid-usaldust saavad partnerid ...
psüühikahäire diagnoosimine
Palun kirjutage võimalikult üksikasjaliselt, mis psüühikahäirega on tegemist "skisotüüpse häire" puhul. Millised on sümptomid, haiguse/häire kulg, ravi, prognoos, haiguse põhjused jm. Milliste kriteeriumide ...
Vastas dr Jüri Ennet
Haigust diagnoosib ARST. Te võite küll mitu paksu raamatut läbi lugeda, aga võite sealjuures diagnoosi mõttes rängalt eksida. Kui diagnoosi (ja psühhiaatria) ühe raamatuga selgeks saaks, siis ei ole ju ...
Loe edasiAnoreksia
Tere!
Mul ka sõbranna kannatab anoreksia all juba paar kuud. See on ta perearsti diagnoos, kes teda ka haiglasse üritab panna, kuid sõbranna keeldub. Ka psühholoogist/psühhiaatrist pole kasu olnud. ...
Vastas dr Jaanus Mumma
Anoreksia on tõsine psüühikahäire ja ka selle ravi on
üsna komplitseeritud.Paremad tulemused saadakse siiski
psühhoteraapia rakendamisel.See aga eeldab ka patsiendi
poolset soovi.Kasutatakse ...
kroomi tabletid
Mul on niisugune küsimus, et kas liigne kroomi tablettide tarbimine ja sellest tulenev isutus võivad inimesel esile kutsuda skisofreenilisi sümptomeid?
Vastas dr Jaanus Mumma
Päris mitmed ained võivad mürgituse korral ka ägedaid
psühhoose põhjustada või ka kergemaid psüühikamuutusi tekitada.
Ei ole aga kohanud materjale, et kroomi mürgistus põhjustaks
skisofreeniataolise ...
kuidas saada arstile?
kuidas saada arstile psüühikahäire kahtlusega inimest, kui ta ise minna ei taha?
Vastas dr Jüri Ennet
Kas tegu noore, keskealise või vanuriga?
Probleemile mõistlik lahendust leida koos peretohtriga ja läheneda asjale kaugemalt lähemale e üldprobleemid eelnevalt päevakorda koos tohtriga tõsta ning ...
Vaata kõiki nõustamisi