metüülfenidaat - kas ka vanematele? 22.10.14 / Psühhiaatria
Külastaja küsib:
Tere!
Olen tudeng ning läbi aja on kõik kooliga seonduvad asjad olnud suureks proovikiviks. Nooruses arvasid vanemad, et tegemist on lihtsalt laiskusega ning et hajuv tähelepanu ongi normaalne.
Kuna praegu on õppimine 100% siiski enda, mitte vanemate jaoks ning probleemid on endiselt samad(hajuv tähelepanu, kalduvus teha mitut asja korraga, kalduvus asju mitte lõpetada) ning end sundida on pea võimatu, siis tunnen huvi, et muidu ADD jaoks noorukitele välja kirjutatavaid ravimeid on ka võimalik saada. Ravimiinfolehti lugedes nägin, et üldiselt antakse ADD vastaseid ravimeid 6-18 aastastele.
Arst vastas:
dr Jüri Ennet
Psühhiaater
Erapsühhiaater
Konkreetse ravimi vajadus selgu psühhiaatriga vesteldes.
Õppimise kohta on kirjutatud suur hulk soovitusi. Leidke endale sobilik neist soovitustest.
Kehaline (protseduuriline) mälu on kõigi mälude baas ja vundament. Siit minu lemmikütlemine: Terves kehas terve mälu! Kehaline tervis korda!
1. Huvi-vajadus ja õpirõõm on stardikohaks.
2. Visualiseerimine ja seoslikkus (seoste tunnetamine, uute seoste leidmine). Visualiseerimine võiks välja viia mingi semantilise märgini (sümbol jms), mis selgitab teile asja üldisemat olemust. See nagu partituur dirigendi ees - ei upu üksikute pillide üksikutesse nootidesse.
3. Kordused, uued seosed.
4. Õppimise õppimine e päevik - sellega õpite enda õpiiseärasusi rutem tundma.
5. Õppimine: a) nagu sportlik treening (õpi sportlastelt), b) nagu näitleja repertuaari omastamne (seostub lavaliise liikumisega, seega meenutamine lihtsam praimingu tõttu.
6. Minu Palve-Meditatsiooni esimene samm edendab aju verevarustust ja seega ka õppimist. (rääkimata liigsete pingete maandamisest).
vt. Endel Tulving, "Mälu" (2002), mälust ammutamne lk. 79, meelespidamine lk 91 jm.
NB! Üldiselt üksikule! Üldpildist detailide suunas. Tunneta partituuri e suurt pilti.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet
Nõuanded teemal: Psühhiaatria
10 aastat söömishäiret, pikaajaline äge buliimia
Tere,
Mul niikaua kui mäletan on olnud söömishäire, viimasel aastal väga äge bulimia kus õgimis/oksendamist tuleb päeva jooksul ette kuni 5 korda. Olen siiani kõike proovinud aga miski pole ...
Vastas dr Jüri Ennet
Psühhiaatriahaiglas söömishäirete osakond,
homme kohe valvearsti vastuvõtule.
Haiglas saab adekvaatset ravi ordineerida.
Kohe vstuvõtule!
Jüri O.-M. Ennet
ATH (ADD/ADHD) täikasvanutel ja selle ravimatus eestis
Tere. Millise psühhiaatri või kliiniku (kus on vastav psühhiaater, kes end muutusega oma töös kursis hoiab) poole ma oma probleemiga peaksin pöörduma? Probleemiks on keskendumisvõimetus, mis diagnoositi ...
Vastas dr Jüri Ennet
Tallinnas (PERH Psühhiaatriakliinikum) dr. Ülo Kallassalu - Dispanseri peaarst.
Tallinnas (Lääne-Tallinna Keskhaigla Psühhiaatriakeskuse juhataja dr. Andres Lehtmets.
Minul ambulatoorset ...
tere kas skisofreenia haigel võivad juhiload olla
tere kas siksofreenia haigel võivad juhiload olla
Ritalin
Sooviksin saada teiepoolset hinnangut ja infot Ritalini (metüülfenidaat) kohta. Mul on kaks aastat ravitud psühhootilist häiret (F 23.0) farmakoniga rispolept. Nende kahe aasta jooksul pole mul psühhootilisi ...
Vastas dr Jüri Ennet
LP. Kristiina. Teie häire põhiravim on praegu loomulikult Rispolept ja selle õige annuse määrate koos ravitohtriga. Sellega (Rispolept) kõige paremat koostööd saab teha Fluanxoliga. Ritalin on tsentraalne ...
Loe edasiVaata kõiki nõustamisi