Paanikahood, ebareaalsus tunne, ebaregulaarne vererõhk ja pulss, vajadus liigutada, lukus kõrvad, nägemine imelik 09.09.24 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Mul hakkasid 23. augusti õhtul peale klassijuhataja matuseid paanikahood ja igasugused muud asjad. Esimesel õhtul tõusis pulss iseenesest üle 100 ja vererõhk oli kõrge, sealt edasi oli umb nädal aega probleem ainult rõhu ja pulsiga. (käisin vahep korra perearstil ja hiljuti korra psühholoogi juures) Peale seda hakkas tekkima ebareaalsus tunne kus ma ei tunne iseennast enam ära, viibin nagu mõtetega mujal ja vastik on olla. Vajadus nutta ei millegi peale. Vastu tahtmist ja millelegi mõtlemata enesetunne halveneb ja paraneb. Kõrvad on lukus ja vahepeal on kuulda südame tuksumist. Viimased 2 päeva on olnud ka nägemine natukene imelik. Mida oleks soovitada, et see vastik tunne üle läheks, kaua selline asi üldse kesta võib ja kas on olemas veel mingeid ravimeid või abi?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1. See info viitab ärevushäirele. Raviarst-psühhiaater paneb täpse diagnoosi ja määrab sobiva ravi.
2. Apteegi vabamüügist saate und soodustavaid ja rahustavaid retseptivabu ravimeid.
3. tervise tugevdamise põhimõtteid (ka ärevushäire kõrvaldamiseks) saab kohe rakendada –
eelkõige õppida pingeid maandama (psühhoregulatsioon, kerge sportlik tegevus), seada sisse õige töö- ja puhkerežiim. Alkoholile ja suitsule – ei.
4. Psüühikahäirete (ka ärevushäire) kulg on etapiline: emotsionaalsed, psüühilised, somaatilised-sotsiaalsed häired-kaebused. Iga järgnev sisaldab eelnevaid. Seega – sotsiaalsed probleemid-häired sisaldavad kõiki eelnevaid.
5. Ravimine käib vastupidises suunas ja algab sotsiaalse elukorralduse probleemide lahendamisest, siis keha tugevamaks-tervemaks, siis võtta ette psühhoregulatsioon ning emotsioonid. Ja siis tuleb uus
hoiak, uued prioriteedid.
6. Ideomotoorne treening (kujutada ette tervisega küllastunud olukordi, endale soovitud olukordi) toimib hästi.

Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet