Emotsionaalne valu võib südamele haiget teha
Sotsiaalne tõrjutus ei too kaasa mitte ainult südamevalu, vaid vähendab ka südame löögisagedust.
Hollandi teadlaste sõnul võib pettumus, mis on tingitud tundest, et sa kellelegi ei meeldi, tuua kaasa südame pulsisageduse vähenemise lühemaks või pikemaks ajaks, kirjutab WebMD.
Uuringu tulemused viitavad sellele, et autonoomne närvisüsteem, mis reguleerib selliseid funktsioone nagu vereringe ja seedimine, toimib ka olukordades, kus inimesed tunnevad end sotsiaalselt tõrjutuna.
Amsterdami ja Leideni ülikooli teadlased kutsusid 27 vabatahtlikku – 18 naist ja 9 meest – osalema katsetes, kus osalistel paluti kõigepealt saata uurijatele oma foto.
Osalejatele räägiti, et uuringu eesmärk on analüüsida esmamuljet ja et teise ülikooli tudengid hakkavad neid fotosid vaatama, otsustamaks fotode põhjal, kas piltidel olevad isikud neile meeldivad või mitte.
Hiljem külastas iga osaleja laborit, kus talle elektrokardiogrammi tegemiseks elektroodid rinnale pandi. Seejärel vaatasid osalejad erinevaid võõraste inimeste pilte. Piltidel olid teise ülikooli tudengid.
Neil paluti ära arvata, kas nad meeldivad pildil olevatele tudengitele või mitte. Seejärel said nad teada, kas nad neil oli õigus või mitte, kusjuures see info ei tuginenud inimestelt saadud infole, vaid oli genereeritud arvutiprogrammiga.
Teadlaste sõnul langes osalejate südame löögisagedus ajal, mil nad pidid ootama teiste arvamuse teadasaamist. Samuti avaldas löögisagedusele mõju teise inimese arvamuse teadasaamine.
Kui osalejatele öeldi, et nad ei meeldi mõnele tudengile, langes löögisagedus veelgi ning taastumiseks kulus rohkem aega. Löögisagedus aeglustus rohkem nendel, kellele sai osaks pettumus, kuna nad olid eeldanud, et foto vaatamise järel antakse neile positiivne hinnang.