Miks soolatüükad tekivad?

Miks soolatüükad tekivad? Foto: iStock

Viimsi Fertilitase erakliiniku dermatoveneroloog Elo Kuum selgitab, et soolatüükaid põhjustab viirus, mis kuulub inimese papilloomiviiruste perekonda. Viirus levib inimeselt inimesele ja jõuab nahka tavaliselt läbi imeväikse kriimustuse või nahalõhe.

„Peale nakatumist võib kuluda nädalaid või isegi kuid, enne kui tüügas nähtavaks muutub. Viirust võib aga saada ka kaudselt kontakti teel rätikute või teiste esemete kaudu, mida on kasutanud viirusega nakatunud inimene. Iga inimese immuunsüsteem reageerib siiski viirusele erinevalt ja mitte igaühel ei teki soolatüükaid,“ selgitab arst. 

Kõrgem risk soolatüügastesse nakatumiseks arsti sõnul lastel ja noorukitel ning nõrgenenud immuunsüsteemiga isikutel. „Vastavalt ühele viimasele laiemale uurimusele on haigestumise suurimaks riskifaktoriks soolatüügaste esinemine perekonnas, seejärel esinemine klassis või lasteaias ning vastupidiselt avalikule arvamusele ei olnud ühiskondlikud ujulad ja duširuumid märkimisväärseks riskiallikaks,“ toob dr Kuum välja. 

„Kui viiruslik tüügas on juba nahal olemas, siis võib see levida ka teistele kehapiirkondadele. Soodustavaks teguriks on näiteks küünte närimine või raseerimine. Raseerimise tõttu tekivad tüükad naistel tüüpiliselt säärte ja meestel habemepiirkonda,“ lisab ta. 

„Soolatüügaste väljanägemine võib sõltuvalt asukohast olla erinev, kuid enim levinud tüükad on veidi kareda pinnaga sõlmekesed, mida kraapides paljastuvad väikesed mustad täpikesed (tromboseerunud veresooned). Tüükaid võib olla üks või palju (nn mosaiiktüükad). Soolatüükad taldadel võivad ühel hetkel valu põhjustada, kuna nad on allutatud pidevale survele ja võivad hakata sissepoole kasvama. Mõnikord võivad soolatüükad sarnaneda ka mitmete teiste nahamoodustistega (nn konnasilmad, nakkuslikud molluskid, nn nahakäsnad, epidermaalsed neevused, skvamoosrakuline vähk jt), mistõttu kindla diagnoosi saamiseks tuleks esmalt ikkagi nahaarsti poole pöörduda,“ selgitab arst. 

Soolatüükad ise tavaliselt olulisel määral tüsistusi ei põhjusta. Rohkem kaebusi, nagu valu, sügelust ja liikumise piiratust, võivad tekitada tallaalused tüükad. 

„Soolatüügaste ravi ei ole ilmtingimata vajalik ning u 65% tüükaid võivad taanduda kahe aasta jooksul. Isetaandumise võimalus on kõrgem eelkõige väikelastel. Samas on mõistlik soolatüükaid siiski ravida, et takistada nende edasist levikut. Mõnikord on tüükad kosmeetiliselt väga häirivad või asuvad ebamugavas kohas. Kindlasti tuleb pöörduda arsti poole juhul, kui soolatüügas veritseb, on väljanägemiselt muutunud, on väga suur või on hakanud levima või põhjustab märkimisväärset valu,“ soovitab arst. 

Kuidas soolatüügaste teket ära hoida?

Soolatüügaste teket pole võimalik täielikult ära hoida, kuid viiruslike tüügaste leviku tõkestamiseks on mõned järgnevad nõuanded:

  • Ärge närige sõrmeküüsi; naha näksimine ja vigastamine küünte ümbert avab sissepääsutee viirustele.
  • Vältige soolatüügastega nahapiirkondade raseerimist, mis soodustab tüügaste levikut, või kui raseerite, tehke seda hästi ettevaatlikult ja terava teraga.
  • Peske käsi põhjalikult ja regulaarselt ning kindlasti peale soolatüüka puudutamist.
  • Hoidke käed võimalikult kuivad; soolatüükad levivad paremini niiskes keskkonnas.
  • Ühiskondlikes duširuumides kandke jalanõusid.
  • Ärge „nokkige“ soolatüükaid; see võib viirust levitada. Vajadusel katke tüükad plaastriga.
  • Kui lihvite soolatüükaid küüneviili või pimsskiviga, siis ärge kasutage sama instrumenti teistel nahapiirkondadel, kus soolatüükaid ei ole, viirus võib nende töövahendite kaudu sinna levida.
  • Püüdke hoida nahk võimalikult terve ja niisutatud, et vähendada viiruse nahka sisenemise võimalust. 

Täisversioon artiklist ilmus ajakirjas Apteeker (jaanuar 2015). 

Kas see artikkel oli kasulik?