Allergiad 31.07.24 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Lapsel on dermatiit, nahatestidega on tuvastatud sarapuu, lepa ja kase õietolmu ning sarapuupähkli allergia. Mõned küsimused:
- positiivse nahatesti kontrollala suurus oli 4mm, sarapuupähklil 6mm. Kui lapsel ei ole silmnähtavalt olnud muid sümptomeid, kui dermatiit, kas siis peab sarapuupähklit vältima 100% või võib ikkagi anda?
- kas peaks testima allergiatestiga ka muid pähkleid (maapähkel, mandel) või lihtsalt samamoodi kodus natukene andma ja vaatama, kas juhtub midagi?
- mis olukorras ja millal tehakse allergeenspetsiifilist immuunravi õietolmu allergia korral?
- õietolmu allergia ravimiseks määrati kevadeti hommikul zyrtec + nasonex. Silmakaebuste korral opatonol. Kas zyrtecit tuleb anda vaid siis, kui on kaebused, mitte 3-4 kuud järjest iga hommik?

Lisaks ka küsimus, kas allergoloogi vastuvõtule saab ainult perearst suunata või saab seda e-konsultatsiooni ka mõni tasuline perearst või lastearst teha?

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,
Õietolmud võivad põhjustada nii nohu, silmasümptomeid, köha kui ka nahalööbe ägenemist.
Sarapuu võib olla esmaselt allergia põhjustaja st lööbe tekitaja, aga ka seoses ristallergiaga puude õietolmuga anda positiivset nahatesti tulemust ja põhjustada suus sügelust (oraalne allergia sündroom) ning mõnikord tekitada pollinoosile iseloomulikke kaebusi.
Väikestel lastel on ristallergiat vähem kui suurtel lastel ja täiskasvanutel. Kui ei ole mingit reaktsiooni märganud pähklite kasutamisega, siis võib proovida väikese koguse andmist ja reaktsiooni tekkel kohe anda Zyrteci tilkasid 5 tilka ja päeva jooksul veel 5 tilka.
Pollinoosi raviks on soovitused antud, igati sobivad preparaadid. Zyrteci antakse vastavalt kaebustele, ei pea, kuid vajadusel võib anda ka mitu kuud järjest.
Allergia immuunravi (AIR) tehakse tavaliselt alates 6 aasta vanusest. Suukaudne AIR ravi ei sobi oraalse allergia sündroomi esinemisel.
Allergoloogi e-konsultatsiooni saavad teha lisaks perearstile ka lastearst ja tasuline perearst.

Heade soovidega,
Kjulge