Amneesia Autor: Ain-Elmar Kaasik
Amneesia ehk mäluhäire (ka mälukaotus, mälulünk) on mälestuste puudumine mingi ajavahemiku kohta. Mälu aluseks on peaajus paiknevate närvirakkude ehk neuronite tegevus. Tähtsad struktuurid on neuronite, eriti nende jätkete omavahelised ühendused ning närvikulglad, milles närviimpulss liigub. Neist erinevat funktsiooni täitvatest komponentidest moodustubki eriline süsteem, millel mälu rajaneb. Mälu liigitatakse mitmel viisil. Kõige levinum on liigitamine materjali mälus säilimise kestuse järgi, mille alusel eristatakse lühi- ja püsimälu. Lühimälule on omane lühike kestus ja väike maht, millest vaid väike osa säilib püsivamates mäluliikides. Näiteks talletub lühimälus reisil olles hotellitoa number. Pikaajalises mälus (nimetatud ka semantiliseks mäluks) säilivad olulisemad teadmised ja oskused. Selle maht on väga suur, näiteks talletuvad seal inimese elusündmused. Episoodiline mälu on ainult inimesele omane. Selles säilitatakse konkreetseid fakte või sündmusi, mis võimaldab minevikus objektiivselt kogetut seostada uute olukordadega.
Ka amneesiat saab mitmeti liigitada. Amneesia võib olla funktsionaalne, mille puhul inimene ei suuda meenutada (mälust “välja võtta”) talle tegelikult teada olevat fakti, nime, sõna vms. Funktsionaalset amneesiat võib soodustada vaimne väsimus, ärevus, (eksami)pinge, tähelepanu hajumine jt füsioloogilist laadi kõrvalekalded. Mälu käepärasuse, nn operatiivmälu halvenemine on vananemisega paratamatult kaasnev nähtus: unustatud fakt või sõna meenuvad mõne aja pärast iseeneslikult. Vananemisel halveneb võime uut omandada, juurde õppida, vahel ei aita õppimisvõimet parandada ka pidev kordamine. Täpsete mälupiltide (nt inimeste nimed) meelespidamine nõrgeneb, unustatakse sagedamini kui nooremas eas, kuid vaatamata sellele tuleb normaalne vanur igapäevaste toimetustega omal jõul toime.
Mälu halvenemist vananedes seostatakse eelkõige neuronite hävimisega ajus. Et mälu nõrgenemist pidurdada, tuleks seda ka vanemas eas aktiivselt treenida (ristsõnade lahendamine, lugemine, meeldejätmisharjutused jt), piisavalt magada, alkoholi tarvitamist piirata, ravida kõrgenenud vererõhku ja kroonilist stressi. Tähelepanu peaks pöörama ka sellele, et pidevalt kasutatavad ravimid kahjustaksid mälu võimalikult vähe.
Enamik peaaju orgaanilisi haigusprotsesse (ajurabandus, ajutrauma, ajukasvajad) halvendavad mälu, tekitades osalise või täieliku võimetuse kasutada eelnevaid kogemusi. Haigustest põhjustatud mäluhäireid on mitut liiki. Progresseeruv (süvenev) amneesia on seotud kujuneva dementsuse ehk nõdrameelsusega, kuid võib olla ka ajukatastroofi (nt ajutrauma) tagajärg. Dementsus on aeglane vaimse võimekuse, sh mälu hääbumine, mille põhjuseks on sageli haigused, näiteks Alzheimeri tõbi, aju verevarustuse häired, aju- ja ajukelmete põletikud jt. Peaaju vereringe ägeda puudulikkuse või ka ajutegevust pärssivate ainete (alkohol, narkootikumid) toime tõttu võib tekkida omapärane mäluhäire – mööduv täielik amneesia ehk mälulünk (transitoorne globaalne amneesia). Mälu kaob täielikult mõneks tunniks kuni ööpäevaks. Selline amneesia möödub järelnähtudeta. Tagasihaarav ehk retrograadne amneesia ehk mälulünk tekib sageli ka pärast peaaju suhteliselt kerget traumat. Seda iseloomustab traumale eelneva aja, eelnevate teadmiste, samuti juhtunu mäletamisvõimetus. Pärast mälukaotust omandatud uued oskused ja teadmised jäävad püsima. Mõnikord taastub pärast traumat või muud ajuhaigust ärkvelolek, teadvus, mõtlemine ja kõne, kuid mälu ei taastu. Niisugusel juhul kasutatakse edasihaarava ehk anterograadse amneesia mõistet. Selle seisundi korral ei jää inimesele meelde uus informatsioon, ta ei suuda uut varasema kogemusega siduda. Inimene mäletab hästi vanu asju (nt koolisündmusi jms), kuid pole võimeline orienteeruma ajas, kohas ja situatsioonis. Mõnikord hakkab edasihaarava amneesiaga isik oma mälulünka “täitma” väljamõeldiste ehk konfabulatsioonidega, mis rajanevad varasematel teadmistel ja võivad olla täiesti loogilised. Sellist seisundit nimetatakse ka Korsakovi sündroomiks ning see võib esineda pärast rasket ajutraumat või olla seotud alkoholist tingitud püsiva ajukahjustusega.
Äkilise mälukaotuse tekkimisel tuleb kiiresti otsida arstiabi, täpsustamaks diagnoosi. Inimene tuleb arsti juurde viia ka siis, kui mälu süveneva nõrgenemisega kaasnevad isiksuse muutused, näiteks ilmneb agressiivsus või lihtsameelsus. Äkki tekkinud või kiiresti süvenevate mäluhäirete korral tehakse ajukasvajate, -verevalanduste või -isheemia leidmiseks kompuutertomograafia.
Vt ka Alzheimeri tõbi, dementsus, Parkinsoni tõbi.
Seotud teemad
Nõuanded sel teemal
Borrelioosist taastumine
Kaks kuud tagasi sain borrelioosi diagnoosi. Võtsin kolm nädalat antibiootikumi mille ajal mõned sümptomid kadusid nt. hingamisraskused. Kuid peale ravi lõppu püsis üldine kehv enesetunne veel umbes kaks ...
Vastas dr Ain Pajos
Borrelioos on ebatõenäoline kui läbisite antibiootikumikuuri. Võimalik on nt. ärevushäire. Täpsustada saab neuroloogi vastuvõtul.
Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika
Toitumishäire, kaos.
Tere!
Mõtlesin pöördun oma murega teie poole.
Püüan lühidalt kokkuvõta oma loo.
Olen pikemalt juba kaoses oma eluga.
Kõige suurem pinge on toitumisega mis ei anna rahu ega elada ...
Vastas dr Jüri Ennet
Kasuta 3/3 mälumisreeglit, see on järgmine:
1/3 on tavaline mälumine, näiteks mäluda seitse korda ühte suutäit,
siis organism saab ebakvaliteetselt vajalikke aineid, energiat.
2/3 mälumine ...
peapööritus ja valu meelekohas
Tere! Mul tekkis aasta tagasi tugev asendi-pearinglus. Käisin tasakaaluelundi uuringul, see oli korras. Pearinglushood (nõrgemad) on kordunud veel 3-4 korda selle aasta jooksul. Viimasel ajal (1-2 kuud) ...
Vastas dr Ain Pajos
Side nende vahel võib olla ja ka mitte olla. Kõik oleneb neuroloogilise läbivaatuse tulemustest.
Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika
Kolle
Tere
Nooremana olid hullud migreenihood ja peavalud, avastati kompuutris kolle: MRT uuring peaajust (T1 ax, T2 ax, T2* ax, T2 Tirm cor, T1 fl2d sag, DWI, ADC ax). Leid Ajuvatsakeste suurus, ...
Vastas dr Ain Pajos
Kirjelduses on öeldud - mittespetsiifiline - see tähendabki ei mrt pildi järgi selle kolde iseloomu ja omadusi määrata ei saa. Jälgida on vaja kuna ei teata mis see on.
Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika
Meniski rebendi kahtlus
Tere. Kukkusin põlvele 3 nädalat tagasi ja jätkuvalt paistetus .Istuda normaalselt ei saa, siis surve ,raskustunne põlvele. Kõndida küll saan ,siis ka raskustunne põlvel ,nagu tuim.
Kas kirurg ...
Reiepealsed
Tere!
Otsustasin küsimusega ka siia pöörduda.
Homseks on broneeritud vereanalüüsid.
Probleemiks on minu jooksujalad, olen elu aeg jooksnud, talunud suuri treeningkoormusi ...
Vastas dr Ain Pajos
Tuleks minna esialgu perearsti vastuvõtule kes annab edasised soovitused.
Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika
KT tulemus - valgeaine tihenemine- mis seda põhjustab, mida leid tähendab?
KT uuringu tulemus: laialdane suuraju valgeaine tihenemine. Mida see tähendab? Kas see on seotud vanuse, minu haigusega (reum. polümüalgia) või millegi muuga? Kasvaja, insuldikolle vms?
Vastas dr Ain Pajos
Uuringu kirjeldus on ebatäpne. Tegemist võib olla diffuusse ajukahjustusega seoses nn väikeste veresoonte haigusega ajus mille põhjuseks kõrge vererõhk, kõrge kolesterool, suhkruhaigus, suitsetamine, südame ...
Loe edasiTere. 93 aastasel proual on valu kurgus, vahel kiirgab keelde. See valu olevat väga tugev ja lööb välja vahetevahel. Ise arvab, et sellesse ta sureb. Kurgu leevendav sprei ilmselt ei aita. Kuhu pöörduda või mida ette võtta?
Mida teha kurguvaluga mis vahel kiirgab keelde. See on väga valus.
pearinglus
On pidevalt ca kord kuus sellised sekundit paar kestvad järsud tasakaaluhäired (nagu minestaks, aga ei juhtu). Kestab sekundi kaks. Need mööduvad aga siis jäävad sellised kummalised väsimuse/unisuse hood. ...
Vastas dr Ain Pajos
Asja selgitamiseks on vajalik pöörduda neuroloogi vastuvõtule halva enesetunde ajal, et teostada läbivaatus ja vajalikud aju uuringud (EEG, MRT). Oleks vaja läbida ka kardioloogilised uuringud. Pidage ...
Loe edasiProbleem silla ületamisega
Tere
Probleem seoses kõrgusega. Nimelt on tekkinud hirm jalakäijana silla ületamise ees, mida varem sellisel kujul pole olnud. Samas on ka kõrguse kartus avatud kohtade ees(vaateplatvormid ...
Vastas dr Jüri Ennet
Kõrgus kartus on suhteliselt laialt levinud. Alpinistiks ei tasu hakata, aga maapeal saab ka üht-teist ette võtta ja parandada.
On halvad ja on head rituaalid-tingitused.
Halvad on ...
Vaata kõiki nõustamisi