Vaimne alaareng Autor: Anti Liiv
Vaimne alaareng ehk nõrgamõistuslikkus tähendab mõistuse ja oskuste peetunud või puudulikku arengut koolieelses eas, mis ilmneb nii kõnes, liigutustes, toimuvast arusaamises kui ka sotsiaalses suhtlemises. See ei ole meditsiiniliselt mõjutatav häire, vaid seisund, mille puhul on võimalik rakendada eripedagoogilisi võtteid, õpetamaks ühiskonnas toimetulemise oskusi. Eestis on sellise puudega inimesi umbes 1,7% rahvastikust. Vaimne alaareng jagatakse nelja raskusastmesse.
1. Kerge vaimne alaareng, mida mõnikümmend aastat tagasi nimetati debiilsuseks ehk kergeks oligofreeniaks. Sellistel inimestel on raskusi hariduse omandamisega isegi põhikooli tasandil, kuid nad on võimelised iseseisvalt elama ja lihtsat füüsilist tööd tegema. Nende iseseisvat toimetulekut halvendab kergesti tekkiv kalduvus tarvitada alkoholi või narkootikume.
2. Mõõdukas vaimne alaareng, mida varem on nimetatud ka kergeks imbetsilsuseks ehk mõõdukaks oligofreeniaks. Need inimesed on võimelised omandama põhioskused lugemises, kirjutamises ja arvutamises ning suudavad teha lihtsat praktilist tööd. Täiskasvanueas on neist mõned võimelised iseseisvalt elama, kuid enamasti vajavad nad juhendamist.
3. Raske vaimne alaareng, mida varem nimetati raskeks imbetsilsuseks ehk raskeks oligofreeniaks. Raske vaimse alaarenguga isikud on võimelised omandama üksnes lihtsamaid enda eest hoolitsemise võtteid.
4. Sügav vaimne alaareng, mida mõnekümne aasta eest nimetati sügavaks oligofreeniaks ehk idiootiaks. Sellised inimesed ei suuda aru saada, mida neilt oodatakse, ega täita korraldusi. Neil võib esineda liikumisvõime piiratust, sageli pole nad võimelised kontrollima oma põie ja pärasoole tegevust.
Kerget vaimset alaarengut ei pruugi sotsiaalses miljöös (nt kehalist tööd tehes) ja piisava erikoolituse puhul üldse tähele panna. Kuivõrd tegemist on püsiva seisundiga, on viimastel aastakümnetel ravi asemel üritatud arendada selliste laste erikoolitust ja sotsiaaltööd nendega. Vaimse alaarengu puhul on oluline, et arst diagnoosiks puude võimalikult varakult, sest mõnikord saab lapse seisundit esimeste eluaastate jooksul mõnevõrra parandada. Hiljem on aga kõige olulisem eluks kohandav erikoolitus.
Eestis on loodud mitmed vabatahtlikud lapsevanemate ühendused, mille eesmärk on õpetada vaimse alaarenguga lapsi paremini ühiskonnas toime tulema. Oluliseks abivõtteks on nende laste kaasamine sporti (peetakse koguni ülemaailmseid olümpiaid, millest ka Eesti on aastaid edukalt osa võtnud) ja muudesse tegevustesse.
Nõuanded sel teemal
Borrelioosist taastumine
Kaks kuud tagasi sain borrelioosi diagnoosi. Võtsin kolm nädalat antibiootikumi mille ajal mõned sümptomid kadusid nt. hingamisraskused. Kuid peale ravi lõppu püsis üldine kehv enesetunne veel umbes kaks ...
Vastas dr Ain Pajos
Borrelioos on ebatõenäoline kui läbisite antibiootikumikuuri. Võimalik on nt. ärevushäire. Täpsustada saab neuroloogi vastuvõtul.
Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika
Toitumishäire, kaos.
Tere!
Mõtlesin pöördun oma murega teie poole.
Püüan lühidalt kokkuvõta oma loo.
Olen pikemalt juba kaoses oma eluga.
Kõige suurem pinge on toitumisega mis ei anna rahu ega elada ...
Vastas dr Jüri Ennet
Kasuta 3/3 mälumisreeglit, see on järgmine:
1/3 on tavaline mälumine, näiteks mäluda seitse korda ühte suutäit,
siis organism saab ebakvaliteetselt vajalikke aineid, energiat.
2/3 mälumine ...
peapööritus ja valu meelekohas
Tere! Mul tekkis aasta tagasi tugev asendi-pearinglus. Käisin tasakaaluelundi uuringul, see oli korras. Pearinglushood (nõrgemad) on kordunud veel 3-4 korda selle aasta jooksul. Viimasel ajal (1-2 kuud) ...
Vastas dr Ain Pajos
Side nende vahel võib olla ja ka mitte olla. Kõik oleneb neuroloogilise läbivaatuse tulemustest.
Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika
Kolle
Tere
Nooremana olid hullud migreenihood ja peavalud, avastati kompuutris kolle: MRT uuring peaajust (T1 ax, T2 ax, T2* ax, T2 Tirm cor, T1 fl2d sag, DWI, ADC ax). Leid Ajuvatsakeste suurus, ...
Vastas dr Ain Pajos
Kirjelduses on öeldud - mittespetsiifiline - see tähendabki ei mrt pildi järgi selle kolde iseloomu ja omadusi määrata ei saa. Jälgida on vaja kuna ei teata mis see on.
Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika
Meniski rebendi kahtlus
Tere. Kukkusin põlvele 3 nädalat tagasi ja jätkuvalt paistetus .Istuda normaalselt ei saa, siis surve ,raskustunne põlvele. Kõndida küll saan ,siis ka raskustunne põlvel ,nagu tuim.
Kas kirurg ...
Reiepealsed
Tere!
Otsustasin küsimusega ka siia pöörduda.
Homseks on broneeritud vereanalüüsid.
Probleemiks on minu jooksujalad, olen elu aeg jooksnud, talunud suuri treeningkoormusi ...
Vastas dr Ain Pajos
Tuleks minna esialgu perearsti vastuvõtule kes annab edasised soovitused.
Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika
KT tulemus - valgeaine tihenemine- mis seda põhjustab, mida leid tähendab?
KT uuringu tulemus: laialdane suuraju valgeaine tihenemine. Mida see tähendab? Kas see on seotud vanuse, minu haigusega (reum. polümüalgia) või millegi muuga? Kasvaja, insuldikolle vms?
Vastas dr Ain Pajos
Uuringu kirjeldus on ebatäpne. Tegemist võib olla diffuusse ajukahjustusega seoses nn väikeste veresoonte haigusega ajus mille põhjuseks kõrge vererõhk, kõrge kolesterool, suhkruhaigus, suitsetamine, südame ...
Loe edasiTere. 93 aastasel proual on valu kurgus, vahel kiirgab keelde. See valu olevat väga tugev ja lööb välja vahetevahel. Ise arvab, et sellesse ta sureb. Kurgu leevendav sprei ilmselt ei aita. Kuhu pöörduda või mida ette võtta?
Mida teha kurguvaluga mis vahel kiirgab keelde. See on väga valus.
pearinglus
On pidevalt ca kord kuus sellised sekundit paar kestvad järsud tasakaaluhäired (nagu minestaks, aga ei juhtu). Kestab sekundi kaks. Need mööduvad aga siis jäävad sellised kummalised väsimuse/unisuse hood. ...
Vastas dr Ain Pajos
Asja selgitamiseks on vajalik pöörduda neuroloogi vastuvõtule halva enesetunde ajal, et teostada läbivaatus ja vajalikud aju uuringud (EEG, MRT). Oleks vaja läbida ka kardioloogilised uuringud. Pidage ...
Loe edasiProbleem silla ületamisega
Tere
Probleem seoses kõrgusega. Nimelt on tekkinud hirm jalakäijana silla ületamise ees, mida varem sellisel kujul pole olnud. Samas on ka kõrguse kartus avatud kohtade ees(vaateplatvormid ...
Vastas dr Jüri Ennet
Kõrgus kartus on suhteliselt laialt levinud. Alpinistiks ei tasu hakata, aga maapeal saab ka üht-teist ette võtta ja parandada.
On halvad ja on head rituaalid-tingitused.
Halvad on ...
Vaata kõiki nõustamisi