Äge hommikune iiveldus kandub emadelt tütardele
Norra uurijate andmetel kogevad raseduse ajal ägeda hommikuse iivelduse all kannatanud emade lapsed hommikust iiveldust kolm korda tõenäolisemalt ka ise.
Sedalaadi hommikune iiveldus, mida nimetakse rasedusaegseks liigoksendamiseks (hypermesis gravidarum), hõlmab iiveldust ja oksendamist enne 22. rasedusnädalat. Ägedamatel juhtudel võib see tuua kaasa kaalulanguse. Rasedusaegset liigoksendamist esineb kuni 2% rasedatest ja see on nendel väga levinud haiglas viibimise põhjus. Uurijate sõnul on see seotud ka väikese sünnikaalu ja enneaegse sünnitusega, vahendab HealthDay News.
Uurimisrühma juht ja Oslos tegutseva Norra rahvatervise instituudi kraadiõppe tudeng Åse Vikanes selgitas, et värske uuring viitab sellele, et selle seisundi kujunemisel „ilmneb ema geenide tugev mõju“.
„Seisundi väljakujunemisele võivad kaasa aidata ka keskkonnamõjud emapoolset liini mööda, sellised riskitegurid nagu elustiil, mis kajastub kehamassi indeksis ja suitsetamises, nakkushaigused ja toitumine,“ lisas ta.
Vikanesi sõnul seostati rasedusaegset liigoksendamist kunagi psüühiliste probleemidega, „nagu näiteks lapse või partneri alateadlik tõrjumine“. Uurimisrühm soovis aga teada saada, kas tegelikult on süüdlaseks geenid.
Uuringu jaoks kogus Vikanesi rühm andmeid 2,3 miljoni sünni kohta ajavahemikus 1967–2006. Rasedusaegset liigoksendamist esines enam kui 500 000 ema ja tütre paaril ja peaaegu 400 000 ema ja poja paaril.
Uuringu tulemusel leiti, et kui emal see seisund esines, oli tema tütrel tõenäosus sedasama kogeda kolm korda suurem kui teistel. Rasedusaegse liigoksendamise käes kannatanud emade poegade naistel seevastu suuremat riski ei täheldatud.