9 kuuse beebi keeldub piimasegust 02.10.24 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Minu 9 kuune beebi keeldub täielikult piimasegust ning sööb ainult isukalt püreesid. Olen proovinud anda piimasegu tassist, lusikaga kuid viimase nädala jooksul ei ole ta enam tilkagi piima võtnud. Muidu on laps terve ja rõõmus. Ajab end toe najal püsti ja roomab/käputab toast tuppa. Magab ka hästi nii öösel kui päevaund. Öösel enam süüa ei taha. Sellest loobus ka. Kas ma peaksin siiski püüdma millegiga seda piimasegu asendada? Kui suures koguses ja mitu korda peaks laps päeval sööma, et saaks kõik vajaliku? Hetkel sööb 3 põhitoidukorda ja õhtul enne magamaminekut veel pudru ehk 4. Koguselt 200-300g. Oleneb isust. Joob ainult vett. Täispiima veel anda ei ole julgenud. Maitsestamata jogurtit on juba maitsnud. Muretsen et kas lapse organism on valmis piima saama. Muidu kakab kenasti mitu korda päevas.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Kirjast ei selgu, kas laps varem sõi piimasegu? Või on siiani saanud rinnapiima ja nüüd tahate alustada segu andmist? Üheksa kuu vanuses võib anda hapendatud piimatooteid (keefir, maitsestamata jogurt, hapupiim) suurenevas annuses. Kui laps on nendega juba harjunud, saab anda ka kohupiima, kodujuustu, juustu, kuid kogus võiks olla kuni 50 g päevas. Piima joogiks enne aastaseks saamist üldiselt ei soovitata, kuid saate seda panna jätkuvalt pudru sisse. Kui imik on juba harjunud pudru sees saama piima, jääb võimalus seda anda suurenevas annuses ka enne aastaseks saamist.
Soovituslik piimasegu kogus on 9-10 kuuselt 700-750 ml. Lisatoidu soovituslik kogus on 250-300 grammi päevas ja lisatoitu antakse tavaliselt kolmel korral. 11 kuuselt piimasegu (alternatiivina hapendatud piimatooted) soovituslik kogus väheneb so 600-650 ml ja suureneb lisatoidu kogus so 350-400 grammi. Eelistage aedviljapüreed ja kindlasti peaks selles vanuses laps ka liha saama (püree lihaga). Kui anda päevas korduvalt magusat puuviljapüreed, võib laps keelduda teistest toitudest. Sama võib tekkida magusate piimatoodetega.
Kui laps kasvab ja areneb hästi, tal ei ole allergiat ega seedetrakti probleeme, võib uute toitude katsetamisega ka julgem olla. Kõik lapsed ei pea järgima väga täpselt ettekirjutusi, kõikumised kogustes, toitude valikus on täiesti lubatud.
Imiku ja väikelapse toitmise juhendi (2020) leiab ka Eesti Lastearstide Seltsi kodulehelt.

Heade soovidega,
Kjulge