Veresoonte ummistumine Autor: Tiit Meren

Veresoonte ummistumine ehk tromboos ehk tromboseerumine võib leida aset nii arterites kui veenides, kuid seda esilekutsuvad põhjused ja tagajärjed on erinevad.

Kui tromboos arteris katkestab värske vere juurdevoolu jäsemesse ning see võib lõppeda gangreeni ja amputatsiooniga, siis tromboos veenis elundi verega varustamist ei katkesta. Blokeeritakse hoopis jäsemes “ärakasutatud” venoosse vere tagasivool südamesse. Selline äge venoosne pais jäsemes tekitab valuliku paistetuse ja jäset ei ole võimalik liigutada. Tromboosi tagajärjed arteris ja veenis on erinevad.

Ummistus ehk tromboos arteris on verevoolu äkiline lakkamine kas arterivalendiku ahenemise või arteriseina traumaatilise vigastuse tõttu. Arteris võib tromboos tekkida ka siis, kui haigest südamest paisatakse aorti südame rütmihäire korral suuremaid trombimasse (emboleid), mis verevooluga jäsemetesse kanduvad ja sealseid artereid ummistavad (trombemboolia). Aterosklerootilise lubjastumise tagajärjel on arteri sein paksenenud ja valendik ahenenud üle kriitilise piiri. Verevool seiskub, sest moodustunud verehüübekämp ummistab kitsenenud arterivalendiku. Lõpeb hapnikurikka vere transport sihtelundisse ning tekib äge paikne verevähesus ehk äge isheemia. Tromboosist haaratud jäse muutub kahvatuks, külmaks, valutavaks. Kui tromboos on kujunenud jala veresoontes, halveneb jalale toetumine ja astumine iga tunniga. Sageli eelneb arteri tromboseerumisele haiguse krooniline faas vahelduva lonkamise perioodiga. Vajalik on kiire pöördumine veresoontekirurgi poole kas perearsti või kiirabiarsti vahendusel.

Veeniummistuse ehk veenitromboosi ehk flebotromboosi all mõeldakse eeskätt jala süvaveeni ägedat ummistumist, mis on sageli põhjustatud verevoolu aeglustumisest veenis ja vere hüübimisvõime suurenemisest, kusjuures süvaveeni seina kahjustus puudub. Seega võib veenitromboos tekkida olukordades, kus inimene on sunnitud olema liikumatu, mistõttu ta verevool aeglustub. Sellised situatsioonid on pikad lennureisid, operatsioonijärgne periood, voodirežiimil olemine pärast traumat, südamelihase infarkti, insulti jne. Tromboosi süvaveenis põhjustavad ka kasvajalised protsessid kõhuõõnes või väikevaagnas.

Alumise õõnesveeni süsteemis on veenitromboosi tüüpilisemateks kohtadeks sääre-, reie-, niudepiirkonna süvaveenid ja alumine õõnesveen ise. Ülemise õõnesveeni süsteemis olevat tüüpilisemat süvaveeni tromboosi kutsutakse rangluualuse veeni pingutustromboosiks. Tromboseerunud veeni valendik võib teatud aja möödudes ka spontaanselt avaneda ehk rekanaliseeruda. Uuringu andmetel täheldati aasta möödudes 20%-l haigetest täielikku avanemist ja 70%-l osalist taasavanemist, kusjuures antikoagulantravi ei tehtud. 10%-l uuritutest jäi veen suletuks.

Alajäseme ägeda flebotromboosi tekkimisel peaks ravi toimuma haiglas. Esimese 3 päeva jooksul rakendatakse voodirežiimi koos ummistust lahendava trombolüütilise (trombi lahustava) ravi ja jala võimlemisharjutustega. Jalg on seejuures lamamispinnast veidi kõrgemale tõstetud. Kui tromb ei lahustu, kestab tema lõplik kinnitumine veenivalendiku seina külge 24–72 tundi. Sellegipoolest soovitatakse haigel ägedal perioodil 3–7 päeva lamada, et seejärel medikamentoosset ravi jätkates ja elastset sukka kandes käima hakata. Kirurgilist ummistuse eemaldamist magistraalsest veenist rakendatakse vaid erijuhul.

Sageli kohtab haigeid, kes kuid või aastaid pärast flebotromboosi tekkimist elavad hirmus, et kohe läheb tromb veenis “rändama” ja põhjustab kardetud tüsistuse – kopsuarteri trombemboolia. Nagu eespool kirjeldatud, möödub selline oht siiski paari päevaga ja hiljem tavaliselt ei kordu.

Kui tromb läheb liikvele äsja tromboseerunud magistraalsest veenist (enamasti niudesegmendist või väikevaagna piirkonnast), kandub verevooluga piki alumist õõnesveeni südamesse ja sealt kopsuarterisse, areneb kopsuarteri ummistus ehk trombemboolia. Selle tõttu häirub kopsudes kogu organismi hapnikuvahetus, tekitades raskematel juhtudel haige elutähtsates organites hapnikunälja, ning surm võib saabuda paari minutiga. Kirurgilist trombi eemaldamist tänapäeval praktiliselt ei rakendata. Kui kopsuarteri ummistumist esineb korduvalt, viiakse alumisse õõnesveeni neeruveenist allpool filter, mis püüab kinni alakehast või jäsemetest tulevad trombid.

Vt ka kopsuemboolia.

Seotud teemad

Nõuanded teemal: Veresoontekirurgia

Duphaston ja veenilaiend

Sooviksin küsida kas Duphastoni ravi on sobilik veenilaienditega.
Veenilaiend esineb ühel jalal.

Veronika Palmiste-Kallion

Vastas dr Veronika Palmiste-Kallion

Tere!

Duphastoni võtmine ei mõjuta otseselt veenilaiendite olemasolu.

Veronika Palmiste
veresoontekirurg

Loe edasi

Raseduseaegsed veenilaiendid ja valu veenides

Tere. Mure on veenidega ühel jalal. Eelmise raseduse tekkis alles 3-ndal trimestril kuid praeguse rasedusega juba 2-sel trimestril, kus kõht on alles väike. Säärel algab ulatusliku ämbliku veenide kogumikuga ...

Veronika Palmiste-Kallion

Vastas dr Veronika Palmiste-Kallion

Tere!


Raseduse ajal on ootuspärane, et veenilaiendeid tuleb juurde. Õnneks, pärast imetamise lõppu, väga palju siiski taandub ja taastub enam vähem endine olukord.
Kompressioontootena ...

Loe edasi

Enneaegse erutuvuse sündroom siinusarütmia

Tere!

Südamega puperdamised algasid eelmise aasta jaanuaris, suurte vahedega.
Praeguseks on asi aina sagedasem, olen käinud emos mõned korrad ja nüüd perearst suunas kardioloogi juurde, ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Olen sellises olukorras patsientidele teinud ööpäevase elektrokardiogrammi ehk EKG holteri, korraldanud e konsultatsiooni PERH kardioloogiga, vastus paari päevaga, vajadusel on patsient kiiresti ...

Loe edasi

Väikevaagna varikoos?

Tere!
Olen 29 aastane naine, mul on aasta jooksul olnud igapäevaselt valu paremal alakõhus. Valuiseloom näriv/torkiv, valu on talutav, kuid häiriv, igapäevaselt valuvaigisteid ei vajam tugevama valu ...

Veronika Palmiste-Kallion

Vastas dr Veronika Palmiste-Kallion

Tere!

Püüan vastata küsimustele lühidalt, et mitte tekitada rohkem segadust:
1. Soovitan mitte keskenduda radioloogi arvamusele. See on lihtsalt hüpotees.
2. Vaagnavarikoosile ...

Loe edasi

Jalad külmetavad ja valutavad

Tervist!

Nimelt on mul juba mõnda aega jalad valutanud, eriti puhkeasendis annab tunda, vahest veidi tuimad ning surisevad, vahepeal väga ebamugav tunne jalgades (kuni põlvedeni) ja õhtuti ...

Veronika Palmiste-Kallion

Vastas dr Veronika Palmiste-Kallion

Tere!

Ei, tõenäosus, et tegemist oleks praegu verevarustushäirega, on praktiliselt olematu. Küll võib põhjuseks olla sagedamini esinev radikulopaatia.
Minu arvates oon kõige mõistlikum, ...

Loe edasi

Sooda

Kas sööda puhastab veresooni? Mitmest kohast loen, et teeb seda?

Veronika Palmiste-Kallion

Vastas dr Veronika Palmiste-Kallion

Tere!


Ei, palun soodat sellel eesmärgil mitte tarvitada.


Veronika Palmiste
veresoontekirurg

Loe edasi

Ekstrasüstolid

Tere! Olen viimased 4-5 aastat väga hädas ebamugavustundega südames. Keegi ei ole siiani suutnud sellele ravi leida aga samas pole arstid ka öelnud, et kõik on korras, vaid pigem suunanud tagasi kontrolli ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Ei näe uuringutulemuses midagi murettekitavat. Üksikud vahelöögid esinevad kõigil, neid soodustab stress, väsimus, nälgimine, liigsöömine, viirusinfektsioon.
Elage muretult, parajalt ...

Loe edasi

Mustad triibud pöidlaküüne all

Ei leidnud ilmselt täpselt õiget arsti, kuid tundute teemale kõige lähemal.
Pöidlaküüne all on kaks peenikwst musta triipu, kas oakste öelda, et kas on misagi mille pärast muretseda?

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Ei näe probleemi. Kui pruun triip oleks tumedam ja laiem, algaks küünejuure piirkonnast, siis on vajalik uuringud. Ilmselt seos tööga, kokkupuude õlide-värvidega.

Head tervist ...

Loe edasi

Pulseeriv tunne

Kaelas, keele taga ja rinnus on pulseeriv tunne ja seda on 24/7 tunda. See küll mingit valu ei põhjusta, aga tekitab ärevust, kui süda näiteks korraks jätab löögi vahele/veiderdab. Olen internetist lugenud, ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Tasub ikka uurida. Selgust tooks selle piirkonna veresoonte ja südame ultraheliuuring, seda korraldab perearst.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Hääl

Tere mull selline mure et mull hääl on väga väige juba 3 nädal. Valus pole lihtsalt läheb väiksem kui tavaliselt vahel pole ultse kulda mis räägin

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Üle 2 nädala kestev häälemuutus on näidustus kurguarsti konsultatsiooniks. Esmalt perearst, läbivaatus, uuringud, siis e konsultatsioon KNK arstiga.

Head tervist soovides,
Loe edasi



Vaata kõiki nõustamisi