Kilpnäärme mahu suurenemine 03.05.24 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Varasemalt olen diagnoosiks saanud autoimmuunse türeoidiidi. Vereanalüüsid on olnud korras.
2024a algusest (3k pärast rasedust) on mul kilpnäärme ületalitlus. Raviks 3x10mg Thyrozoli päevas.
Viimases vereproovis aprillis TSH <0,01, fT3 18,12 ja fT4 26,1.

Veebruari lõpus tehti UH. Kilpnäärme parem sagar - 7,1x 2,8x 3,1 cm; maht 30 ml. Kilpnäärme vasak sagar - 7,3 x 2,9 x 2,6 cm; maht 27 ml

Arsti sõnul peaks kilpnäärne suurus tagasi tõmbama, kui ületalitlus kontrolli alla saada ning arvas, et uue UH võiks teha paari aasta pärast.

Viimase kuuga aga on suurenenud kilpnääre mind häirima hakanud. Teatud asendites on ebamugav (näiteks selili magades, köhides, pead mingi kindla nurga all hoides), neelamisel klomp kurgus, kohati surumistunne. Varem seda nii palju polnud.

Kas on tõesti lootust, et kilpnääre tulevikus kahaneb?
Kui kiiresti kilpnäärme maht muutub, et tõesti alles paari aasta pärast tasub selle mahtu uuesti kontrollida?
Kust alates hakatakse kaaluma operatsiooni?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Jah, on lootust, et kilpnäärme talitluse normaliseerudes ka näärme maht kahaneb - kui palju, ei oska siiski ennustada. Teie puhul oleks radikaalse ravi esimeseks valikuks pigem radiojoodravi, mitte operatsioon. Kilpnääre pole Teil väga suur - kogumaht 57ml - ja lõikusel on ka teatav tüsistuste risk. Ka radiojoodravi mõjul kilpnäärme maht väheneb koos alatalitluse tekkimisega. Soovitan radikaalse ravi võimalusi oma raviarstiga arutada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.