Võimalikud kilpnäärme kõrvalekalded 18.07.24 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere
Pöördusin arsti poole murega, et olen koguaeg väsinud, nahk on ülikuiv, jõuetus jne. Suurim mure oli pidev ja kiire kaalutõus, vaatamata toitumise pingsale jälgimisele. Raseduste ajal esinenud ka rasedusdiabeet. Arst määras põhjaliku vereanalüüsi (lisasin failina kaasa). Arsti uue vastuvõtuni on veel 2 kuud aega aga sooviksin Teie, kui endokrinoloogia hinnangut seal nähtavale. Mitmed kilpnäärmega seotud asjad tunduvad paigast ära olevat.
Muid kroonilisi haigusi ei esine ega ravita ravimeid. Vähesel määral esineb vitiliigot.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tehtud analüüside alusel on Teil tegemist kroonilise autoimmuunse türeoidiidiga (normist kõrgemad TPO IgG ja TG IgG) ja sellest tingitud algava kilpnäärme alatalitlusega (mõõdukalt tõusnud TSH). Arvestades Teie suhtelist noorust on asendusravi sünteetilise kilpnäärme hormooniga (L-türoksiin) Teile kindlasti näidustatud. Samas on FT4 normi piires ja seega pole algav alatalitlus tõenäoliselt kaalutõusu ainus põhjus ja kehakaalu olulist langust selle raviga oodata ei ole (kaalutõus ehk siiski peatub). Ka suguhormoonide osas on mõningaid kõrvalekaldeid, kuid nende kommenteerimiseks tean Teist liiga vähe ja see võiks jääda analüüsid määranud arsti teha.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.