Prednisolon ja veresuhkur 05.09.24 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Mul on prednisoloni ravikuur , mis on kestnud paar kuud. Võtan praegu 12,5 mg prednisoloni hommikuti. See on tekitanud kõikuvaid veresuhkru väärtusi - liiga kõrgeid pärastlõunal (kuni 9 - 13) kuid õhtuti (<7) ja hommikuti (<5) näidud on olnud korras.

Mul siiski on vaja alustada metformiini raviga. Perearst ütles täna, et pean võtma metformiini 500mg nii hommikul kui õhtul. Kas poleks piisav, kui võtan seda ainult 500 mg igal hommikul? Niikuinii jälgin koduste mõõtmistega oma veresuhkrut.

Vastuse eest ette tänades!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Veresuhkru tõus on Teil põhjustatud prednisoloonist ja kestab niikaua kui püsib prednisolooni toime. Suure tõenäosusega prednisolooni ärajätmisel veresuhkur normaliseerub s.t. diabeeti Teil tegelikult ei ole. Seega on veresuhkrut korrigeeriv ravi tõepoolest vajalik üksnes prednisolooni mõju ajal ja võite proovida metformiini võtta ainult hommikul. Annus 500mg on väike ja ei pruugi Teie veresuhkru väärtusi kohe normaliseerida. Suure tõenäosusega läheb ka prednisolooni annus edaspidi väiksemaks ja nii võib loota, et veresuhkur saab edaspidi korda.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.