Kilpnäärmes kolded 26.09.24 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere

2021 aastal käisin kilpnääret kontrollimas kuna ühes analüüsis olid minimaalsed muutused (peale seda on kõik analüüsid korras olnud), tookord olid mõlemas sagaras tsüstid.
Mõni päev tagasi käisin uuesti kontrollis.
Uh vastus järgmine:
UH kilpnäärmest. Leid: Kilpnääre mõõtmetelt normis: parem sagar u. 1,4 x 1,6 x 4,9 cm, maht u. 5,8 ml; vasak sagar u. 1,6 x 1,5 x 5,4 cm, maht u. 6,7 ml; isthmus on u. 3 mm paksusega. Kilpnäärme kogumaht u. 12,5 ml. Kilpnäärme struktuur veidi ebaühtlane, mõlema sagaras on üksikud tsüstid ja prevaleeruva kolloidkomponendiga kolded, suurim u. 9 x 5 mmVaskularisatsioon normipärane. Suurenenud l/sõlmi kaelal esile ei tule. Kokkuvõte: Kilpnäärmes ülimadala maliigsuse riskiga kolded.
Ehk siis minu küsimus- kas peaksin edasi minema uurima neid “ülimadala maliigsusega” koldeid või piisab kui lähen aasta pärast kontrolli (kilpnäärme probleemid ja kasvajad on lähisugulaste hulgas sees).

Kõike head!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Ultraheliuuringul on Teie kilpnääre normisuurune ja mõlemas sagaras väiksemaid tsüste, suurim 5x9mm.
Siin tegelikult midagi edasi uurida ei ole, kuna leid on igati healoomuline. Ultraheli võiks igaks juhuks korrata 3 aasta möödudes - võib-olla on mõni tsüst ka kasvanud. Tsüstid on healoomulised ja probleemiks muutuvad nad üksnes siis, kui kasvavad tõeliselt suureks moonutades kaela ja tekitades ebamugavat survetunnet.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.