näppud peale kodar- ja küünarluu distaalsete otsade murdu 20.06.24 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Peale operatsiooni nimetissõrm ja pöial ei liigu korralikult - neid teise käega tahapoole surudes hoiaks näppe nagu miski kinni ja ei lase neid sirgeks painutada. Eraldi saan igat liigest teise käega painutada normaalselt, kui nad on miski 30° nurga all, aga kõik liigesed koos ei paindu 90° juurde jäävad kuskil 60° juures kinni. Alla poole painutades on ka takistus aga mitte nii järsk. Enne opi ja peale murdu sain nimetist 90° nurga alla teise käega, ilma mitte.

Anti küll soovitus näppe liigutada enne uut kohumist - kontroll röntgenit ja kipsi eemadamist jne edasisi tegevusi, aga tahaks ise kodus näppe harjutada hästi,et taastumine oleks parem/kiirem.

Ja siit ka küsimus! Kui mingi kõõlus peale opi jäi lühemaks või on takistus opi koha või paistetuse vms tõttu, siis kas võin rakendada väikest jõudu ja näppe taha poole suruda või siis alla,et kõõlus pikemaks läheks aegamööda?
Ja kas üldse näpu kõõlused sellist moodi venivad? kui mõni ei paindu hästi - üles või alla?
Kui ootan, et näiteks paistetus alla läheks, siis kas näppe saab ka paari kuu möödudes harjutama hakkata ja kõõlused venivad aegamööda paika? Kui venivad, siis kui pikk on see protsess et enamvähem 100% taastuks?

Arst vastas:

Priit Ailt

Füsioteraapia

Tere,

Soovitan käele teha sooja vanni ja siis manuaalselt teise käega venitusi, et pingesse/ lühemaks jäänud koed ennast taas järgi annaks. Kui koormusjärgselt on tunda turset, siis teha jäävann peale. Lihtsalt oodates need asjad üldiselt ise liikuma ei hakka.

Ajaliselt on raske ennustada kui kaua lõplik taastumine võib aega võtta, võib arvestada 3-6 kuud.

Priit Ailt