eGFR on alla normi, kreatiniin on üle normi 27.09.24 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere!

Emale tehti vere-ja uriinianalüüse. Selgus, et näitaja eGFR on alla normi 43,01 ml/min/1,73m2 ning kreatiniini sisaldus veres on üle normi 112 µmol/l. Lisaks sellele leiti kreatiniini uriinis 6,5 mmol/l ning albumiini uriinis <5,0 mg/l. Kas need näitajad võivad muret tekitada, et neerude funksioneerimisega võiks olla mingi probleem või see on antud juhul loomulik näitaja, mis vastab ema vanusele (70 a.)? Vaatasin Digiloast, et 2 aastat tagasi emal oli eGFR ka päris madal 48 ml/min/1,73m2. Infoks ka, et ema võtab pidevalt vererõhu allandavat rohtu ehk Sanoral-i.

Lihtsalt infoks ka, et mõned teised näitajad on natuke üle/alla normi.

1) Mõned põletikunäitajad on natuke üle normi. CRP on 6,84 mg/l ja settekiirus on 33 mm/h.

2) Kalprotektiin roojas on ka piiripealne 71 µg/g.

3) Kolesterool, LDL ja glükoos paastuseerumis/-plasmas on ka natuke üle normi, aga see probleem on tal ka varasemalt olnud.

4) MCHC on alla normi 304 g/l. Mis see võiks tähendada?

Suured tänud vastamise eest!

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Tänan asjaliku fooni kirjeldamise eest, eriti oluline on info selle kohta, et teie ema tarvitab vererõhu ravimeid, järelikult põeb hüpertooniatõbe. Samuti on oluline info, et vähenenud EGFR püsib samal tasemel juba 2 aastat.
Selle info põhjal arvan, et teie emal on kõrgvererõhutõvest tingitud neerufunktsiooni langus, mis selle haiguse puhul on sage tüsistus. Kuid neeru funktsioon püsib samal tasemel ega vähene ajas kiiresti, mis võiks viidata stabiilsele seisundile. Seega võiks seda näitajat lihtsalt perioodiliselt jälgida, kui neerufunktsioon peaks halvenema ehk kreatiniin suurenema ja EGFR vähenema, siis võiks nõu pidada tema vererõhuravi juhtiva arstiga, kas oleks põhjust raviskeemi kuidagi muuta.
CRP on tegelikult normis. ESR 33 mm/t on veidi suurenenud, seda igaks juhuks jälgiks koos kreatiniini ja EGFRiga.
MCHC on korras. Kalprotektiin - võib olla seotus kõhulahtisusega, võiks ka korrata 1-2 kuu pärast.

Lugupidamisega
Marge Kütt