Neeru näidud. 24.04.24 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere,

Muretsen neeru näitude pärast. Mul oli 2 kuud tagasi mingi viirus, peavalu, kerge palavik, kehva enesetunne. Kasutasin peavalu vastu ibuprofeeni. 1,5 nädalat peale seda tegin vereproovi kust tuli välja, et kreatiniin oli 122 ja egfr 64,46. Tegin kordustestid 2 nädalat peale esimest tulemust, kreatiniin oli 104 ja egfr 77,82...seejärel uus kordustest 3 nädalat hiljem... kreatiniin oli 100 ja egfr 81,62. Egfr on siiani alla normi, kas võib olla tegu neerupuudulikkusega?

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Ei, sellised näidud on piiripealsed ja neerupuudulikkust selle abil diagnoosida ei saa.
Teie vanust arvestades on aga piiripealsed näidud küsimust tekitavad.
Ega teil ei ole diabeeti või kõrgvererõhktõbe? Crea ja EGFR ei aita neid haigusi diagnoosida, kuid mõlemad haigused mõjutavad neerufunktsiooni ja nende olemasolul oleksid näidud ootuspärased.
Kui olete krooniliste haigusteta terve inimene siis soovitan teil veel kord uuringut korrata, eelduseks tavapärane vedeliku tarbimine enne prooviandmist. Ehk tuleks välistada, et te ei olnud liigselt janus ja vedelikupuuduses, mis selgitaks neid pisut suurenenud tulemusi.

Lugupidamisega
Marge Kütt