Analüüside selgitamine 02.10.24 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere

Miks kaltsiumi näit veres on kõrge aasta algul 2,65mmol/L ja nüüd 2,73mmol/L. On diagnoositud luude hõrenemine ja ravi kestab. Arst on määranud CA 15-3 mis on olnud normivahemikus kuid ikkagi tõusuteel, aasta algul 13,3kU/L ja nüüd 15,1kU/L, millest tulenevalt ka see näitaja võib suureneda?

Heade soovidega

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

CA 15-3 ei ole suurenenud, selline väikene kõikumine on füsioloogiline ja ei ole kliiniliselt interpreteeritav.

Kaltsiumi näitu ei ole mõtet jälgida seoses luuhõrenemisega, selle ravi jälgimiseks ei ole see parameeter ette nähtud. Luuhõrenemise korral määratakse kaltsiumravi ja perioodiliselt jälgitakse olukorda luude densitomeetriaga.
Ca vähest suurenemist võib põhjustada teie puhul Gravesi tõbi. Kuid tegemist ei ole drastilise suurenemisega, kui kilpnäärme seisund kontrolli all, võiks seda näitajat uuesti vaadata.

Lugupidamisega
Marge Kütt