Klineferteri sündroom? 27.04.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Lp.dr.Grünberg!
Lugesin nimetatud sündroomi kohta ja süda hakkas valutama oma 12-aastase poja pärast. Tal ei ole puberteet veel alanud, suguelundid on väga väikesed (võrreldes pool aastat noorema tädipojaga). Ta on kogu aeg olnud suurt kasvu ja tugeva kehaehitusega, kuid mitte rasvunud. Ei ole eriti seltsiva loomuga, koolis õpib normaalselt (4-5 põhiliselt). Kas on põhjust muretsemiseks, või on see normaalne, et puberteet võib hilineda?

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Poeglastel algab puberteet vanusevahemikus 12-14 aastat. 12-aastasel on veel pisut aega. Kui 14-aastasel poisil ei ole veel viiteid puberteedi algusele, on puberteet hilinenud. Klineferteri sündroomi korral on sageli ka arenguhäireid, ebaproportsionaalselt pikad jäsemed ja enamasti on selle sündroomiga poisid kõhnapoolsed. Kui on mure, pöörduge palun laste endokrinoloogi vastuvõtule. Tartu Lastekliinikus prof. Vallo Tillmann, registreerimine tel. 7 319 508.
Parimate soovidega
Heli Grünberg