Mirena, rasestumise soov 28.08.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Mul on paigaldatud Mirena 2018 veebruaris, seitse aastat saab täis 2025 veebruaris. Menses kadus täielikult üsna peale spiraali paigaldamist ning olen olnud ülirahul. Mind aga huvitab hormoonspiraali toime munaraku valmimisele, st munarakudepoole, kas hormoonspiraali ajal nö peatub munaraku valmimine ja varud säilivad või toimub siisk spiraali ajal ovultsioon, kuid mensest ei teki. Mul on mure, kas saan veel lapsi, sest soov oleks veel saada laps, kuigi olen 45-aastane. Plaan on eemaldada spiraal enne veebruarit.

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Mirena mõjutab ainult emaka limaskesta. Spiraali foonil pidurdub emaka limaskesta kasv ja individuaalselt võivad menstruatsiooniaegsed veristsused ära jääda. Munasarjade aktiivsus on spiraali foonil tavapärane ja ovulatsioonid võivad toimuda.
Munasarjade reserv väheneb vanusega ja individuaalselt hakkab fertiilsus langema alates 35.eluaastast. Peale 40.eluaastat hakkab halvenema ka munarakkude kvaliteet. Kõik on individuaalne ja väga palju vanusega seotud. Teil on võimalik määrata AMH analüüsiga munasarjade reservi, kuid see analüüs ei näita kvaliteeti. Kui teil vähegi on veel raseduse plaan, siis ei ole spiraali eemaldamisega soovitav oodata.