Diski prolaps või lihtsalt pehemete kudede põrutus ja põletik? 04.09.24 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!
17 päeva tagasi juhtus mul õnnetus: astusin u poole meetrise voodi peale, et avada suur aken, tasakaal kadus ning kukkusin tagumiku peale otse kõvale põrandale. Kukkusin täpselt vasaku tagumikuluu peale siis kokku umbes meetri jagu kõrguselt. Mul hakkas lausa pilt eest minema ja hakkasin minestama, mulle kutsuti kiirabi. Sel hetkel oli vasak kehapool väga valus. Kiirabiautos öeldi, et ilmselt luud-kondid ja liigesed on terved, aga soovitati siiski teha röntgen. Sõitsime EMOsse ja vaagma röntgenist selgus, et kõil on korras ja mulle öeldi, et ma ei pea midagi otseselt piirama või tegemata jätma, kõik on terve. Aga sel hetkel oli mul sees 3 valuvaigistit ja ma ei saanud aru, et tegelikult valutab mul ka alaselg. Siiani olen võtnud peaaegy iga päev valuvaigisteid ja tegelikult on näha üldiseid paranemise märke, ma vähemalt usun: luud-kondid valutavad iga päev aina vähem, mõni päev on olnud ka täiesti ilma valudets; aga mis mind natuke muretsema paneb, et selline närvivalu. Kui ma päeval rahulikult ringi liigun (loodan, et seda tohib teha? Või peaksin ma täielikult puhkama?), siis mingi hetk hakkab alaselg jälle valutama, seal tekib ebamugavus ja justkui närvivalu erinevates punktides korraga. See valu kiirgab ka jalgadesse ja teeb kohati jalad mõneks ajaks mingitest punktidest veidi tuimemaks. Muidu kõik jäsemed liiguvad, tasakaal ei kao ja täienisti tuimaks ükskki jäse pole muutunud. Aga muretsen veidi ikka, kui jalgades imelikku närvivalu, veidi tuimust ja ebamugavust tunnen, mis alaseljast tuleneb. Kohati on jalad kui "makaronid" ja tõmbuvaf nõrgemsks. Puhkeasendis see taandub ja lamades üldiselt leian asendi, kus mul on migav ja hea olla.

Lisan siia ka selle, et vahetult peale õnnetust läksin soojale maale reisile, just seetõttu ei jätnud seds ära, kuna EMO arst selgelt ütles, et kul ei ole selgroo vigastust ja pole vaja midagi ärs jätta. Reisil olles aga hakkas ka alaselg valutama, muidugi üritasin end seal hoida nii palju kui võimalik, üritasin mitte liiga palju ringi liikuda ja raskeid asju tõsta, mõni harv päev oli seda olude sunnil tarvis teha.

Nüüd on siis õnnetusest möödas 17 päeva, olen kodus tagasi ja eile käisin ka tööl (istuv töö), kuid hakkas halvem: alaseljas teklis jälle "närvivalu": alaselg oli terves ulatuses valus ja see tekitad ka jalgades veidi tunnet, et need on "nõrgad" või tudisesid veidi. Tundsin vaagnapiirkonnas ka NATUKE tuimist, aga mitte palju.
Öösel sain nüüd kenasti puhata ja magada, täna tundub, et alaselja alumiste seögroo lülide/sabakondi juurest valutab.

Samas mõni päev ei valuta osteselt alaselg, vaid lihstalt luud-kondid on kanged ja liikuda saab aeglasemalt. Mõni päev tekitab valu istuvas asendis olemine ja mugavam on püsti seista, teine päev on jälle istudes kõige mugavam ning istudes ebamugav.

Perearst on asjaga kursis ja palus veel nädalake sümptomeid jälgida ning siis vajadusel tulla vastuvõtule.

Mida teie arvate, kas tegemist võib olla diski prolapsiga või kas tõesti ainult pehmete lihaste/kudede põrutus ja põletik, mis mõjutab ajutiselt ka närve?
Kas tegin endale kohe peale õnnetust puhkusereisile minnes äkki liiga ja süvendasin prolapsi tekkimise ohtu, isegi kui seda enne ei olnud, kas see on võimalik?

Tervitustega ja ette tänades

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Kirjas toodu ei jäta muljet diskiprolapsist tingitud närvikahjustusest. Sageli saab tagumikule kukkudes kannatada sabakont mille korral valud just istudes ja kestavad kaua. Kui paranemine siiski vähehaaval jätkub jätkake tavategevusi aga ärge sõitke jalgrattasadulas. kui seisund halveneb siis uuesti EMO ja kompuuteruuring lülidest ja vaagnast.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika