Mäluhäired ja emotsionaalne tasakaalutus 19.07.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Olen mures 68.a ema pärast, kes on pensionär. Tal on viimasel poolaastal tekkinud lühiajalise mälu häired ning emotsionaalsed pursked, mida varem pole nagu märganud. Ta ei mäleta asju, mida on viimasel ajal teinud või mida olen talle rääkinud. Tähelepanuvõime on langenud ja ka õpivõime on suhteliselt nullilähedane. Ta on kogu elu peale kuidagi kibestunud ja kõik on tema arvates halvasti, väga negatiivse ellusuhtumisega. Viimasel ajal on nagu mingi imelik süüdistamise komme ka tulnud. Et tema on kõiges alati süüdi ja teised kõik on maailmatargad. Väikestest asjadest korraldab tülisid. Vahel on selliseid südamerütmihäireid, kus on ka kutsutud kiirabi ja siis on selgunud, et vererõhk kõrge, muidu nagu süda korras. Vererõhk on natuke liiga kõrge ja kolesterooli tase oli ka natuke üle normi. Muidu liigub, toimetab majapidamises, hoolitseb kodulooma eest, käib väljas jalutamas, poest süüa ostmas, mõne sõbranna juures külas, loeb internetist ajalehti, räägib skypes. Mingeid mäluharjutusi (ristsõnad, mängud) teha ei soovi. Kas Te oskate sellise kirjelduse põhjal arvata, milles asi ja mida võiks ette võtta? Kas on võimalik selline miniinsult, mida kompuuteruuring ei pruugi tuvastada ja selle tõttu tekkinud ka mäluhäired?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Tegemist kahe probleemiga ja need on eakamatel inimestel küllaltki sagedased:
a) mäluprobleemid, mis seotud algava (kulgeva) dementsusega ja
b) mõttehäiretega, mis ei vasta reaalsele olukorrale (alusetu süüdistamine jms).

Mälu on (kuulsa mäluteadlase Endel Tulvingu järgi) mitmekihiline:
1. protseduuriline e kehaline mälu,
2. semantiline e faktimälu,
3. episoodiline e elukogemus ja
4. praiming ("mälusahvrisse" panemise ja sealt võtmise-meenutamise olulisus, taastundmine jms. Siit kergitaksin esile protseduurilise e kehalise aspekti.

Terves kehas terve vaim (psüühika) - seda me kõik teame, teadsid ka Esivanemad.

Minu sõjahüüd mäluhäirete vastu võitlemisel on - Terves Kehas Terve(m) Mälu!

Katkine "mälu-anum" nirisebki tühjaks ja me ei jõua sedavõrd kiiresti-edukalt uut tarkusenektarit peale õppida. Välja niriseb eelkõige värskem-uuem mälunektar, hiljem ka varasem - ikka-ikka rohkem nooruspõlve-lapsepõlve suunas.

Seega - alustada tuleb (jätkata tuleb) kehaliste harjutustega, sest need edendavad aju verevarustust ja parandavad võimaluste piires "mälu-anumate" (neid ju vähemalt neli suhteliselt iseseisvat ja süsteemselt ka ühendatud anumat) lekkimist.

Mälu ja MÄLUmine on ka omavahel keeruliselt seotud (alates seedimisest, kolesteroolist, organismi nö organismi-aju lubjastumisest ja lõpetades toitumise ajal toimuvast mõtlemisest.

Siit praktiline järeldus - mäluda 2-3 korda praegusest enam ja selle ajal ka mõelda, et mida positiivset-psüühilist (ka mälulist) me sellest toidust MÄLUmisega saada soovime ja saame.

Probleemistik küllaltki komplitseeritud ja vajalik on koostöö psühhiaatriga. Ka teatud arstirohud vajalikud.
Rohud ja harjutused - siit see tulemus.

Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

mälukaotus

Peale reieluu oppi mäletan,et mind viidi Järvele
Miks mul kadus mälu 3 kuud ei tea midagi

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Mis oli reieluu murru põhjuseks: kas lühiaegne peaaju verevarustuse häire või mikroinsult? Siin nüüd - 4-5 aastat hiljem on ajus kestvalt kogu aeg minimuutused ja üheks variandiks on Insuldi (mikroinsultide) ...

Loe edasi

Tere! Psühhiaater määras Asetra ravi. Olid mäluhäired , ise kahtlesin bipolaarset häiret. Nüüd peres tragöödia mis lõppes sugulase surmaga.. Tõusis vererõhk ja mäluhäired taastunud! Palun soovitusi.

Tere! Psühhiaater määras Asetra ravi. Olid mäluhäired , ise kahtlesin bipolaarset häiret. Nüüd peres tragöödia mis lõppes sugulase surmaga.. Tõusis vererõhk ja mäluhäired taastunud! Palun soovitusi.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Asentra on antidepressant ja korrigeerib meeleolu, kõrvaldab depressiooni.
Depressiooni korral halveneb ka mälu, aga mäluhäired hakkavad tekkima ka selles nooruses - 75+, seega psühhiaater vajadusel ...

Loe edasi

Mäluhäired 90.a.

90.a.ema avastab poest välja tulles, et ei tea, kus on ning kus oleks kodutee. Aitas tuttavate asjade seostamine (tänav ning ehitis seal). Samuti eluaeg tuttavas toidupoes ei tea enam, kus on leib või ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Dementsus, unustab, eksib. Panna randmeside lähedase inimese tel numbriga ja lähitulevikus ilmselt üksi mitte välja lubada - eksib, juhtub õnnetus.
Konsulteerida psühhiaatriga.

Pankurite ...

Loe edasi

unetus

Tarvitasin vastavalt arsti ettekirjutusele antidepressanti zoloft,mille tarvitamise taga järjel
kadus mul uni,juba pikemat aega,arst kirjutas ka unerohu,mis andis und 4 tunniks kuid kuuri läbides

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

On und soosivaid ja tekitavaid AD-te. Psühhiaatri abiga vahetage rohtu. Mäluhäired on tingitud põhimeeleolu langusest ja see põhjustab ka intiimse sfääri düsfuntsioone. Selles valdkonnas saab aidata seksuoloog. ...

Loe edasi

stress

TERE!
Mida teha, kui närvipinge ja stress tekitavad peavalu, iiveldust ja vaevusi maos.
Lugupidamisega,
Tiina

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Lp. Tiina.
Tuleb põhjus - närvipinge ja stress - kõrvaldada. Närvipinge põhjus on: Inimese- Keskkonna ja Nende kahevahelise suhte tasakaalutus. Seega - muudatusi tuleb teha endas (keha tugevdada, ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: