Keha düsmorfia 13.10.24 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, mure järgmine juba teismeeast alates olen muret tundnud oma kehakaalu pärast. Olin ca 10kg ülekaalus, mistõttu proovisin tol ajal igasuguseid dieete, mis pikaajalist tulemust ei toonud. Täisealisena olen olnud alati normkaalus, kuid rahulolematu. Aastaid tagasi alustasin regulaarseid treeninguid, ning olen objektiivselt heas vormis, kuid näen pidevalt enda juures puudusi, näiteks jalad, nahk. Enesele teadvustamata kontrollin päevas kordi oma "probleemseid" kehaosasid, mõni päev tunnen paremini ja mõni päev ei taha kuhugi minna ega ennast avalikus kohas näidata. Kuigi ajas on olukord paranenud, siis siiski tunnen, et nüüd kui kehakaal paigas, püsib elumõjutav rahulolematus. Küsingi, et mis ma tegema peaksin, kelle poole pöörduma, et abi saada, kui elustiililiselt- treening ja toitumine on kõik paigas, ning mõistan, et probleem on objektiivselt väheoluline, kuid mõjutab siiski mind naisena olulisel määral, nii seksuaalsus, sotsiaalsus kui ka üleüldine igapäevane enesetunne, kohustustega hakkamasaamine. On sellisele probleemile üldse mingit leevendust.

Ette tänades,

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

A. Väikelapse „siputus-harjutus“ on kasulik liigeste-lihaste ning siseelundite mõnusaks hommikvõimlemiseks, aga see harjutus on otseseks abiliseks ka lapsemeelsuse (nagu lapsukene!) helistiku tunnetamisel enda psüühikas. Aga enne seda on ootel rituaalne pesemine – iseloomulik ja vajalik paljudes religioonides palve-meditatsiooni eelselt.
B.
Enneti Palve (esimene samm).
Olen kõigile soovitanud järgmist harjutust (võib toas või siis õues teha):
Mõnusalt ringutades käed taevatähtede poole (lae suunas), nina üles, õlad taha, rind ette ja kõht sisse, naeratus suule.
Seejärel painutus ette-alla: kael, kukal ja vöökoht lõõgastada nagu märg pesu nööril, pea alla rippumas, nagu Tootsi maakera nööri otsas. Ja siis tagasi püsti end rullida, võib käte abil, lähteasendisse.
Mina teen seda harjutust väljas: kui oli suurte tegude päev, sirutan õhtul käed Suure Vankri poole, kui päev oli vähem toimekas, siis Väikse Vankri poole.
Nii tuleks teha neli-viis korda. Kui inimene on sporti teinud, siis natuke rohkem – mina teen viieseid...seitsmeseid (5...7) tsükleid
5...7 korda (jälgin enesetunnet ja see arv sõltub enesetundest. Üle ei pinguta, parem olgu kord või kaks vähem). Iga tsükli vahel 30...45 sekundit pausi kõndides. Olen seda harjutust üle kolmekümne aasta teinud ja olen kindel, et tänu sellele on mu psüühika selline nagu on – muidu oleksin kohati palju võimatum.

C. Harjutus on aidanud ka neid, kellel olen seda soovitanud.
Seega kaks faasi: 1. ülevalt alla-varvasteni "tühjenemine-vabanemine negatiivsest probleemist" .
Faas 2. alt-ülesse - "täitumine tervistava energiaga." Kujutlemine siia juurde - oluline.
Head harjutamist.
Jüri O.-M. Ennet