Suur hirm wc käia häda nr 2 tegemas.Sellega seoses ei julge ka süüa.Kaalu probleemi veel ei ole 18.10.24 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.

Küsin tuttava pereliikme pooles.Kuuksin tema probleemist ja mida soovtate tal teha.
Nimel tütarlapsel on hirm käija wc häda nr 2.Nii kodus kui mujal.
Ütleb et ei tea mis on aga kui peab wc minema tuleb tohutu hirm peale.Nii üksi kodus olles
kui ka siis kui keegi kodus on.
Käib koos elukaaslasega soomes psühiaatri juurss aga abi ei ole saanud.
Muidu ka hetkel viljatusraviga ärevus häired.unetus ja ajab nutma ja muu sellist.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) „Praegu on omajagu psüühilisi häireid ja pingeid, mis on tingitud töötusest ja töö otsimisest. Uus teema on ärevushäired, mida varem ei olnud. Foobiad on küll antiigist teada, kuid ärevus, mis paanikahoogudeni viib, on uus nähtus.
2) Palju esineb unehäireid – une ja puhkuse defitsiiti on tunduvalt rohkem. Ignoreeritakse und ja tehakse asju selle arvelt – see on suur viga. Unele pühendatud aeg on võidetud aeg. Kui see jutt mõnel mööda külgi maha jookseb, et mis see minule teeb, siis tasuks ikka kahte vankrit silmas pidada – kui tulevikus on seemnesalv tühi ja lapsi ei saa, kes siis töövankrit veab, mis siis Eesti rahva lapsevankrist saab?“
3) Keha ja vaimu tasakaal
Kogu kasvatus- ja koolisüsteem võiksidl kaasa aidata sellele, et inimene leiaks oma võimetele vastava töövankri, mida vedada: „See tähendab, et kool peaks aitama leida ning kujundada
dada eeldust, milles inimene on andekas ja kutsevaliku teeb. Kui inimene teeb tööd, milles ta on andekas, ta õnnelik – inimene elabki siin maailmas selleks, et olla õnnelik.“
¤) Meeste kehaline aktiivsus on väike. Virtuaalset suhtlemist on palju, reaalset suhtlemist jääb puudu. Suhtlemisoskuse ja -julguse defitsiit on suur. . Lahendus oleks koostöö tervise- ja haridusvaldkonna vahel: „Praegune koolisüsteem ei ole paljude tervisele soodne. Laps peaks suutma õppida ja mitte läbi põlema ning tervis peaks muutuma tugevamaks, mitte nõrgemaks.
Foobiast saab vabaneda.

Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet