Margus Punab: Eesti mees vajab oma terviseprogrammi
Selleks, et meeste haigusi varakult avastada, peaks neil olema oma terviseprogramm, arvab meestearst Margus Punab.
„Haiguste ennetamiseks on rinnavähi ja emakakaelavähi varase avastamise uuringud, vastsündinutel tehakse erinevaid sõeluuringuid, kuid meestele oma eraldi programmi ei ole. Mehed on kaasatud näiteks südame-veresoonkonna haiguste ennetamise projekti. Noori mehe puudutab ka reproduktiivtervisealase nõustamise ja seksuaalsel teel levivate haiguste ennetamise projekt, kuid eraldi terviseprogrammi just meestele ei ole,“ toob Meestekliiniku arst Margus Punab välja.
Punabi hinnangul oleks asjakohane alustada eesnäärmevähi sõeluuringust, sest haiguse algfaasis on eesnäärmevähk edukalt ravitav.
Eesnäärme pahaloomuline kasvaja ehk eesnäärmevähk on eesti meestel kopsuvähi järel teine kõige sagedasem kasvaja ja sellesse kasvaja vormi haigestumine tõuseb kiires tempos. Eesnäärmevähi risk suureneb mehe vananedes küllaltki kiiresti. Nii on haiguse leiu tõenäosus meestel vanuses alla 40 eluaasta vaid 1 juht 10 000 mehe kohta, vanuses 40-59 on sama näitaja 1 juht 103 mehe kohta ja vanuses 60-79 juba 1 juht 8 mehe kohta.
Meestearst toob välja, et koostöös Vähiliidu, Tartu Ülikooli Kliinikumi, Põhja-Eesti Regionaalhaigla ja Nõmme Linnaosavalitusega viidi mõni aasta tagasi Nõmme meeste hulgas läbi ka vastav pilootprojekt. Projektis osales pea 900 meest vanuses 50-70 eluaastat.
„Mehed pidid täitma küsimustikke ning tehti analüüsid eesnäärmevähi varaseks avastamiseks,“ kirjeldas Punab. Uuringust selgus, et vähi levimus uuritaval grupil võib olla 4,7%.
„Õige ülesehitusega varase avastamise või skriiningprogramm aitab vähendada meeste suremust ja ei jää oma tulu-kulu suhtelt alla emakakaela ja rinnavähi skriiningprogrammidele,“ selgitas Punab ennetava terviseprogrammi olulisust.