Andropaus Autor: Margus Punab

Andropaus ehk meeste üleminekuiga on meessuguhormoonide taseme langusest tingitud mehe elujõu vähenemine ja tervise halvenemine. Termin andropaus on võrreldav naise üleminekuea kohta käiva terminiga menopaus. Andropaus algab sageli varjatult. Meessuguhormoonide tase langeb juba alates mehe 30. eluaastatest. Tervel mehel langeb meessuguhormoonide tase keskmiselt 1% aastas. Languse kiirus ja selle mõju tervisele sõltub pärilikkusest, mehe üldisest terviseseisundist, suguelundeid kahjustavatest haigustest ja olulisel määral ka eluviisist. Ajutised hormoonitaseme langused on enamasti seotud pikaajalise vaimse ja füüsilise ülekoormusega, aga ka raskete üldhaigustega.

Andropausi riskiteguriteks on keskmisest väiksem munandimaht, munandit kahjustavad haigused (põletikud, munandiveenide varikooslaienemus, munandi laskumishäired), ülekaalulisus, kroonilised neeru- ja maksahaigused, pidev stress ja ülekoormus, pikaajaline suitsetamine ja alkoholism. Esimesed andropausile viitavad märgid võivad meestel ilmneda juba 30. eluaastate lõpul. Tüüpilised vaevused kujunevad tavaliselt välja siiski alles 50. ja 65. eluaasta vahel. Paljudel meestel säilib aga meessuguhormoonide vajalik tase kõrge eani, nii et andropausi klassikalises mõistes ei kujunegi.

Andropausi iseloomulikeks tunnusteks on energia vähenemine, psüühiline ebastabiilsus, seksuaalse huvi vähenemine, erektsioonivõime langus ja kadumine, vaimse võimekuse langus, depressioon, unehäired, lihase- ja liigesevalud, luu tiheduse vähenemine (osteopeenia) ja luuaine vähenemine (osteoporoos), lihasejõu ja lihasmassi vähenemine. Tüüpiliste vaevuste kõrval võib meessuguhormoonide madal tase mõjutada enamiku elundite talitlust. Mitmed uuringud on näidanud, et testosterooni madal tase on oluliseks südame isheemiatõve ja südamelihase infarkti riskiteguriks.

Andropausi diagnoosimine tugineb spetsiaalsetele küsimustikele ja hormooniuuringute tulemustele. Hormoonidest peetakse kõige olulisemaks meessuguhormooni testosterooni taset organismis. Andropaus on ravitav. Meessuguhormoonide vaegust saab korrigeerida hormoonasendusraviga. Väga tähtis on andropausi riskitegurid õigel ajal välja selgitada. Paljudel juhtudel piisab hormonaalse tasakaalu parandamiseks mõõdukast eluviisi muutmisest ja riskiteguritest hoidumisest. Kindlasti aitab kaasa ka teiste haiguste asjatundlik ja õigeaegne ravi.

Vt ka munandi- ja munandimanusepõletik, munandiveenide varikooslaienemus, osteoporoos, peitmunandilisus, üleminekuiga.

Nõuanded sel teemal

Valge äärega laigud peenisepea peal

Tekkisid peenisepea peale valge äärega ringid, ei ole valusad, harva väike sügelus, vahel ka ebameeldiv lõhn. Vahel nagu taanduks, aga tuleb mõne aja möödudes tagasi.

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Vaevalt, et need iseenesest ära lähevad. Tulge meestekliinikus noorte nõustamise vastuvõttu. Kaasa ka esmasjoa kuse analüüs.

Loe edasi

Erektsioonihäired

Aeg-ajalt erektsiooniga probleem - enne vahekorda ei jäigastu piisavalt ja peale vahekorda lõtvub kiiresti.
Kuidas oleks võimalik saada Viagra retsepti?
Minu vanuses oleks sellest tõenäoliselt ...

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Sildenafiil on retseptiravim. Ka teised sama otstarbega toimivad ravimid. Tuleb oma probleemiga arsti vastuvõtule tulla. Täna on pea kõik erektsioonihäired kompenseeritavad/ravitavad.
Põhjused tuleb ...

Loe edasi

Peenise nahk.

Kas peaks pöördumine arsti poole, mis võib seda põhjustada? Märkasin seda pühapäeval, muid sümptomeid pole.

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Päris korralik põletik. Ilmselt tekkinud peale seksi?
Tulge meestekliinikus noorte vastuvõttu kontrolli. Esmasele visiidile kaasa ka hommikune esmasjoa uriin.

Loe edasi

Kas see on normaalne suurus

Kas 13 aastase kohta on see normaalne suurus? Vahepeal on valulik

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Üle keskmise. Kui mure, aitab meestekliinik.

Loe edasi

Peenis

Mul olid vahepeal sügelised ja seljapeal on vöötohatis ja nüüd on tekkinud peenise naha peale mingid punnid ka nagu pildilt on näha ning mis ma pean tegema, et need ära läheks? Ei sügele ega midagi lihtsalt ...

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Muresid nii palju, et soovitan soojalt tulla meestekliinikus kontrolli. Noorte nõustamise vastuvõttu saab tulla kiirelt ja ilma visiiditasuta.
Peenis paistab täitsa norm suurust. Ilmselt on kerge ...

Loe edasi

Haavand/punane laik peenisel

Tere, peenisele mingihetk väike punnilaadne asi, ei tundunud segavat, kahtlustasin lihtsalt tavalist punni, mis ikka nahale tekivad ja samuti olin ka vahekorras. Mõned päevad hiljem tekkis suurem selline ...

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Tegu on üsna tõsise nahakahjustusega ja ilmselt jätkuvalt ka põletikuga. Pöörduge ravi saamiseks oma perearsti pole. Vajadusel suunatakse edasi naha- või meestearsti vastuvõtule.

Loe edasi

erektsiooni düsfunktsioon

Tere, käisin hiljuti Narvas (Tartu Ülikooli Kliinikumis) uuringul, aga mingit ravi ei määratud, ainult tadalafiil.
Ehk oskate soovitada, millise arsti poole pöörduda?
Vaba androgeeni indeksid ...

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Esiteks- vaba androgeeni indeks sobib mõõdikuks naistele, mitte meestele.
Teiseks - tadalafiil ongi ravim. Kui see soovitud määral ei tööta, siis on meil veel palju võimalusi teiste tugevamata ravimitega ...

Loe edasi

Peenisel, eesnaha all punetavad laigud.

Tere. Peenisel, peenisepead katva eesnaha all on pikemat aega tugevad punased laigud. Kasutadades nahka rahustavat kreemi, muutub punetus vähem punetavaks, aga päris ära ei kao.

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Tegemist on harvaesineva kroonilise eesnahapõletikuga (ilmselt zoon balaniit). Soovitan tulla kogenud meestearsti vastuvõtule.

Loe edasi

Klamüüdia kahtlus. Ei saa niipea arstile.

Tere! Munandid on paiste läinud ja meenus sarnane olikord kus olin 10a tagasi. Siis sain klamüüdia. Hakkasin siis kliinik.ee lehekülge lehitsema ja leidsi, et tekkivad ka liigese valud seoses klamüüdiaga. ...

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Arstiabi on kättesaadav üle maailma. Munandipõletiku läbi munandite kaotamine arstile mittemineku tõttu oleks ikka väga nõme olukord! Õige ravimi saab teile leida ikkagi arst.

Loe edasi

Vahekord

Tere.
Selline küsimus, et kui mees ei ole vahekorras olnud näiteks nädal aega ja kui siis lõpuks on vahekorras ,et kas siis on normaalne kui orgasmi ajal tuleb spermat väga vähe? Netist lugedes ...

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Pigem kipub sperma maht kuni 10 päevani suurenema. Aga iga inimene on eripärane ja seega selle tunnuse alusel miskit kindlat öelda pole võimalik. Pigem ütleks, et kord nädalas on noorele mehele vähevõitu ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi