Andropaus Autor: Margus Punab
Andropaus ehk meeste üleminekuiga on meessuguhormoonide taseme langusest tingitud mehe elujõu vähenemine ja tervise halvenemine. Termin andropaus on võrreldav naise üleminekuea kohta käiva terminiga menopaus. Andropaus algab sageli varjatult. Meessuguhormoonide tase langeb juba alates mehe 30. eluaastatest. Tervel mehel langeb meessuguhormoonide tase keskmiselt 1% aastas. Languse kiirus ja selle mõju tervisele sõltub pärilikkusest, mehe üldisest terviseseisundist, suguelundeid kahjustavatest haigustest ja olulisel määral ka eluviisist. Ajutised hormoonitaseme langused on enamasti seotud pikaajalise vaimse ja füüsilise ülekoormusega, aga ka raskete üldhaigustega.
Andropausi riskiteguriteks on keskmisest väiksem munandimaht, munandit kahjustavad haigused (põletikud, munandiveenide varikooslaienemus, munandi laskumishäired), ülekaalulisus, kroonilised neeru- ja maksahaigused, pidev stress ja ülekoormus, pikaajaline suitsetamine ja alkoholism. Esimesed andropausile viitavad märgid võivad meestel ilmneda juba 30. eluaastate lõpul. Tüüpilised vaevused kujunevad tavaliselt välja siiski alles 50. ja 65. eluaasta vahel. Paljudel meestel säilib aga meessuguhormoonide vajalik tase kõrge eani, nii et andropausi klassikalises mõistes ei kujunegi.
Andropausi iseloomulikeks tunnusteks on energia vähenemine, psüühiline ebastabiilsus, seksuaalse huvi vähenemine, erektsioonivõime langus ja kadumine, vaimse võimekuse langus, depressioon, unehäired, lihase- ja liigesevalud, luu tiheduse vähenemine (osteopeenia) ja luuaine vähenemine (osteoporoos), lihasejõu ja lihasmassi vähenemine. Tüüpiliste vaevuste kõrval võib meessuguhormoonide madal tase mõjutada enamiku elundite talitlust. Mitmed uuringud on näidanud, et testosterooni madal tase on oluliseks südame isheemiatõve ja südamelihase infarkti riskiteguriks.
Andropausi diagnoosimine tugineb spetsiaalsetele küsimustikele ja hormooniuuringute tulemustele. Hormoonidest peetakse kõige olulisemaks meessuguhormooni testosterooni taset organismis. Andropaus on ravitav. Meessuguhormoonide vaegust saab korrigeerida hormoonasendusraviga. Väga tähtis on andropausi riskitegurid õigel ajal välja selgitada. Paljudel juhtudel piisab hormonaalse tasakaalu parandamiseks mõõdukast eluviisi muutmisest ja riskiteguritest hoidumisest. Kindlasti aitab kaasa ka teiste haiguste asjatundlik ja õigeaegne ravi.
Vt ka munandi- ja munandimanusepõletik, munandiveenide varikooslaienemus, osteoporoos, peitmunandilisus, üleminekuiga.
Nõuanded sel teemal
Munandid
Märkasin, et munanditel on see asi. Kas ma peaksin arsti juurde minema?
Probleemid potentsi.
Käisin oktoobris kliinikumi Narva osakonnas uuringus. Probleemid potentsi. Tadalafiil määrati ja mõju oli positiivne. Nüüd ravim praktiliselt ei aita. kelle poole HAR saamiseks pöörduda
Vastas dr Margus Punab
Kui HAR vajalik, siis määravad seda kõik meestearstid. Tuleb aru saada, millised on erektsioonihäire põhjused ja püüda nende mõju vähendada. Samaaegselt ravimitega pragmaatiliselt muret lahendada.
Loe edasiKas on mingi suguhaigus?
Tere, soooviks teada mis punane laik see eesnaha all mul on, olen olnud 5kuud ühe sama naisega vahekorras,väidetavalt tema ka, see laik nüüd tulnud kolm päeva tagasi viimati olin vahekorras 6 päeva tagasi, ...
Vastas dr Margus Punab
Pilt kahjuks kehvake, kuid näha nii punetust kui ka valkjat muutust nahal. Mõlemad viitavad põletikule. Soovitan tulla meestearsti vastuvõtule. Kui meestekliinikus, siis kaasa hommikune esmasjoa kuse analüüs ...
Loe edasiPeenis punetab
Tere,
Olen märganud, et pärast vahekorda astumist ilmnevad minu peenisele pisikesed täpid. Peenis hakkab ka punetama.
Kas asi võib olla liigses homolises suguühtes?
Vastas dr Margus Punab
Vabandan, aga siin on vastamiseks liiga vähe informatsiooni. Kui on probleeme vahekorrajärgse põletikuga, siis tasub külastada noormeeste nõustamise vastuvõttu.
Loe edasiNulbia kreem
Tere. Meeste arst kirjutas välja nulbia kreemi et peenise tundlikust vähendada ja seemnepurset edasi lükata. Kuidas seda kreemi peab määrima?
Vastas dr Margus Punab
Vabandust, aga selleks on teil raviarst, kes selle ravimi määras. Mina teie loo täpseid asjaolusid ei tea.
Loe edasimeeste problemid
peale vahekorda peenise otsas valu
Vastas dr Margus Punab
Kuna ei tea, kas peenise pea väline ärritus või sisene, siis sisulist nõu pole võimalik anda.
Mõlemal juhul soovitan siiski meestearsti vastuvõtule tulla.
Kui meestekliinikus, siis kohe kaasa ...
Mükoplasmoos (mycoplasma genitalium)
Tere,
30 aastane hetero mees, kuu aega tagasi nakatusin Tais klamüüdiasse ja gonorrheasse (kiirtest), võtsin 1g azithromycin ja 800 mg cefixime. Esmased sümptomid ilmusid 5 päeva peale vahekorda,põletav ...
Vastas dr Margus Punab
Kahjuks pole mul võimalik siin anda retseptiravimite soovitusi.
Saan kommenteerida, et:
1. üllatavalt madaladoosiliste kuuridena ravitakse
2. kui uuringutega mikroobi ei tuvastatud, siis ...
PSA üle normi.
Tere
Tegin Synlabis PSA testi, mille tulemus oli normist kõrgem 2.01 μg/l (Synlabi norm <1.40 μg/l), kaebusi ei esine. Isal avastati eesnäärmevähk ehk eelsoodumus vähiks on olemas. 2021. aastal ...
Vastas dr Margus Punab
PSA taset tõstavad kõik kolm olulisemat eesnäärmehaigust, sageduse järjekorras: eesnäärmepõletik, eesnäärme healoomuline suurenemine ja eesnäärmevähk.
Kui perekondlik risk on ka lisaks, siis seda ...
Munandite ümber valu
Tere!
Olen 20aastan noormees ja ühel hommikul tundsin munandite ümber valu. Munandid ise valusad ei ole pigem tundub, et valu on kas seemnejoas või munanditemanuses. Kas tegu on mingi põletikuga ...
Vastas dr Margus Punab
Esimese soovitusena - võta vaevuste leevendamiseks 5-7 päeva 400 mg ibuprofeeni 2 korda päevas ja kindlasti peale sööki. Kui tekivad mao vaevused, siis katkesta!
Põhjuste leidmiseks tule meestekliinikus ...
PSA
Eelmine aasta aprillis oli psa o, 37, nüüd on 1, 29, Näitab küll, et normi piires, kuid ikkagi on tõusnud.
Küsin kas kohutav stress ja ärevus praegusel eluperioodil ning paar päeva enne testi ...
Vastas dr Margus Punab
Patsientide sõnul on mõni meie uroloog tõesti nii jõulise käega/sõrmega, et paar päeva võib PSA pisut tavalisest kõrgem olla.
Aga miks te igal aastal ennast testite ja miks uroloogi vastuvõtul käisite? ...
Vaata kõiki nõustamisi