Millega haava puhastada?

Millega haava puhastada? Foto: iStock

Põhja-Eesti Regionaalhaigla haavaravi kabineti õde Helena Tern selgitab, et enamlevinud vead haavahoolduses on tingitud vähesest teadlikkusest. Tern annab nõu, millega haava puhastada ning milliseid sidumisvahendeid kasutada.

Tern selgitab, et haavu liigitatakse vanuse alusel akuutseteks haavadeks (lõike-, torke-, hammustus-, marrastus-, põletushaavad jt) ja kroonilisteks haavanditeks (haavandid veresoonte jm patoloogiast, diabeedist, infektsioonidest, lamatised jt). 

Mitteinfitseeritud haavu võib puhastada 0,9% NaCl lahusega, infektsiooniriskiga ja infitseeritud haavu antiseptilise lahusega. Väiksemate ja sulgunud servadega haavade (nt operatsioonihaavad) puhastamiseks võib pihustada haavale alkoholipõhist nahaantiseptikumi. Krooniliste haavandite ja avatud servadega valulike haavade puhastamiseks võib haavale pihustada veepõhist haava/limaskestaantiseptikumi. Sügavad haavad vajavad ka antiseptikumiga loputamist. 

Mitteinfitseeritud haavu võib puhastada 0,9% NaCl lahusega, infektsiooniriskiga ja infitseeritud haavu antiseptilise lahusega. Väiksemate ja sulgunud servadega haavadel (nt operatsioonihaavad) võib kasutada alkoholipõhist nahaantiseptikumi. Krooniliste haavandite ja avatud servadega valulike haavadel kasutada veepõhist haava/limaskestaantiseptikumi.

Sügavad haavad vajavad ka antiseptikumiga loputamist. 

Milliseid sidumisvahendeid kasutada?

Haavahooldustoodetel on mitmeid erinevaid omadusi, seetõttu sõltub toote valik haava seisundist. Haavahooldustoote omadused, kasutusviisi ja näidustused leiab toote infolehelt. Erilist tähelepanu tuleb pöörata mitme toote kombineerimisele ning maksimaalsele lubatud kasutusajale.

Haava sügavus: pindmine haav vajab katmist (nt plaastriga), sügav ka haavakanali täitmist (nt hüdrogeeliga).

Haava värvus: nekroos/katt vajab eemaldamist, granulatsioon/epitelisatsioon kaitsmist.

Haavaeritus: sõltuvalt eksudatsiooni hulgast tuleks valida kas vähe (nt hüdrokolloidside), mõõdukalt (nt vahtside) või rohkelt imav materjal (nt alginaatside).

Haavainfektsioon: mitteinfitseeritud haaval võib kasutada neutraalset raviaineta toodet, infitseeritud haaval antimikroobse lisandiga (nt PVP-jood, hõbe, süsi, oktenidiin, polüheksaniid).

Haava paranemisel või süvenemisel toimuvad haavas muutused, seetõttu tuleb haava seisundit regulaarselt hinnata ja vajadusel vahetada seni kasutatud haavahooldustoode sobivama vastu.

 

Artikkel ilmus ajakirjas Pereõde (detsember 2014). 

Kas see artikkel oli kasulik?