Kilpnäärme ületalitus ja veresuhkru tõus. 13.07.24 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Selle aasta alguses näitas vereanalüüsi vastus kilpnäärme ületalitust. Kas on võimalik määrata lihtsalt ravimid, ilma täiendavate uuringuteta?
Kas ei oleks vaja välja uurida,mis on kilpnäärme ületalituse põhjuseks?
Alates mai lõpust on tõusnud veresuhkur 10 - 16 ni. Enne seda oli tablettidega ( jentadueto 2,5mg/850 mg) suhkru tase 4 - 7.
Mida peaks soovitavalt ette võtma,et saaks suhkru taseme jälle alla.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kahtlemata on vaja selgitada, milline kilpnäärme haigus on ületalitluse põhjuseks. Kuigi kilpnäärme talitlust pärssivad ravimid on vajalikud enamusel ületalitluse juhtudest, siis pikem raviperspektiiv on erinevate haiguste puhul erinev. Kilpnäärme ületalitlus võib diabeedi kompensatsiooni halvendada, kuid seda vähesel määral. Ka kilpnäärme talitlust pärsiivad ravimid ei mõjuta veresuhkru taset. Küll on veresuhkrut tõstev mõju põletikuvastastel ravimitel nagu prednisoloon või medrool, mida mõnikord kasutatakse ka kilpnäärme ületalitluse korral (näiteks kui ületalitlus on põhjustatud ravimist nimega kordaroon või alaägedast türeoidiidist).
Veresuhkru kontrolli alla saamiseks on vaja üle vadata nii dieet kui kasutatavad ravimid. Suure tõenäosusega on vajalik lisada jentaduetole mõni tugevamatoimeline antidiabeetikum - forxiga või jardiance, gliclada või diaprel või amaryl, ka rybelsus võib mõnel juhul sobida. Ravimit aitab valida Teie perearst.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.