Tõusnud TSH tase ja sümptomid 28.06.24 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Minu mure seisneb selles, et käisin perearsti vastuvõtul, et olen pidevalt väsinud ning kaalunumber ei vähene, olenemata pingutustest (korralik toitumine ja liikumine). Vereproovidest selgus, et TSH tase on 6.7, kuid muud näitajad (TPO, FT4, FT3) on korras. Ise googledades leidsin veel teisigi alatalitusega seonduvaid sümptomeid - suur kogus juuste väljalangemine, kolesterooli taseme tõus (5.8), menstruatsioonitsükli ebaregulaarsus, kuiv nahk, probleemid mälu ja meeleoluga. Perearsti nõuandel teeme alles augusti lõpus proovid uuesti. Kuid nii pikalt ennast halvasti tunda ka ei tahaks. Kas oleks mõistlik pöörduda endokrinoloogi vastuvõtule - kas oskate kedagi soovitada?

Tänan!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
TSH vähene tõus võib viidata kroonilisele autoimmuunsele türeoidiidile. Kui FT4 ja FT3 on normi piires, siis vaevusi põhjustavat kilpnäärme alatalitlust olla ei tohiks. Vähemalt kaalutõusu ja tsüklihäireid selline minimaalne nihe küll ei põhjusta. Kui lähisugulaste hulgas on kilpnäärme probleemiga isikuid, võiks autoimmuunne kilpnäärmehaigus olla tõenäoline TSH tõusu põhjus. Peale TPO tuleks määrata ka Tg IgG, sest mõnikord on just selle antikeha tiiter kõrgenenud.
Tasulisele endokrinoloogi vastuvõtule võite loomulikult minna, endokrinoloogid võtavad vastu nii Confidos, Melivas kui ka mitmetes teistes erakliinikutes. Kilpnäärmehaiguste problemaatika peaks olema kõigile tuttav. Kui kedagi just soovitada, siis dr. Mart Roosimaad Confidos.
Tsüklihäirete osas aga soovitan oma günekoloogiga nõu pidada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.