Veresuhkur hommikuti järjest kõrgem peale metformiini määramist 13.10.24 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Mul määrati aasta tagasi metformiini ravi 750 mg 3x päevas, kuid peale seda on hommikused veresuhkrud järkjärgult tõusnud, ravi alguses olid need 6 ringis, nüüd juba 8,8 täna hommikul, kas ravi ei mõju? 3 kuu keskmine oli 6,2, nüüd kevadel 6,4.
Pǎeval ja õhtul enne sööki on suhkur 6,5- 7 .öösel käin 3x pissil ja joogijanu ka.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Hommikune tühjakõhu veresuhkru kõrgenemine on iseloomulik maksa rasvväärastuse korral, mis on 2. tüüpi diabeedi ja tüseduse sage kaasnäht. Maks hoiab veresuhkru taset öösiti, kui me ei söö, kasutades selleks oma rakkudes leiduvaid glükogeeni varusid. Rasvväärastuse korral hoiab maks veresuhkrut liiga kõrgel. Hommikul kui inimene ärkab ja sööma hakkab, lülitab maks oma suhkru tootmise välja ja veresuhkur hakkab sõltuma pigem toiduga saadud süsivesikutest. Ühtegi ravimit, mis maksa glükoositootmist efektiivselt piiraks, tegelikult ei ole - seda teeb mõnevõrra metformiin, ka pikatoimeline insuliin aitab hommikust veresuhkrut korda saada. Soodne mõju on kehakaalu langetamisel, kuna sel juhul väheneb maksa rasvväärastus. Ka füüsiline koormus õhtupoolikul (pikem jalutuskäik või jalgrattasõit jne.) võib abiks olla.
Teie päevased veresuhkru väärtused ja glükohemoglobiin on ilusad - suureks mureks põhjust ei ole. Soovitan probleemi oma perearstiga arutada ja võib-olla võib metformiinile veel mõne teise diabeediravimi lisada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.