MRT tulemuse tõlgendamine 15.05.24 / Füsioteraapia

Külastaja küsib:

Sain MRT tulemuse, mille tõlgendamisel ning soovitustel edasiseks eluks ja trenni tegemiseks vajan abi: Liigeses on vähene lisavedelik. Ristatisidemed, külgmised tugistruktuurid ning ekstensormehhanism on vigastuse tunnusteta. Meniskid on rebendita. Reieluu mediaalkondüüli kandval pinnal on 13 mm (laius) x 16 mm (AP) mõõdukas kõhreõhenemise ala koos õrna reaktiivse signaalitõusuga subkondraalses luus. Lateraalses tibiofemoraalkompartmendis kõhremuutusi esile ei tule. Patella asend on tavaline. Patella mediaalfassetil on fissureeritust, lateraalfassetil on pindmine ebatasasus. Tsentraalse trohlea alaosas on mitteläbiv fissuratsioon. Mediaalses Hoffa rasvpadjas on turset. Lihased on turse ja atroofiata. Esineb väike popliteaaltsüst mõõtudega 8x16x46 mm, milles on rohke sünoviaalne proliferatsioon. Diagnoos: -- Meniskid on rebendita. Reieluu mediaalkondüüli kandval pinnal on mõõdukas kõhreõhenemine. Patellofemoraalkompartmendis on fissureeritust ja pindmist ebatasasust.

Arst vastas:

Priit Ailt

Füsioteraapia

Tere,

MRT põhjal on reieluu seesmisel pinnal kõhrekahjustus, mis ei pruugi olla traumast tingituna ja võis seal juba olla varem. Kõhrekahjustuse osas head ja kindlat ravi tänapäeval ei ole. Ortopeedi käest saab uurida leevendavaid ravi variante. Füsioterapeudi seisukohalt tuleb hoida liiges liikuvuses, tõsta stabiilsust ja tugevdada reielihaseid.

Traumast/ muust ülekoormusest tingituna võib olla muutused patella piirkonnas (Hoffa keha turse, patella alune ebatasasus jne.). Selles osas tuleb koormusi jälgida, treenida ilma või minimaalse valuga. Tõenäoliselt on paremad tegevused jalgrattasõit, rulluisutamine ja jõutreening. Jooksmine ja muud põrutust tekitavad tegevused võivad olla mõnda aega valulikud.

Ebaselgeks jääb trauma iseloom, mis trennis ja kuidas oli kukkumine ning edasise elu kehalise koormuse soovid. Siinkohal tuleb mängu ka varasemad harjumused.

Priit Ailt