Elektroentsefalograafia Autor: Toomas Asser

Elektroentsefalograafia on peaaju bioelektrilise aktiivsuse registreerimine läbi naha, kolju ja ajukestade vastava aparaadi – entsefalograafi abil. Saadud elektroentsefalogramm (EEG) on tähtis mitmete ajuhaiguste ja -vigastuste diagnoosimisel, ajutalitluse uurimisel, narkoosi sügavuse hindamisel jne. Meetodit kasutatakse sageli koos patsiendi videojälgimisega ja muude bioloogiliste võngete üheaegse registreerimisega (nt une uurimisel). Elektroentsefalograafiga tehtavad uuringud on täiesti kahjutud ja valutud ning neid võib sooritada korduvalt. Spetsiaalseid ambulatoorse EEG registreerimise süsteeme kasutatakse vabalt liikuval haigel pikema aja jooksul (nt harvade epileptiliste laengute avastamiseks). Elektroentsefalograafi signaal on väga nõrk, mistõttu on vajalik need väga väikese pingega potentsiaalid (normaalselt 5–100 mikrovolti) võimendada ja seejärel registreerida.

Elektroentsefalogrammis registreeritud laineid eristatakse sageduse, amplituudi ja kuju alusel. Deltalained tekivad 1–3 korda sekundis (amplituud võib ulatuda mitmesaja mikrovoldini), teetalained 4–7 korda sekundis (amplituud on erinev, küündides paarisaja mikrovoldini), alfalained 8–12

korda sekundis (amplituud tavaliselt 20–50

mikrovolti), beetalained 13–30 korda sekundis (amplituud harilikult 3–20 mikrovolti). Delta- ja teetalained esinevad tavaliselt väikelastel ärkvelolekus ning nii täiskasvanutel kui lastel sügava, nn aeglase une ajal. Sagedamini täheldatakse neid aga mitmesuguste patoloogiliste seisundite korral: difuusselt näiteks kooma või mürgistuste korral, koldeliselt kasvajate, traumaatiliste põrutuskollete jt puhul. Ajukoore bioelektrilise aktiivsuse patoloogia võib väljenduda üldistes muutustes (tavaliselt aeglustumises), aju poolkeradevahelises asümmeetrias või koldelistes muutustes (nt ajukasvaja piirkonnas) ning nn epileptilist laadi muutustes ehk krambipotentsiaalides. Sageli esinevad need muutused omavahel kombineeritult. Täielik ajukoore bioelektrilise aktiivsuse kadumine ka suurte võimenduste juures ja igasuguste reaktsioonide puudumine on üks ajusurma täiendavaid diagnostilisi kriteeriume.

Elektroentsefalograafiat rakendatakse kõige rohkem epilepsia erinevate vormide diagnostikas. Generaliseerunud (üldiste) epilepsiahoogude puhul võib EEG kajastada spetsiifilisi muutusi. Uuringu positiivne leid on olulise tähtsusega nii epilepsia diagnoosimisel kui hoogude iseloomule sobiva ravimi valikul, samas ei välista negatiivne leid epilepsiahoogude esinemist. EEG põhjal saab selgitada teadvuseta ehk komatoossete seisundite põhjusi ja ennustada haiguse kulgu, diagnoosida peaajupõletikke ja ajusurma.

Elektroentsefalograafia

Nõuanded sel teemal

Mure

Tere!
Palun öelge kuidas Teie jaoks tunduvad need analüüsid? Nii palju analüüse tehti kuna olen üritanud mitu aastat rasestuda, kuid pole õnnestunud. Kas kilpnäärme proovid on korras? Kas see on ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Kilpnäärme talitluse häirele laboriuuringute tulemused ei viita.
Lümfotsüütide ja tromotsüütide (Plt) üldarvud ei ole samuti muretsema panevad, need on referentspiiride lähedased ...

Loe edasi

Palun täpsustavat infot

Tere, kas te palun saaksite tõlgendada, kas need on halvad näitajad juba? Millega võiks tegu olla?

Õde : palpatoorselt parema rinna all, rohkem dorsaalsel, liikuv siledaseinaline tükk. Umbes ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Te ei ole lisanud ühtegi laboriuuringut, seega neid ma kommenteerida ei saa.
Kuid kindlasti tuleb täpsustada läbivaatusel leitud väikese sõlme iseloom. Välistada tuleb muidugi eeskätt ...

Loe edasi

Luupus

Tere!

Oleksin väga tänulik kui annate teada oma arvamust.

On võetud analüüs. Arst ütles, et mul APS ja Luupuse kohta pole ta sõnagi öelnud aga nüüd hakkasin vaatama oma vanu ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Teil on tehtud uuringud antifosfolipiidsündroomi (APS), mitte luupuse diagnoosimiseks. Luupusantikoagulandid on uuringud APS kinnitamiseks või välistamiseks, luupus ise on süsteemne sidekoehaigus.
Loe edasi

Vereanalüüsi 4 näitu üle normi piiride aprillis 2024 ja juulis 2024

Kui vereanalüüsis üle normi Lymph 5,27; WBC 11,2 (paar kuud varem 10,6); EO 0,41 ja Eosinofiilid 6,0, siis mida see näitab? Arsti poole pöördusin puusa-ja jalavaludega, mis kestnud 3 aastat.

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Üksikud hematoloogilise uuringu parameetrid ei ole hinnatavad, kui ei ole nähtav kogu uuring. Samuti põhjus, miks uuring on tellitud. Seega ei ole võimalik teie küsimusele vastata. Kuid ...

Loe edasi

Aneemia ja selle ravi

Tere
Palun abi analüüside selgitamisel. Kas tegemist on rauavaegusaneemiaga? Perearst eitab, kuna hemoglobiin ja ferritiin normilähedased.

Laps kaebab kohutavat väsimust. Ei ole jaksu ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Tõesti on ferritiin normis, samas esineb aneemia. Suure vereeritusega menstruatsioonid koos toitumishäirega võib põhjustada rauavaegusaneemiat, kuid päris tüüpiline rauavaegusaneemia ...

Loe edasi

CRP tulemused

Tere,

Laboritulemused olid CRP 99,59 mg/l ja Vitamiin D (25-OH) 58,5 nmol/l

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

CRP suurenemine viitab põletikule ja vajab kindlasti perearsti tähelepanu. Kuna te ei ole analüüsi tegemise põhjuse kohta mingit infot edastanud, siis kahjuks rohkem pole võimalik öelda.
Loe edasi

MCV natuke üle normi ja RDW-CV natuke alla normi, mida tähendab?

Tere,

Kas saaksite palun selgitada vereanalüüsi:

Hb 132 g/l Normivahemik: 121-150 g/l
Hct 39,6% Normivahemik: 37,0-45,0 %
WBC 6,9 E9/L Normivahemik: 4,1-9,7 E9/L

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Tegemist on referentspiirides olevate hematoloogilise uuringu parameetritega, mis mingile konkreetsele patoloogiale ei viita.

Lugupidamisega
Marge Kütt

Loe edasi

Ebaküpsete granulotsüütide arv

Tere,

Mul on kaks verenäitajat kõrgemad. Kas on põhjust muretsemiseks. Loovutasin ka verd 10 päeva tagasi kas see võib tulemusi mõjutada.

1.Ebaküpsete granulotsüütide suhtarv ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Kõigepealt on oluline, millise eesmärgiga uuring telliti.
Kui lihtsalt niisama huvi pärast, siis ebaküpsed granulotsüüdid on ilmselt juhuleid ja iseseisvat kliinilist tähendust ...

Loe edasi

D-dimeer

Rinnaku keskel on kuu aega kestnud valud. Lisaks igapäevaselt häiriv nõrkus, üldine kehv enesetunne, jõuetus. Lisaks kukal on kange ja teeb valu. Kaelale rangluu juurde on tekkinud pehme paistetus. Kontrolliti ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Kindlasti oleks siin näidustatud kopsuröntgen või -kompuuter.
Laboriuuringud on siin teisejärgulise tähtsusega, mõõdukalt suurenenud D-dimeer on üsna ebaspetsiifiline näitaja.
Loe edasi

Analüüs

Hemogramm 5-osalise leukogrammiga
WBC 8.5 /nL 4.1 - 9.7
RBC 4.37 /pL 4.1 - 5.2
Hb 89 g/L 121 - 150
Hct 30.5 % 37 - 45
MCV 69.8 fL 82 - 95
MCH 20.4 pg 28 - 33
MCHC 292 g/L 322 ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Teil on rauavaegusaneemia laboratoorsed tunnused.
Kuna te oma kaebusi ja haiguse käiku kirjeldanud ei ole, siis analüüs ei anna vastust, millest see tingitud võiks olla.

Loe edasi



Vaata kõiki nõustamisi