Elektroentsefalograafia Autor: Toomas Asser
Elektroentsefalograafia on peaaju bioelektrilise aktiivsuse registreerimine läbi naha, kolju ja ajukestade vastava aparaadi – entsefalograafi abil. Saadud elektroentsefalogramm (EEG) on tähtis mitmete ajuhaiguste ja -vigastuste diagnoosimisel, ajutalitluse uurimisel, narkoosi sügavuse hindamisel jne. Meetodit kasutatakse sageli koos patsiendi videojälgimisega ja muude bioloogiliste võngete üheaegse registreerimisega (nt une uurimisel). Elektroentsefalograafiga tehtavad uuringud on täiesti kahjutud ja valutud ning neid võib sooritada korduvalt. Spetsiaalseid ambulatoorse EEG registreerimise süsteeme kasutatakse vabalt liikuval haigel pikema aja jooksul (nt harvade epileptiliste laengute avastamiseks). Elektroentsefalograafi signaal on väga nõrk, mistõttu on vajalik need väga väikese pingega potentsiaalid (normaalselt 5–100 mikrovolti) võimendada ja seejärel registreerida.
Elektroentsefalogrammis registreeritud laineid eristatakse sageduse, amplituudi ja kuju alusel. Deltalained tekivad 1–3 korda sekundis (amplituud võib ulatuda mitmesaja mikrovoldini), teetalained 4–7 korda sekundis (amplituud on erinev, küündides paarisaja mikrovoldini), alfalained 8–12
korda sekundis (amplituud tavaliselt 20–50
mikrovolti), beetalained 13–30 korda sekundis (amplituud harilikult 3–20 mikrovolti). Delta- ja teetalained esinevad tavaliselt väikelastel ärkvelolekus ning nii täiskasvanutel kui lastel sügava, nn aeglase une ajal. Sagedamini täheldatakse neid aga mitmesuguste patoloogiliste seisundite korral: difuusselt näiteks kooma või mürgistuste korral, koldeliselt kasvajate, traumaatiliste põrutuskollete jt puhul. Ajukoore bioelektrilise aktiivsuse patoloogia võib väljenduda üldistes muutustes (tavaliselt aeglustumises), aju poolkeradevahelises asümmeetrias või koldelistes muutustes (nt ajukasvaja piirkonnas) ning nn epileptilist laadi muutustes ehk krambipotentsiaalides. Sageli esinevad need muutused omavahel kombineeritult. Täielik ajukoore bioelektrilise aktiivsuse kadumine ka suurte võimenduste juures ja igasuguste reaktsioonide puudumine on üks ajusurma täiendavaid diagnostilisi kriteeriume.
Elektroentsefalograafiat rakendatakse kõige rohkem epilepsia erinevate vormide diagnostikas. Generaliseerunud (üldiste) epilepsiahoogude puhul võib EEG kajastada spetsiifilisi muutusi. Uuringu positiivne leid on olulise tähtsusega nii epilepsia diagnoosimisel kui hoogude iseloomule sobiva ravimi valikul, samas ei välista negatiivne leid epilepsiahoogude esinemist. EEG põhjal saab selgitada teadvuseta ehk komatoossete seisundite põhjusi ja ennustada haiguse kulgu, diagnoosida peaajupõletikke ja ajusurma.
Nõuanded sel teemal
Lapse analüüsid
Käisin enda 1,2aasta tütrega tegemas esmakordselt vereanalüüsi ning osad tulemused on normipiiridest väljas. Perearst arvas, et võibolla osad analüüsid sellised, kuna lapsel veel kerge nohu.
Analüüsid ...
Vastas dr Marge Kütt
Tere
Lapse hematoloogiline uuring ei viita tõesti mingile patoloogiale. Olete jätnud kirjutamata, miks lapsele vereanalüüs tehti. Kui ta põdes hiljuti mõnda infektsiooni, siis võvad väikesed ...
Vereanalüüsid
Tere
Tehti vereproovid lisaks EKG'le ja paigast on natuke ära MCHC 319 (alla normi), Kreatiniin 79 (üle normi), CRP 6,7 (üle normi). EKG pole ka päris korras juba pikemat aega, koormustest ...
Vastas dr Marge Kütt
Tere
Ma arvan, et teie kaebuste põhjused vajavad muid uuringuid, mitte laborianalüüse.
Esitatud üksikparameetrid on tegelikult normis ja mingile patoloogiale ei viita. Määratlused "alla ...
Vereproovi tõlgendus
Tere!
Palun tõlgendust mu vereproovile. Kas tegemist on tavalise rauavaegusaneemiaga või võib olla midagi tõsisemat? lisasümptomina on valusad sõrmeliigesed.
Lisan ka et olen 33 nädalat ...
Vastas dr Marge Kütt
Tere
Raseduse ajal tekib sageli rauavaegusaneemia suurenenud rauavajaduse tõttu. Teie puhul võiks mõelda ka foolhappe ning B12-vitamiini täiendavale vajadusele,
Kuid muutused on tegelikult ...
Mononukleoos
Tere. Laps 10 päeva oli haige, temperatuur oli üle 39, kurk valutas. Arst ütles, et see angiin, võtsid üldise vereanalüüsi, C-reaktiivne tase oli 7,5, laps võttis Klacidi. Igaks juhuks andis arst saatekirja ...
Vastas dr Marge Kütt
Tere
Kui CRP jäi madalaks, siis võib tegemist olla tõesti pigem viirushaigusega.
Infektsioosset mononukleoosi põhjustab Epstein-Barri viirus, mida põeb noores eas läbi ligi 100% elanikkonnast. ...
IgA on ainult 0,05. Mida see näitab?
Kõhuvalu ja iiveldus. IgA analpps 0,05. Mida see võib tähendada?
Vastas dr Marge Kütt
Tere
Sõltub sellest, miks see uuring määrati. IgA puudulikkus on omaette seisund, see muudab teatud laboriuuringute interpreteerimist ja võib põhjustada ka suurenenud vastuvõtlikkust viirushaigustele.
Loe edasi
Vereanalüüside lahti seletamine
Kas saaksite analüüsid lahti seletada?
Teevad muret punasega märgitud.
Pöördusin esialgu kõhuvaluga arstile
Vastas dr Marge Kütt
Tere
Tunnustan teid selle eest, et esitasite kogu uuringu.
Uuringu tulemus näitab suurenenud hematokritti ja piiripealset erütrotsüütide hulka.
Ka jääb mulje, et võisite olla ...
Kõrge pdw ja mpv näit
Kas on põhjust muretsemiseks kui pdw ja mpv näidud on kõrged? Põhiliselt tekitavad muret südameprobleemid, millega mind on terveks tunnistatud, aga need näidud tekitavad ikkagi natuke hirmu.
Vastas dr Marge Kütt
Tere
Hematoloogilise uuringu interpreteerimiseks on vajalik näha tervet uuringut, selliselt esitatud andmed ei ole interpreteeritavad.
Südameprobleemidega antud parameetrid seotud ei ...
Vereproov
Tere.
MPV on 12,6 fl ja PDW on 16,9 fl ja need üle normi.
Kas see on halb ja kas on põhjust muretsemiseks?
Vastas dr Marge Kütt
Tere
Hematoloogilise uuringu interpreteerimiseks peab arst nägema kogu uuringut ja samuti teadma, mis põhjusel uuring määrati.
Olemasolevate andmete põhjal ei saa adekvaatset hinnangut ...
Herpes simplex?
Tere!
Palun abi Synlabi analüüsi tõlgendamisel.
HSV1 IgG QN 5.38 1,1 Positiivne
HSV2 IgG QN 5.11 1,1 Positiivne
HSV1,2 IgM QN 0.70 <0.90
Tulemuse tõlgendus: <0,9 Negatiivne; ...
Vastas dr Marge Kütt
Tere
Teil on positiivne HSV IgG 1 ja 2, mis on positiivne peaaegu kõigil täiskasvanud inimestel, HSV IgM 1 ja 2 negatiivsed.
See uuring ei aita edasi teie kaebuste põhjuste diagnoosimisel ...
Millega on tegu?
Kes tekitab intensiivset naha ja keha kihelemist? Lisasin pildifaili. Kuhu laborisse saab eraviisiliselt pöörduda või millise arsti pädevusse peaks kuuluma diagnoosimine? Kahjuks pole seni abi saanud. ...
Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Sellele küsimusele vastasin.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi
Vaata kõiki nõustamisi