Haav Autor: Irma Nool

Haav on nahka või limaskesta kogu ulatuses läbiv vigastus, millega mõnikord kaasneb ka sügavamal asuvate kudede ja elundite kahjustus. Haavu põhjustavad nii traumad kui operatsioonid. Sõltuvalt vigastuse sügavusest jaotatakse haavad lihtsateks, mille puhul ei ulatu vigastus nahaalusest koest sügavamale, ja komplitseerituteks, mille korral on vigastatud ka sügavamal asuvad koed. Haava põhilisteks tunnusteks on verejooks, valulisus ja koedefekt. Haava veritsemise intensiivsus sõltub vigastuse tekitanud eseme või instrumendi kujust, teravusest, haava asukohast ja purustuse ulatusest. Lõikehaavad veritsevad tugevamini kui muljumishaavad. Torkehaavade korral võivad esineda sisemised verevalumid ja verejooksud, mis algul jäävad mõnikord isegi märkamata. Haavade valulisus võib olla samuti üsna erinev, näiteks kuulihaavad valutavad vähe, kuid muljumis- ja rebimishaavad väga tugevalt. Põskede, huulte, keele, sõrmede ja väliste suguelundite piirkonna haavad ning vigastused on väga valusad. 

Haava paranemise eelduseks on küllaldane vereringe selles piirkonnas, kärbunud koe eemaldamine, sobiva niiskuse ja hapnikuga varustatuse tagamine. Haava ravis tuleb arvestada individuaalseid tegureid, nagu kannatanu vanust, füüsilist seisundit, teisi haigusi ja nende ravi, toitumist, mõnuainete tarvitamist. Paranemist mõjutab lähiümbrus, isegi inimesed, kes haiget ümbritsevad. Haavainfektsioon, haava pidev traumeerimine liikumisel, keskkonna liiga madal või liiga kõrge temperatuur pidurdavad paranemist. Lastel ja hea toitumusega keskealistel paranevad haavad paremini kui eakatel, kehva toitumusega ja kurnatud inimestel.

Esmaabi haavade korral on tekkemehhanismile vaatamata (lõike-, torke-, põrutus-, raie-, laske- jt) põhimõtteliselt ühesugune – tugev verejooks tuleb kõigepealt peatada (käega haava kokku surudes, rõhksideme abil, tugeva arteriaalse verejooksu korral ka pingsideme – žguti või täispuhutava manseti abil). Ravitsemisel tuleb esmalt käed korralikult puhtaks pesta. Haava ei tohiks käega puudutada, vaid panna kätte kaitsekindad. Kui haav on prügine, mullane ehk nähtavalt saastunud, võib selle loputamiseks kasutada apteegist saadavaid desinfitseerivaid lahuseid või puhast joogivett. Joogikõlbmatu kraanivee korral sobib pudelivesi või jahutatud keedetud vesi. Kui on ilmne, et haav vajab õmblemist, ei tohi seda enne arsti poole pöördumist töödelda. 

Haav kaetakse kuiva steriilse sidemega. Side või plaaster asetatakse haavale nii, et selle algus ja lõpp ulatuksid tervele nahale ning side või haavapadi oleks kindlalt haava peal. Haava ja haava ümbrust peaks kontrollima iga 24 tunni tagant. Vigastatud käsi või jalg tuleb tõsta kõrgemale, haavatud kehaosa tuleks võimaluse korral immobiliseerida (muuta liikumatuks). Esmaabivõtete hulka kuulub ka valutustamine, mis on vajalik suurte haavade, põletuste ning lahtiste luumurdudega kaasnevate nahavigastuste korral. Suuremad haavad vajavad õmblemist.

Haava tuleb jälgida, et õigeaegselt märgata infektsiooni tunnuseid: rohke eritis, äkiline verejooks, haava ümbruse turse, punetus, valulikkus, mäda eritumine, haava lahtiminek pärast õmbluste eemaldamist. Haavamädanikule viitavad ka haige halb enesetunne, kehatemperatuuri tõus, pulsi kiirenemine.

Tüsistunud haava ravitakse antibiootiliste salv- ja geelsidemete abil. Surnud kude eemaldatakse dušitades või loputades. Vesi pehmendab koorikud, eemaldab mustuse ja haavas olevad ravimid. Mädase haava puhastamise tõhustamiseks võib kasutada vesinikperoksiidi 1–3%-list lahust. Ravi kestab kuni mädase eritise täieliku lakkamiseni ja nähtava värske granulatsioonkoe (veresoonterikas sidekude) tekkimiseni. Seejärel võib haava kinni õmmelda.

Vt ka esmaabi välise verejooksu korral.

Nõuanded teemal: Perearst

Pealmine fistul rasedusega

Tere!
Kas mul on pealmine fistul. Kas selle peaks enne sünnitust eemaldama. Kuidas see mõjutab sünnitust? On olnud viimased 6a ja pole kaebusi teinud.

Galina Litter

Vastas dr Galina Litter

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 33-aastane

Kahjuks jääb ebaselgeks, millega on tegemist? "Pealmine fistul rasedusega"
Kas olete varem sünnitanud? Kas sünnitused on ...

Loe edasi

Perearsti kirjutatud rahustid

Tere, kui kaua tohib perearst patsientidele välja kirjutada paroxetini ja xanaxit?
Kas on võimalik, et 10a järjest ilma vahepealsete uuringute ja küsimusteta?

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Sõltub patsiendi seisundist ja muudest asjaoludest. Kui kõik toimib, enesetunne hea, siis nii tehakse. Iga kord, kui arst ravimi kirjutab, mõtleb ta hollega poolt ja vastuasjaolud läbi. Kui ...

Loe edasi

Võõrkeha talla all

Tere. Ma sain pool aastat tagasi meres astudes jalga u 1-2 mm torkehaava (neljanda varba juurest u 2 cm allapoole). Haav kasvas kinni, kuid arvan, et sinna jäi midagi sisse. Algul ei põhjustanud see erilisi ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Kui on vaevused, siis kindlasti uurida ja siis edasine käsitlus. Perearsti vastuvõtule !

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Vasak kott ripub paremast allpool

Tere, avastasin, et Vasak poolne kott ripub paremast kotist allpool kas see on normaalne ja igal inimesel erinev või on midagi seal kahtlast?

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Midagi kahtlast selles ei ole, nii ongi, et üks munanditest on veidi allpool kui teine. Küllap see on kogu aeg nii olnud. Kui munand ei ole hakanud suurenema, selles pole tunda sõlme ega valu, ...

Loe edasi

Cea veres

Tere, veres cea nàit 9,3. Ca19-9ja ca 125 korras. Olen suitsetaja.
Millest võib näit suurenenud olla ja kas muretsemiseks põhjust.

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
See vajab täpsustamist. Analüüsi määrab üldjuhul arst, temalt edasine käsitlus.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Mul kõht vist kinni

Mul mure märkasin et kõht läks kinni 1 jaanuaril ja siiamaani kinni ja nüüd proovin ka kuivatatult puuvilju aga endiselt kummaline kui kaua tavaliselt kestab kinnisus ja mida veel süüa joon ka piisavalt ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Kakamise sagedus on 2 x päevas kuni 2 x nädalas. Teil seega kõhukinnisus. KAs elukorraldus endine, toit sama, ei tarvita mõnda ravimit ?
Kui ikka päris kinni, "tropp ees" siis aitab ...

Loe edasi

EKG

Tere!
Suundusin õhtul emosse, kuna ei saanud magada (südamepekslemine umbes 125-140bpm juures) Emo tegi EKG, vereanalyysid jms. EKG nǎit on järgnev:
kardiomarkerid ii. EKG-s siinustahhükardia ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Inimene on tervik, kõiki neid leide tuleb ka tõlgendada terviklikult teie omapäradega. Saan soovitada perearsti konsultatsiooni, edasist käsitlust.

Head tervist soovides,
Loe edasi

Nahk

Tere ,tahaks teada mis lööve see olla võiks ?
Olen minemas ka naistearsti juurde ,et teha testid SLH haiguste suhtes.

Kas need võivad olla omavahel seotud ?

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Paistab olema ohutu haigus nimega värviline kliiketendustõbi, pityriasis versicolor. Siit ehk leiate sarnaseid pilte https://www.google.com/search?q=pityriasis+versicolor&sca_esv=b3de37e104a03232&sxsrf=ADLYWIIc1jiIijE_Ifn7jntvQDIzMGggkw%3A1736906257708&ei=ERaHZ4T7KuSE1fIP8feJsQw&oq=pityriasis+&gs_lp=Egxnd3Mtd2l6LXNlcnAiC3BpdHlyaWFzaXMgKgIIATIFEAAYgAQyBRAAGIAEMgUQABiABDIFEAAYgAQyBRAAGIAEMgUQABiABDIFEAAYgAQyBRAAGIAEMgUQABiABDIFEAAYgARItDNQAFi8HHAAeAGQAQCYAVKgAc0FqgECMTG4AQHIAQD4AQGYAgugAvIFwgIKECMYgAQYJxiKBcICChAAGIAEGEMYigXCAgsQABiABBixAxiDAcICDhAAGIAEGLEDGIMBGIoFwgIIEAAYgAQYsQPCAgUQLhiABMICCBAuGIAEGNQCmAMAkgcCMTGgB5RQ&sclient=gws-wiz-serp#vhid=dk4vlGEHCVkwhM&vssid=_7huHZ9WVMbii1fIP4Mrz2Qw_38
Loe edasi

Uni

Tere!
Mul on viimased paar kuud probleemid magamisega. Magama jään aga kui ärkan siis uuesti uinimine on raske. Kui keeran külge tunnen, et kõrvas krõbiseb ja täpselt sama teise küljega.Lõpuks ei ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Kõrva tasub uurida, krõbin võib olla väga häiriv. Esmalt perearst- otoskoopia, tümpanomeetria , põskkoopad, siis juba edasine käsitlus.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Gerd

Tere!
Olen lugenud teie nõuandeid erinevatele
probleemidele. Olete väga tark arst
Ning seetõttu pöördun teie poole
kuna mul pole kellegilt enam nõu
küsida.

2022.a. ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Tänan usalduse ja heade sõnade eest. Kõik arstid on targad !
Paljud kroonilised haigused on paremini talutavamad, kui inimene teeb endale selgeks oma haiguse iseärasused, mis ägestavad ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi