Müra Autor: Argo Soon
Müra on mis tahes häiriva iseloomuga heli. Enamasti koosneb müra paljudest erineva kõrguse ja tugevusega helidest, kuid võib olla ka kindla helikõrgusega ehk tonaalne. Heli ja müra valjust, täpsemalt helirõhu taset mõõdetakse detsibellides (dB). Nii näiteks tekitab langev puuleht heli valjusega 10 dB, vaikne sosin ligikaudu 20 dB. Tavalise kõne valjus on 50–60 dB, vali kõne aga võib tekitada helirõhu 80 dB.
8-tunnise tööpäeva puhul peetakse mürataseme ülemiseks piiriks 85 dB, mis ei kahjusta veel inimese kuulmist. Euroopa Liidus püüeldakse selle poole, et töökohtadel oleks tagatud müratase alla 80 dB. Lühikest aega talub inimene ka väga valju müra, ent 120 dB valjemat heli tajub inimene juba valuaistinguna.
Inimkõrv on kõige tundlikum 1000–5000 Hz helide piires. Ülikõrgete ja väga madalate toonide puhul tajumisvõime järjest väheneb. Kuulmisvõimest kõrgemat heli nimetatakse ultraheliks (üle 20 000 Hz) ning madalamat infraheliks (alla 20 Hz). Nende toime organismile pole selge, sest enamasti on need helid küllalt tagasihoidliku valjusega. Diagnostikas kasutatavad ultraheliaparaadid on kahjutud, ohutud on ka kajalokatsiooni- ning teised laiemalt tarvitusel olevad ultraheliseadmed. Infraheli võib põhjustada ebamääraseid aistinguid, nagu halb enesetunne, peavalu ja hirmutunne, ent see eeldab infraheli väga suurt helirõhutaset (üle 130 dB).
Müra kahjustav toime organismile väljendub mitmeti. Eelkõige kahjustab tugev müra kuulmist (nt rebeneb kuulmekile plahvatuse või püssipaugu toimel). Noores eas võib kuulmekile mõõdukas rebend paraneda ja kuulmine taastuda, vanemas eas enam mitte. Harvadel juhtudel võib toimuda kuulmeluukeste nihestus, mistõttu katkeb helide ülekanne trummikilelt sisekõrva (teole). Tänapäeva meditsiin võimaldab nihestunud kuulmeluukesi paigaldada. Kestev vali müra kahjustab sisekõrvas paiknevaid närvirakukesi, mille funktsioon enam ei taastu. Mõõdukat müra talunud kuulmiselundi närvirakkude energiavarud taastuvad (nt kahe tööpäeva vahelisel ajal) ning püsivat kahjustust ei kujune. Esineda võib küll ajutine kuulmisläve tõus – näiteks tööpäeva või popkontserdi lõpul on vaja kuulmisaistingu tekkeks valjemat heli kui tavaliselt.
Päevast päeva kestev vali müra (kriitiliseks loetakse pidevalt üle 85 dB müra) kurnab kuulmiselundi närvirakud lõpuks sedavõrd, et need hukkuvad ning inimese kuulmisvõime kaob jäädavalt. Et inimese kõrv on kõige tundlikum ligikaudu 4000 Hz helide suhtes, väljendubki kuulmisvõime langus algul just nende helide osas. See tähendab, et haiguse algjärgus ei pane inimene ise oma kahjustust tähele, sest enamik eluliselt vajalikke helisid on märksa väiksema sagedusega. Kui aga ei kuulda enam tavalist kõnet, on haigus kaugele arenenud. Tihtipeale arvatakse ekslikult, et on tekkinud lihtsalt harjumine müraga. Inimese kuulmislangus ilmneb ka soovis panna raadio ja teler valjemini mängima, kõnelda valjema häälega kui teised. Enamasti esineb ohtlik müra teatud töökeskkonnas, seepärast kutsutakse niisugust kuulmiskahjustust professionaalseks nürikuulmiseks, kuulmiskahjustusega isikuid aga nürmikuteks.
Müra on tuntud ka kui stressor, mis mõjutab negatiivselt kogu organismi. Seejuures ei pea müra olema kurdistava valjusega. On täheldatud, et müra kahjustab südametegevust ja maosekretsiooni. Samuti põhjustab müra peavalusid, hajutab tähelepanu ning loob seega soodsa pinnase õnnetusjuhtumite tekkeks. Müra häirib inimeste kontsentreerumisvõimet ja vaimset tööd, mõnedel andmetel väheneb inimestel müras töötades ka kehaline võimekus. Öösel on inimene müra suhtes eriti tundlik – tekivad unehäired, mistõttu tuntakse end päeval rusutuna ja väsinuna.
Müra profülaktika on väga oluline ning see peaks olema suunatud müraallika isoleerimisele. Vahel õnnestub see eraldada omaette ruumi, abi on isegi osalistest vaheseintest.
Müra vastu kasutatakse individuaalseid kaitsevahendeid – müraklappe või -toppe, mida nimetatakse antifoonideks. Need asetatakse kõrvadele või kuulmekäiku. Enamik kõrvatoppe on mõeldud ühekordseks kasutamiseks. Valjus müras töötades on abi kogu pead katvast spetsiaalsest mürakiivrist, kuid ka siis tuleb tööaega lühendada. Kui näiteks 8-tunnise tööpäeva puhul peetakse ohutuks mürapiiriks 85 dB, siis 91 dB mõjuväljas viibimine ei tohiks kesta üle 2 tunni ning 100 dB puhul võib ohtlikuks saada juba 15 minutist pikem toimeaeg.
Lapsed on müra suhtes tundlikumad kui täiskasvanud, seetõttu tuleb neile tagada müravaba õppimis- ja mängimiskeskkond ning hoida neid eemale mürarikastest tegevustest. Loomulikult pole see lihtne, sest kõik mürisev tundub lastele, iseäranis poistele huvitav. Samuti on lapsed ise oma mängude ja kilkamisega mõõduka müra allikad – koolivahetunnis küünib müratase isegi 100 dB-ni, nagu ka lasteaias mõnede mängude puhul. Loodushääled mõjuvad inimesele rahustavalt ja ta talub neid paremini kui tehiskeskkonnast pärinevaid helisid.
Nõuanded sel teemal
Rippuv nahatükk munandite taga
Tere,
Selline u. 1cm pikkune nahariba aastaid olnud,ei mäletagi millal tekkis,valus ega ebamugavusi ei tekita. Millega tegu? Kirurgiliselt lihtsasti eemaldatav? Kas see võib põhjustada ka ...
Vastas dr Margus Punab
Naha teema on PSA tasemest täiesti lahus. PSA sellisel tõusul on kolm põhjust eesnäärmepõletik, eesnäärme oluline suurenemine ja kasvaja. Nahahaiguste arst aitab näsaga kui vajalik.
Loe edasiПервичная аминорея
Здравствуйте!Меня зовут ..., я из России г.Пенза ,случайно на сайтах нашла ваш почтовый адрес с положительными отзывами!К сожалению у моей дочки первичная аминорея ,ей 15,5 лет. В местных больницах к сожалению ...
Vastas dr Galina Litter
Uvažajamaja Mama
Ja s detmi ne zanimajus. Sovetuju zabronirovatj vremja na prijom dr Ele Tammemäe, dr detskii ginekolog.
itk.ee
Registratuur ja info 666 1900
Dr Ele Tammemäe, ...
Suguti lukul punane plekk
Tere
Umbes paar nädalat tagasi ilmus suguti luku pealisosale ca 0,5 ruutsentimeetri suurune punakas laik.
Olen olnud vahekorras viimased 7 aastat (visiit kooselu). Partneri vanus 63. ...
Vastas dr Margus Punab
Ilma retseptita on saada klotrimazool kreem, mis aitab seenest tingitud põletike puhul. Ülejäänud siiski retseptiga ja vajavad arsti visiiti. Hügieeni teemad ka olulised.
Loe edasiHPV ja soolatüükad
Tere!
Kas HPV vaktsiinist võiks olla kasu (soolatüügaste vastu või muul moel) 17-aastasele noormehele, kellel on soolatüükad? Ma eeldan, et siis on tal viirus juba ju organismis olemas.
Vastas dr Eda Tamm
Tere!
Inimese papilloomiviirusi ( HPV) on üle 150 erineva tüübi, millest väike hulk põhjustab genitaaltrakti pahaloomulisi kasvajaid ja teravaid kondüloome.
Olemasolevad vaktsiinid ...
Perearsti kirjutatud rahustid
Tere, kui kaua tohib perearst patsientidele välja kirjutada paroxetini ja xanaxit?
Kas on võimalik, et 10a järjest ilma vahepealsete uuringute ja küsimusteta?
Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Sõltub patsiendi seisundist ja muudest asjaoludest. Kui kõik toimib, enesetunne hea, siis nii tehakse. Iga kord, kui arst ravimi kirjutab, mõtleb ta hollega poolt ja vastuasjaolud läbi. Kui ...
Punetised
Tere, nahale tekib algul punane laik v punn, mis ajajooksul muutub suuremaks, paksemaks ja väga kuumaks. Levib üle kogu keha, punetised alati erineva suurusega ja alati väga kuumad. Punetised kestavad ...
Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Punetav laik ei ole veel punetised, see on viirushaigus. Kirjelduse ja pildi alusel paistab olema nõgeslööve e urtikaaria. Sellel on väga plaju põhjuseid- toit, ravimid, hügieenitarbed, külm, ...
tulitav tunne peenises 2
Eelmine küsimus:
"Tere!
Tegin teie kliinikus mehetervise süvauuringu, kõik analüüsid olid korras, tegin ka kõik suguhaiguste analüüsid. Kõik oli korras.
Peenises kusetorus tulitav ...
Vastas dr Margus Punab
Saan siit soovitada vaid ilma retseptita ravimeid - võite teha näiteks ibuprofeeni ravikuuri, 10 päeva, 2 korda päevas. vajadusel lisada magu kaitsev preparaat.
Kui probleem püsib, siis järelikult ...
Valged tükikesed ülepäeviti peenisel
Tere ,umbes3 kuud tagasi purunes kondoom olles vahekorras ,3 nädalat tagasi oli tunda et peenise ots on tundlikum oli nagu jahedust tunda ja ülepäeviti oli näha ka valgeid tükikesi peenise peal ,eesnahal. ...
Vastas dr Margus Punab
Ilmselt siis ikkagi eesnahapõletik. Tulge meestearsti vastuvõtule. Eesnaha alust enne visiiti 24 tundi mitte pesta ja kaasa ka hommikune esmasjoa kuse analüüs.
Loe edasipõletav tunne peenises
Tere!
Tegin teie kliinikus mehetervise süvauuringu, kõik analüüsid olid korras, tegin ka kõik suguhaiguste analüüsid. Kõik oli korras.
Peenises kusetorus tulitav tunne, vahepeal laheb ...
Vastas dr Margus Punab
Klamüüdia, eriti kui ravi jääb hiljaks, võib käivitada ka lisasugunäärmete põletiku. Antud juhul peaks kindlasti välistama eesnäärme ja seemnepõiekeste põletiku võimalused. Kui tulete meestekliinikus vastuvõtule, ...
Loe edasiVasaku jala pitsitus ja parema puusa liigese meeletu valu peale kõndimist.
Vasaku jala pitsitus ja parema puusaliigese meeletu valu iga päev, peale kõndimist.
Käisin ka mrt-s korralises uuringus ja vastus tuli selline ei tea kas on sealt midagi näha.
Saadan ...
Vastas dr Ain Pajos
Kirjelduse järgi esinevad nii lülisamba kaela kui ka nimmeosas laialdased ealised degeneratiivsed muutused nii lülide, lülidevaheliste liigeste kui ka diskide osas, mõned sellised et võivad põhjustada ...
Loe edasiVaata kõiki nõustamisi