Nahatestid Autor: Kaja Julge

Nahatestid. Nahatestidega tehakse kindlaks, kas organism on ülitundlik ehk sensibiliseerunud teatud ainete (allergeenide) suhtes. Kasutatakse nahatorketeste ja epikutaanteste.

Nahatorketeste tehakse kas tehases valmistatud või naturaalsete allergeenilahustega. Käsivarre sisepinnale kantakse allergeenilahuse tilk ja läbi selle torgatakse nahka erilise lantsetiga nii õrnalt, et vigastatakse vaid marrasknahka. Et toiduallergeenid ei ole piisavalt püsivad, kasutatakse toiduallergia kindlakstegemiseks naturaalseid toiduaineid. Selleks torgatakse lantsett kõigepealt toiduainesse ja seejärel nahasse (ingl prickprick test). Iga torge tehakse uue nõelaga. Kui inimene on mõne allergeeni suhtes tundlik, tekib torkekohta veerand tunni jooksul väike sügelev kubel, mille ümber on punetav ala. Mida suurem on kubla läbimõõt, seda suurema tõenäosusega tekitab selle allergeeniga kokkupuude allergilise reaktsiooni. Allergiavastased ravimid (antihistamiinikumid) vähendavad torkekohal tekkivat reaktsiooni ja seepärast peaks nende tarvitamise lõpetama vähemalt 1 nädal enne uuringut.

Testide usaldusväärsuse hindamiseks kasutatakse positiivseks kontrolltestiks histamiinilahust (torkekohal peab tekkima kubel) ja negatiivseks kontrolltestiks allergeeni lahustamiseks kasutatud lahustit (kupla ei tohi tekkida). Positiivne testitulemus allergeeniga (kubel ≥ 3 mm) ei tähenda tingimata kliiniliselt väljendunud allergiat (võimalik on varjatud ehk latentne sensibiliseerumine), nii nagu negatiivne testitulemus konkreetse allergeeniga ei välista alati allergia olemasolu.

Epikutaantest ehk lapitest ehk plaastritest on hindamatu väärtusega kontaktallergia kindlakstegemisel, kuid kogub populaarsust ka toiduallergia diagnoosimisel. Aeglast tüüpi ehk rakuvahendusliku allergia korral tekib reaktsioon 2–3 päeva pärast ja seetõttu ei ole IgE-vahendusliku allergia kindlakstegemiseks mõeldud nahatorketestidest kontaktallergia korral erilist abi. Epikutaantestide tegemiseks on valmistatud erinevad allergeenide seeriad. Uuritavad allergeenid pannakse plaastrile kinnitatud alumiiniumvõi plastkambrikestes patsiendi seljale, kinnitatakse mitteallergiseeriva kleeplindiga ja jäetakse sinna 48 tunniks. Plaastri asetamise kohal ei tohi olla põletikku ja seda kohta ei tohi testimisele eelneva nädala jooksul määrida hormoonkreemiga. Süsteemseid (suu kaudu võetavaid ja süstitavaid) glükokortikoidipreparaate ei tohi enne testi kasutada 3 nädala jooksul. Plaastri äravõtmise järel on näha kõigepealt ärritusreaktsioon, kuid järgmiseks päevaks püsima jäänud nahareaktsioon on allergiast tingitud ja tulemust hinnatakse plussisüsteemis: + nõrk reaktsioon (naha punetus ja vaevu märgatav turselisus), ++ keskmine reaktsioon (punetus ja väikesed villikesed), +++ tugev reaktsioon (punetus, villikesed ja villid). Mida tugevam on tekkinud nahareaktsioon, seda suurema tõenäosusega on testitav aine allergilise dermatiidi põhjustaja.

Epikutaantestide hindamine nõuab pikemaajalist kogemust, sest oluline on eristada tõelist allergilist reaktsiooni nahaärritusest. Saadud tulemuste põhjal saab arst väga sageli anda allergikule soovitusi edasise elukorralduse suhtes, näiteks missuguseid keemilisi ühendeid oleks tarvis vältida. Toiduallergia osas saab viiteid selle kohta, millise toiduaine menüüst ärajätmisel võiks loota allergia taandumist.

Nahatestid Nahatestid Plaastritest seljal.

Nõuanded sel teemal

Puukborrelioos või reumaatiline valu

Juuni lõpus 2024 oli puuk peas mitu päeva. Vereanalüüs sai tehtud nüüd, 11 ja 16 dets.2024,mitmeid kuid hiljem puugi hammustusest, kuna kaebused (surve ja valu õlgades, turjas, kaelas ja alumises lõualuus) ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Puukborrelioos on sageli üle diagnoositud ja seda kiputakse süüdlaseks pidama paljude kaebuste puhul.
Kui teil on kunagi borrelioosi ravitud, siis vereanalüüsid jäävad alati positiivseks. ...

Loe edasi

Mure

Tere!
Palun öelge kuidas Teie jaoks tunduvad need analüüsid? Nii palju analüüse tehti kuna olen üritanud mitu aastat rasestuda, kuid pole õnnestunud. Kas kilpnäärme proovid on korras? Kas see on ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Kilpnäärme talitluse häirele laboriuuringute tulemused ei viita.
Lümfotsüütide ja tromotsüütide (Plt) üldarvud ei ole samuti muretsema panevad, need on referentspiiride lähedased ...

Loe edasi

Palun täpsustavat infot

Tere, kas te palun saaksite tõlgendada, kas need on halvad näitajad juba? Millega võiks tegu olla?

Õde : palpatoorselt parema rinna all, rohkem dorsaalsel, liikuv siledaseinaline tükk. Umbes ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Te ei ole lisanud ühtegi laboriuuringut, seega neid ma kommenteerida ei saa.
Kuid kindlasti tuleb täpsustada läbivaatusel leitud väikese sõlme iseloom. Välistada tuleb muidugi eeskätt ...

Loe edasi

Luupus

Tere!

Oleksin väga tänulik kui annate teada oma arvamust.

On võetud analüüs. Arst ütles, et mul APS ja Luupuse kohta pole ta sõnagi öelnud aga nüüd hakkasin vaatama oma vanu ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Teil on tehtud uuringud antifosfolipiidsündroomi (APS), mitte luupuse diagnoosimiseks. Luupusantikoagulandid on uuringud APS kinnitamiseks või välistamiseks, luupus ise on süsteemne sidekoehaigus.
Loe edasi

Vereanalüüsi 4 näitu üle normi piiride aprillis 2024 ja juulis 2024

Kui vereanalüüsis üle normi Lymph 5,27; WBC 11,2 (paar kuud varem 10,6); EO 0,41 ja Eosinofiilid 6,0, siis mida see näitab? Arsti poole pöördusin puusa-ja jalavaludega, mis kestnud 3 aastat.

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Üksikud hematoloogilise uuringu parameetrid ei ole hinnatavad, kui ei ole nähtav kogu uuring. Samuti põhjus, miks uuring on tellitud. Seega ei ole võimalik teie küsimusele vastata. Kuid ...

Loe edasi

Aneemia ja selle ravi

Tere
Palun abi analüüside selgitamisel. Kas tegemist on rauavaegusaneemiaga? Perearst eitab, kuna hemoglobiin ja ferritiin normilähedased.

Laps kaebab kohutavat väsimust. Ei ole jaksu ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Tõesti on ferritiin normis, samas esineb aneemia. Suure vereeritusega menstruatsioonid koos toitumishäirega võib põhjustada rauavaegusaneemiat, kuid päris tüüpiline rauavaegusaneemia ...

Loe edasi

CRP tulemused

Tere,

Laboritulemused olid CRP 99,59 mg/l ja Vitamiin D (25-OH) 58,5 nmol/l

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

CRP suurenemine viitab põletikule ja vajab kindlasti perearsti tähelepanu. Kuna te ei ole analüüsi tegemise põhjuse kohta mingit infot edastanud, siis kahjuks rohkem pole võimalik öelda.
Loe edasi

MCV natuke üle normi ja RDW-CV natuke alla normi, mida tähendab?

Tere,

Kas saaksite palun selgitada vereanalüüsi:

Hb 132 g/l Normivahemik: 121-150 g/l
Hct 39,6% Normivahemik: 37,0-45,0 %
WBC 6,9 E9/L Normivahemik: 4,1-9,7 E9/L

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Tegemist on referentspiirides olevate hematoloogilise uuringu parameetritega, mis mingile konkreetsele patoloogiale ei viita.

Lugupidamisega
Marge Kütt

Loe edasi

Ebaküpsete granulotsüütide arv

Tere,

Mul on kaks verenäitajat kõrgemad. Kas on põhjust muretsemiseks. Loovutasin ka verd 10 päeva tagasi kas see võib tulemusi mõjutada.

1.Ebaküpsete granulotsüütide suhtarv ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Kõigepealt on oluline, millise eesmärgiga uuring telliti.
Kui lihtsalt niisama huvi pärast, siis ebaküpsed granulotsüüdid on ilmselt juhuleid ja iseseisvat kliinilist tähendust ...

Loe edasi

D-dimeer

Rinnaku keskel on kuu aega kestnud valud. Lisaks igapäevaselt häiriv nõrkus, üldine kehv enesetunne, jõuetus. Lisaks kukal on kange ja teeb valu. Kaelale rangluu juurde on tekkinud pehme paistetus. Kontrolliti ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Kindlasti oleks siin näidustatud kopsuröntgen või -kompuuter.
Laboriuuringud on siin teisejärgulise tähtsusega, mõõdukalt suurenenud D-dimeer on üsna ebaspetsiifiline näitaja.
Loe edasi



Vaata kõiki nõustamisi