Nikotiin Autor: Andrus Lipand
Nikotiin on alkaloid, mida looduses leidub vaid tubakataimes. Nikotiini toime kesknärvisüsteemile on kahesugune: väikesed annused ergutavad, suurem kogus avaldab uimastavat ja pärssivat toimet. 60 mg nikotiini (sisaldub umbes kolmes sigaretipakis) korraga manustatuna põhjustaks täiskasvanud inimesel hingamishalvatuse ja surma. Et selline hulk nikotiini satub kehasse vaid järk-järgult väikestes kogustes, mida organism hakkab samas lagundama ja väljutama, siis nikotiin suitsetajat kohe ei tapa.
Nikotiin mõjutab inimese kõiki elundeid. Imendudes kopsude kaudu verre, jõuab ta ajju 7 sekundiga pärast esimest suitsusõõmu. Algajatel suitsetajatel tekib sageli äge mürgistus, mis avaldub iiveldustunde ja oksendamisena. Samasuguseid mürgistusnähte võib täheldada ka neil, kes liiga intensiivselt suitsetavad.
Nikotiin alandab naha temperatuuri ning halvendab jäsemete vereringet. Ka kahjustab ta tähelepanuvõimet, mistõttu suitsetamine transpordivahendi juhtimisel on kõrgenenud riski allikas. Nikotiin tekitab narkootilistele ainetele iseloomulikku sõltuvust, mis kujuneb märkamatult ning on suureks takistuseks hilisemal suitsetamisest loobumisel.
Suitsetamisharjumuse kinnistumisega areneb organismis füsioloogiline tolerantsus nikotiini suhtes. Suitsetamine muutub pidevaks ja tubakasuitsu sissehingamine sügavamaks. Suitsetajat nimetatakse nikotiinisõltlaseks siis, kui ta suitsetab regulaarselt, et rahuldada oma suitsunälga ja vaigistada ebameeldivat abstinentsisündroomi. Sama hiilivalt kui nikotiinisõltuvus, kujuneb tubakatoodete tarvitamisel välja ka psüühiline sõltuvus, nn tubakasõltuvus, mis omakorda kinnistab suitsetamisharjumust. Tänapäeval räägitaksegi peamiselt tubakasõltuvusest, mõeldes selle all ühtlasi nikotiinisõltuvust. Oma nikotiinisõltuvuse astet saab iga suitsetaja ise määrata rahvusvaheliselt tunnustatud ja lihtsa Fagerströmi testiga, vastates ausalt kuuele küsimusele, mille vastused annavad teatud punktisumma (vt tabel).
Punktisumma 6–10 näitab tugevat sõltuvust, 4–5 mõõdukat sõltuvust ning 0–3 vähest sõltuvust. Mida suurem punktisumma, seda vajalikum on suitsetamisest loobumisel rakendada nikotiinasendusravi (nikotiini sisaldav näts, nikotiiniplaastrid, bupropioon), mis aitab leevendada loobumisel tekkivaid ärajäämanähte. Abistavad meetmed on ka nõelravi ja hüpnoos. Kui on tekkinud kindel soov suitsetamine maha jätta, tuleks pöörduda selgituste saamiseks oma perearsti poole.
Nõuanded sel teemal
Borrelioosist taastumine
Kaks kuud tagasi sain borrelioosi diagnoosi. Võtsin kolm nädalat antibiootikumi mille ajal mõned sümptomid kadusid nt. hingamisraskused. Kuid peale ravi lõppu püsis üldine kehv enesetunne veel umbes kaks ...
Vastas dr Ain Pajos
Borrelioos on ebatõenäoline kui läbisite antibiootikumikuuri. Võimalik on nt. ärevushäire. Täpsustada saab neuroloogi vastuvõtul.
Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika
Toitumishäire, kaos.
Tere!
Mõtlesin pöördun oma murega teie poole.
Püüan lühidalt kokkuvõta oma loo.
Olen pikemalt juba kaoses oma eluga.
Kõige suurem pinge on toitumisega mis ei anna rahu ega elada ...
Vastas dr Jüri Ennet
Kasuta 3/3 mälumisreeglit, see on järgmine:
1/3 on tavaline mälumine, näiteks mäluda seitse korda ühte suutäit,
siis organism saab ebakvaliteetselt vajalikke aineid, energiat.
2/3 mälumine ...
peapööritus ja valu meelekohas
Tere! Mul tekkis aasta tagasi tugev asendi-pearinglus. Käisin tasakaaluelundi uuringul, see oli korras. Pearinglushood (nõrgemad) on kordunud veel 3-4 korda selle aasta jooksul. Viimasel ajal (1-2 kuud) ...
Vastas dr Ain Pajos
Side nende vahel võib olla ja ka mitte olla. Kõik oleneb neuroloogilise läbivaatuse tulemustest.
Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika
Kolle
Tere
Nooremana olid hullud migreenihood ja peavalud, avastati kompuutris kolle: MRT uuring peaajust (T1 ax, T2 ax, T2* ax, T2 Tirm cor, T1 fl2d sag, DWI, ADC ax). Leid Ajuvatsakeste suurus, ...
Vastas dr Ain Pajos
Kirjelduses on öeldud - mittespetsiifiline - see tähendabki ei mrt pildi järgi selle kolde iseloomu ja omadusi määrata ei saa. Jälgida on vaja kuna ei teata mis see on.
Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika
Meniski rebendi kahtlus
Tere. Kukkusin põlvele 3 nädalat tagasi ja jätkuvalt paistetus .Istuda normaalselt ei saa, siis surve ,raskustunne põlvele. Kõndida küll saan ,siis ka raskustunne põlvel ,nagu tuim.
Kas kirurg ...
Reiepealsed
Tere!
Otsustasin küsimusega ka siia pöörduda.
Homseks on broneeritud vereanalüüsid.
Probleemiks on minu jooksujalad, olen elu aeg jooksnud, talunud suuri treeningkoormusi ...
Vastas dr Ain Pajos
Tuleks minna esialgu perearsti vastuvõtule kes annab edasised soovitused.
Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika
KT tulemus - valgeaine tihenemine- mis seda põhjustab, mida leid tähendab?
KT uuringu tulemus: laialdane suuraju valgeaine tihenemine. Mida see tähendab? Kas see on seotud vanuse, minu haigusega (reum. polümüalgia) või millegi muuga? Kasvaja, insuldikolle vms?
Vastas dr Ain Pajos
Uuringu kirjeldus on ebatäpne. Tegemist võib olla diffuusse ajukahjustusega seoses nn väikeste veresoonte haigusega ajus mille põhjuseks kõrge vererõhk, kõrge kolesterool, suhkruhaigus, suitsetamine, südame ...
Loe edasiTere. 93 aastasel proual on valu kurgus, vahel kiirgab keelde. See valu olevat väga tugev ja lööb välja vahetevahel. Ise arvab, et sellesse ta sureb. Kurgu leevendav sprei ilmselt ei aita. Kuhu pöörduda või mida ette võtta?
Mida teha kurguvaluga mis vahel kiirgab keelde. See on väga valus.
pearinglus
On pidevalt ca kord kuus sellised sekundit paar kestvad järsud tasakaaluhäired (nagu minestaks, aga ei juhtu). Kestab sekundi kaks. Need mööduvad aga siis jäävad sellised kummalised väsimuse/unisuse hood. ...
Vastas dr Ain Pajos
Asja selgitamiseks on vajalik pöörduda neuroloogi vastuvõtule halva enesetunde ajal, et teostada läbivaatus ja vajalikud aju uuringud (EEG, MRT). Oleks vaja läbida ka kardioloogilised uuringud. Pidage ...
Loe edasiProbleem silla ületamisega
Tere
Probleem seoses kõrgusega. Nimelt on tekkinud hirm jalakäijana silla ületamise ees, mida varem sellisel kujul pole olnud. Samas on ka kõrguse kartus avatud kohtade ees(vaateplatvormid ...
Vastas dr Jüri Ennet
Kõrgus kartus on suhteliselt laialt levinud. Alpinistiks ei tasu hakata, aga maapeal saab ka üht-teist ette võtta ja parandada.
On halvad ja on head rituaalid-tingitused.
Halvad on ...
Vaata kõiki nõustamisi