Vähktõbi Autor: Vahur Valvere
Vähktõbi kujutab endast pahaloomulise kasvaja ehk vähi (laiemas mõttes) rakkude kontrollimatut paljunemist ja vohamist organismis. Kui normaalsed rakud paljunevad korrapäraselt ja regulaarselt, siis kasvaja korral on organismi regulatiivne funktsioon häiritud ning ta pole võimeline rakkude paljunemist peatama.
Kasvaja on bioloogiliselt olemuselt kas healoomuline või pahaloomuline. Pahaloomulised kasvajad on võimelised levima vahetult naaberelundisse ja -kudedesse või vereringe ja lümfisüsteemi kaudu, põhjustades metastaase ehk siirdeid lümfisõlmedes ja kaugemates elundites. Pahaloomuliste kasvajate tekkepõhjused ei ole lõplikult selged. Tänapäeval arvatakse, et kõik vähid (nii soliidtuumorid kui vere- ja lümfisüsteemi kasvajad) arenevad ühest rakust, nn vähi tüvirakust. Tüvirakkude tekkeni viivad mehhanismid on aga vähipaikmeti erinevad ja siin on veel väga palju ebaselget.
Olulist osa vähi tekkes etendavad mitmesugused keemilised ja füüsikalised tegurid. On kindlaks tehtud, et inimestel ja katseloomadel areneb vähkkasvaja teatavate vähki tekitavate ehk kantserogeensete ainete toimel. Näiteks võivad tõrvained põhjustada nahavähki, mõned orgaanilised ühendid kusepõievähki ja sissehingatavad mittetäieliku põlemise saadused kopsuvähki. Ka toiduga satub organismi mitmesuguseid aineid, mis põhjustavad söögitoru- või maovähki.
Mõnede vähipaikmete tekkes on määrav osa viirustel. Nii näiteks tekitab inimese papilloomiviirus emakakaelavähki ning Epsteini-Barri viirus pea- ja kaelakasvajaid. Viirushepatiiti põdenutel on suurem risk haigestuda primaarsesse maksavähki, võrreldes hepatiiti mittepõdenutega.
Viimastel aastatel on uuritud võimalikke seoseid AIDSi ja mitmete vähipaikmete vahel (nt Kaposi sarkoom ja mitte-Hodgkini tüüpi lümfoomid). Ilmselt loob organismi immuunpuudulikkus soodsa pinna nende vähiliikide tekkeks.
Pahaloomulised kasvajad võivad hakata arenema katteepiteelist või näärmekoest (vähk kitsamas mõttes), side- ja tugikoest (sarkoom), närvikoest jt kudedest. Neid iseloomustab omadus lõhustada ümbritsevaid normaalseid kudesid, neisse sisse tungida, piiramatult vohada ning põhjustada organismi surma.
Healoomulised kasvajad, mis sageli muutuvad pahaloomulisteks kasvajateks ning kujutavad endast viimaste eeljärku (vähieelsed seisundid), võivad mõnel juhul püsida kahju tegemata aastakümneid. Kui neid aegsasti ravida, saab vähki ära hoida.
Arvatakse, et on olemas keemilisi, füüsikalisi ja bioloogilisi tegureid, mis teatud tingimustel muudavad mõnede tundlikumate rakkude pärilikke omadusi sellises suunas, et rakud hakkavad kiiresti poolduma, ei valmi normaalselt ega allu enam organismisisesele regulatsioonile (immunoloogiline kontroll, neuraalne ja humoraalne mõju). Nii moodustuvad kogu organismile kahjulikud (parasiitlikud) rakud, mis pidevalt edasi paljunedes kujunevad valiku teel järjest pahaloomulisemaks (kasvaja progressioon).
Oma osa vähi tekkes on ka pärilikkusel. Arvatavalt on umbes 5–10% vähijuhtudest pärilikud, st kasvaja tekke risk on edasi antud sugurakkudega. Ülejäänud juhtudel on tegemist nn sporaadilise vähiga, st somaatilistes rakkudes tekkivad mutatsioonid viivad lõpuks vähkkasvaja arenemiseni.
Enamik pahaloomulistest kasvajatest on nimetuse saanud elundi järgi, kus nad esinevad (nt rinnavähk, kopsuvähk, maovähk), samuti eristatakse neid ehitusest ehk histoloogiast lähtudes (nt adenokartsinoom, lamerakk-kartsinoom). Lisaks sellele iseloomustatakse kasvajaid arengustaadiumide ja leviku ulatuse järgi. Selleks on olemas spetsiaalne, nn TNM-klassifikatsioon, kus T näitab kasvaja leviku ulatust, N lümfisõlmede haaratust kasvajast ja M metastaaside ehk kaugsiirete olemasolu. Ravi alustamiseks ongi vajalik teada kasvaja ehitust ning staadiumi (I, II, III, IV).
Tänapäeval peetakse vähiravis väga oluliseks individuaalset lähenemist igale haigele. See eeldab vähi arengu hoolikat uurimist ja põhjalikke teadmisi kasvaja bioloogilisest olemusest. Erinevad biomarkerid aitavad arstil prognoosida haiguse kulgu ja määrata igale patsiendile õige ravi.
Nõuanded sel teemal
Valge äärega laigud peenisepea peal
Tekkisid peenisepea peale valge äärega ringid, ei ole valusad, harva väike sügelus, vahel ka ebameeldiv lõhn. Vahel nagu taanduks, aga tuleb mõne aja möödudes tagasi.
Vastas dr Margus Punab
Vaevalt, et need iseenesest ära lähevad. Tulge meestekliinikus noorte nõustamise vastuvõttu. Kaasa ka esmasjoa kuse analüüs.
Loe edasiEndokrinoloogia
Tere!
Olen mures juuste väljalangemisega. Viimase 3-4 kuud jooksul on mul juuksed märgatavalt hõrenenud, osades kohtades (nagu pealagi ja oimukohad) on läbi juuste peanahka näha.
Mul on u 10 ...
Vastas dr Anu Ambos
Tere!
Juuksed on "naha manused" ja mõistlik oleks pöörduda hoopis nahaarsti poole. Kui asendusraviga on kilpnäärme hormoonid korras, on hüpotüreoos kompenseeritud s.t. L-türoksiini annus on piisav ...
Rasedustest
Tere,
Tahaksin küsida rasedustestide kohta. Tegin täna rasedustesti, kuna minu päevade kalendri äpp ütles, et päevad on hiljaks jäänud. Olen olnud ainult kaitstud vahekordades, ja tegin testi 11 ...
Vastas dr Galina Litter
Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 16-aastane
Raseduse esimene tunnus on menstruatsiooni ära jäämine-hilinemine-menstruatsiooni peetus. Kokkuleppeliselt loetakse seda alates ...
Erektsioonihäired
Aeg-ajalt erektsiooniga probleem - enne vahekorda ei jäigastu piisavalt ja peale vahekorda lõtvub kiiresti.
Kuidas oleks võimalik saada Viagra retsepti?
Minu vanuses oleks sellest tõenäoliselt ...
Vastas dr Margus Punab
Sildenafiil on retseptiravim. Ka teised sama otstarbega toimivad ravimid. Tuleb oma probleemiga arsti vastuvõtule tulla. Täna on pea kõik erektsioonihäired kompenseeritavad/ravitavad.
Põhjused tuleb ...
Kõhuplastika
Tere!
Olen 2 aasta jooksul palju kaalu kaotanud ja nüüd mureks kõhul üleliigne rippuv nahk.
Kas haigekassa rahastab kõhuplastikat või peab selle eest ise maksma?
Vastas dr Peep Pree
Clinicas kindlasti mitte, tasub uurida Tervisekassa lepingu-partner kliinikutest ! ( TÜK, PERH, Taastava Kirugia Kliinik jt. ) Lugupidamisega, dr. Peep Pree
Loe edasiPeenise nahk.
Kas peaks pöördumine arsti poole, mis võib seda põhjustada? Märkasin seda pühapäeval, muid sümptomeid pole.
Vastas dr Margus Punab
Päris korralik põletik. Ilmselt tekkinud peale seksi?
Tulge meestekliinikus noorte vastuvõttu kontrolli. Esmasele visiidile kaasa ka hommikune esmasjoa uriin.
Viljakus
Tere!
Hormoontestid tehtud nädal enne 43a saamist. Tean, et viljakusuuringud on palju komplekssemad ja põhjalikumad. Vereproov tehtud mõned päevad enne tsükli algust. Kas selliste pealiskaudsete ...
Vastas dr Aivar Ehrenberg
Tervist,
kõige olulisem näitaja on AMH- see näeb hea välja. Kas õnnestub rasestuda, seda ei saa hinnata ühegi testiga. Soovitan siiski viljatusravi vastuvõtul ära käia, et saada põhjalikum nõustamine.
Loe edasi
Kilpnäärme biopsia tulemus
Tere
Kilpnäärme vasakus sagaras on laiguke vms ning nüüd tegi arst peenikese nõelaga biopsia.
Analüüsi tulemuses on vastus selline: Kilpnäärme vasaku sagara fikseeritud materjalis leidub ...
Vastas dr Anu Ambos
Tere!
Biopsia vastus tähendab, et tegemist on healoomulise moodustisega. Muretsemiseks ei ole põhjust.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.
Kas see on normaalne suurus
Kas 13 aastase kohta on see normaalne suurus? Vahepeal on valulik
Peenis
Mul olid vahepeal sügelised ja seljapeal on vöötohatis ja nüüd on tekkinud peenise naha peale mingid punnid ka nagu pildilt on näha ning mis ma pean tegema, et need ära läheks? Ei sügele ega midagi lihtsalt ...
Vastas dr Margus Punab
Muresid nii palju, et soovitan soojalt tulla meestekliinikus kontrolli. Noorte nõustamise vastuvõttu saab tulla kiirelt ja ilma visiiditasuta.
Peenis paistab täitsa norm suurust. Ilmselt on kerge ...
Vaata kõiki nõustamisi