Madal transferriin 02.12.21 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere!

Pöördusin perearstile pikaajalise väsimuse (umbes 3 kuud) tõttu ja sai tehtud hulk vereproove ja EKG. EKG oli korras, vereproovid üldiselt samuti, v.a. pisut madalam kaaliumitase ja allapoole normi transferritinin. Lisan pildi vastavast vereanalüüsist manusesse.

Minu küsimus puudutab transferriini. Nii hemoglobiin, raud kui ka transferriini küllastus olid normis, küll aga oli allapoole normväärtusi transferriin. Näitajad on järgmised (elan Taanis, seega võib olla mõõtühikutes erinevusi, ent lisan normväärtused):
Raud 20 µmol/L (norm 9-34)
Hemoglobiin 8,6 mmol/L (norm 7,3-9,5)
Transferriini küllastus 0,44 (norm 0,20-0,50)
Transferriin 1,76 g/L (norm 1,91-3,26)

Millest võiks tuleneda, et transferriin on pisut allapoole normi? Ja kas sel on eraldivõetuna tähendust? Kas see viitab millelegi, mida peaks edasi uurima, kui kaebuseks on väsimus?

Lugupidamisega

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Vereanalüüsis ei ole aneemia tuvastatav, seega väsimuse põhjust sealt otsida ei saa.
Transferriin on raua transportvalk ja selle isoleeritud vähesus ei ole iseseisvalt hinnatav.
Pigem soovitaksin uuringut mõne nädala pärast korrata, võimalik, et tegemist on juhusliku veaga.
Kliiniliselt hinnatakse pigem transferriini saturatsiooni ja see on teil korras.

Lugupidamisega
Marge Kütt