Referentsväärtus 13.02.23 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere

Kas vereproovist võetud ALAT referentsväärtus on alati 5-33 ning ASAT referentsväärtus alati 20-67? Teisisõnu, kas need on absoluutsed või varieeruvad mingitel laborimeditsiinilistel põhjustel vms? Nimelt näitas 7-kuuse lapse vereproov ALAT väärtuseks 70 ning ASAT väärtuses 79 (ületades mõlemil juhul selgelt referentsväärtusi), mistõttu oleks huvi teada, kas tegemist on automaatselt probleemiga.

Aitäh.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Referentsväärtused võivad laborite vahel tõesti varieeruda, sõltudes konkreetses laboris kasutatavast määramismeetodist. Seega absoluutsed need ei ole.
Tundub, et lapse tulemused ületavad minimaalselt referentsväärtusi. Suurenemine on väike, midagi ainult nende numbrite alusel diagnoosida ei saa.
Soovitan tulemusi jälgida, s.t. määrata need uuesti 2-3 nädala pärast. Ja kindlasti ei soovita kasutada nn. näpuverd, sellest saadavad tulemused varieeruvad ja pole usaldatavad. Mõistlik oleks kasutada uuringuks veeniverd. Kui tulemused on samad või vähenevad, siis probleemi tõenäoliselt ei ole. Kui suurenevad, peaks nõu pidama perearstiga edasiste sammude osas.

Lugupidamisega
Marge Kütt