Laik käel 01.10.04 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere!

Umbes kuu aega tagasi sai joodud ühel päeval rohkem alkoholi kui oleks vaja olnud. Ilmselt selle tulemusena hakkas mul ülejärgmis päeva hommikul totaalne nõrkus, iiveldu ja palavik (35,5 kuni 37,5). Nädal hiljem kui oli hakanud natukene parem läksin arsti juurde. Võeti ka veenist vereproov, mille tulemusena tekkis vereproovi võtmise kohale paari kolme päeva pärast tume laik (umbes 3cm diameeter)-- alguses pruunikam siis sinakam ja seejärel kollakam ning kadus umbes nädalaga. Nüüd käisin uuesti neli viis päeva tagasi vereproovi andmas ja enam sellist laiku käele ei tekkinud-- kui siis paari millimeetrine kollaks täpp. Oskate äkki aidata ja öelda millest see tingitud võib olla?
Ette tänades 22 M.

Arst vastas:

dr Jüri Laasik

Laborimeditsiini arst

HTI Labor, Tallinn

Tere,
Antud juhul on põhjus puhtalt veenist vere võtmises. Nimelt esimesel juhul sattus väike kogus verd veenist väljapoole, ümbritsevatesse kudedesse ja hakkas seal aegapidi imenduma. Kuna selle käigus verest läbiimbunud kude muudab värvi, siis muutus ka nõelatorke koht vastavalt sellele. Analoogne protsess toimub ka "sinakate" paranemisel. Alkoholitarbimisega ei siin midagi pistmist ja soovitus järgmiseks korraks oleks selline, et hoidke pärast vereanalüüsi andmist sõrme teatud aja (2-3 minutit) tugevalt verevõtmise kohal ja nimetatud nähtusi ei teki.
Tervitades
Jüri Laasik