krooniline prostatiit? 11.08.24 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 30a mees. 6 kuud tagasi, peale Covidi, algas gastriit ja siis muutus urineerimine sagedamaks ja hakkasid valud pubis.
Käisin mitme uroloogi juures, tegin uriini külvi/üld uriinianalüüsi ja suguhaiguste analüüsi (pole kunagi haige olnud) - need ei näidanud midagi.
PSA - 0,94 µg/l.
Testosteroon 15,4 nmol/l,
vaba testosteroon 16,8 nmol/l.
Suguhormoone siduv globuliin 30 nmol/l,
Vaba androgeeni indeksid 55,7%.
Vaagnast tehti MRT ja mingeid eesnäärme põletiku tunnuseid ei leitud ega ka muid probleeme.
DRE: Eesnääre on norm suuruses keskmisest tihedam, tühjeneb aeglaselt, ühtlaselt. Kui see kõik algas, oli DRE valus.
Käisin teie kliinikus dr Vihljajevil, tehti spermogramm ja tehti eesnäärme sekreedi analüüs ning spermogrammil ega sekreedil põletikku ei leitud. Tehti ka eesnäärme ultraheliuuring, mille käigus avastati eesnäärme ülaosas palju väikseid lupjumisi, mis viisid kroonilise prostatiidi diagnoosini.
Üks uroloog soovitas mul proovida antibiootikume võtta, sest ta ütles, et see võib aidata, võtsin tsiprofloksatsiini 10 päeva tulemusteta. 6 kuu jooksul tekkis põletustunne pubis/surve pubis/torkiv tunne peenises/sage urineerimine iga päev.
Valuvaigistid ei aita (paratsetomaal ibuprofeen kodeiin tramadol), valutab päris kõvasti, tihti ei saa magada.
Tegin xatral + tadalafiili kuuri 3 kuud - muutusi ei toimunud. Võtan ka prostamiini vitamiinide kompleksi ja samuti ei mingeid muutusi.
Samuti leiti paraprostaatiliste veenide suurenemine eesnäärme ümber.
Üks uroloog ütles, et me peaksime ootama ja see peaks minema, kuid kuus kuud on möödas ja miski ei kao...
Sport + venitus + vaagnapõhja harjutused regulaarselt aga ei aita

Diagnoos: Kroonilise vaagnavalu sündroomi/kroonilise prostatiidi. Nad ütlesid, et ravi ei ole ja ma pean pöörduma psühhiaatri poole antidepressantide pärast, aga kui mul on sellised valud, siis ma kardan, et mul on vaja tugevaid antidepressante, mis muudavad mind zombiks (ametriptüliin), nii et ma ei tunne midagi üldse. Sest varem kirjutati mulle antidepressant kõhuvalu (gastriit) ja uneprobleemide vastu ja just antidepressanti + antipsühhootikumi(ma pole seda 4 kuud võtnud) võtmise ajal need vaagnavalud algasid.

Küsimus:
1. kas on võimalik, et mul on eesnäärme põletik aga analüüsid ei näidanud midagi?
2. kui tõenäoline on, et krooniline vaagnavalu võib igapäevaselt põhjustada põletustunnet/sagedast urineerimist/pressimist ja torkivat tunnet?
3. Kas paraprostaatiline veenide laienemine (kuni 1 cm) võib selliseid aistinguid anda?
4. Kuidas minna remissiooni ilma valuta?
5. Võib-olla on mul mõtet mõned testid uuesti teha? äkki jäi neile midagi peale külvamata?
6. Kas eesnäärmekivid võivad sellist valu põhjustada?

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

1. Vahel võib
2. Osa kirjeldatud vaevustest on sellega seotud
3. Vaevalt.
4. Probleemi põhjus tuleb üles leida.
5. Tervikkäitlust on vaja.
6. Ei, aga võivad olla osaliselt teie probleemidega seotud.
Kokku: mul on kurb seda kirjeldust lugeda. Soovitan meestearsti vastuvõtule jõuda.